Wpis z mikrobloga

wczoraj widziałem dosyć obszerny wpis o Air Kuchciński na Wikipedii i zostawiłem do poczytania na dzisiaj... a tu usunęli. Na szczęście (bo ktoś się napracował) znalazło się w cache googla.

Afera Air Kuchciński[28][29][30][31]

21 października 2018 na liście pasażerów podróżujących wraz z marszałkiem Sejmu z Rzeszowa do Warszawy leciała siostra marszałka oraz jego syn[32].

13 lutego 2019 na pokładzie rządowego samolotu żona Kuchcińskiego została wpisana jako jedyny pasażer po wysłanej z gabinetu marszałka korekcie, która dotyczyła dodatkowego lotu, choć wcześniej przyznał, że nie był to lot specjalnie zamawiany w tym celu[33]. Według paragrafu 1. punkt 11. Instrukcji organizacji lotów oznaczonych statusem HEAD z wojskowego specjalnego transportu lotniczego w ramach przyznanych limitów dysponowania wojskowym specjalnym transportem lotniczym mogą korzystać także członkowie oficjalnych delegacji oraz personel towarzyszący najważniejszym osobom w państwie i osobom, o których mowa w ust. 10, a także członkowie oficjalnych delegacji przybywających na zaproszenie tych osób[34].

16 lutego 2019 na pokładzie samolotu CASA C-295M z marszałkiem Sejmu z Warszawy do Rzeszowa leciał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, pomimo, że nie znajduje się on na liście osób, które mogą poruszać się samolotem podczas lotu o statusie HEAD[35][34].

23 lutego 2019 na pokładzie samolotu CASA C-295M poza marszałkiem Sejmu znaleźli się posłowie PiS z Podkarpacia: Krystyna Wróblewska, Jerzy Paul i Wojciech Buczak oraz Bogdan Rzońca, choć według Instrukcji organizacji lotów oznaczonych statusem HEAD nie posłowie i europarlamentarzyści nie znajdują się na liście osób mających prawo poruszać się rządowym samolotem oznaczonym statusem HEAD[35][34].

9 marca 2019 na trasie Rzeszów-Warszawa na liście pasażerów znalazły się posłanki PiS z Podkarpacia: Józefa Hrynkiewicz i Anna Schmidt-Rodziewicz oraz Andrzej Klarkowski, doradca szefa Kancelarii Sejmu, a w przeszłości doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego, pomimo, iż nie ma ich na liście osób, które mogą poruszać się samolotami oznaczonymi statusem HEAD. Start samolotu zaplanowany był na godzinę 18:30, lecz około godziny 18:00 do 1 Bazy Lotnictwa Transportowego przysłany został e-mail ze zmienioną listą pasażerów. Według paragrafu 4. punkt 14. Instrukcji organizacji lotów oznaczonych statusem HEAD realizator lotu przesyła do BOR informację o planowanych lotniskach/lądowiskach zapasowych nie później niż 48 godzin przed lotem. W przypadkach opisanych w ust. 11 realizator lotu informacje o lotniskach/lądowiskach zapasowych przesyła niezwłocznie. Paragraf 4. punkt 11. tej samej instrukcji dopuszcza złożenie zapotrzebowania, w terminie krótszym niż 24 godziny, umożliwiającym bezpieczne przygotowanie lotu i zabezpieczenie wizyty przez BOR. Według zmienionej listy pasażerów Kuchcińskiemu towarzyszyszyli europosłowie PiS: Karol Karski i Zdzisław Krasnodębski, poseł na Sejm RP Józefina Hrynkiewicz, Andrzej Klarkowski oraz asystentka marszałka oraz wicedyrektorka gabinetu. Na zmienionej liście pasażerów nie ma natomiast ujętej posłanki Schmidt-Rodziewicz[34][35].

15 marca 2019 Gulfstreamem G550 na trasie Rzeszów-Warszawa wraz z marszałkiem Sejmu rządowym samolotem podróżowała posłanka Krystyna Wróblewska, poseł Piotrowicz oraz żona posła, Maria. Według Instrukcji organizacji lotów oznaczonych statusem HEAD posłowie i ich współmałżonkowie nie mogą podróżować rządowymi samolotami oznaczonymi statusem HEAD[35][34].

18 marca 2019 Kuchciński wracał Gulfstreamem G550 do Warszawy. Poza nim na liście pasażerów poseł Rzońca oraz marszałek województwa podkarpackiego, Władysław Ortyl. Według Instrukcji organizacji lotów oznaczonych statusem HEAD posłowie i marszałkowie województw nie mogą podróżować rządowymi samolotami oznaczonymi statusem HEAD[34][35].

20 marca 2019 marszałek Sejmu leciał Gulfstreamem G550 na trasie Warszawa-Gdańsk-Warszawa. Lot był planowany na godzinę 14:00, a urzędniczka Kancelarii Sejmu wysłała e-maila do 1 Bazy Lotnictwa Transportowego, w którym prosi o dopisanie do listy pasażerów Janusza Niedzielę, przewodniczącego rady nadzorczej PAP, byłego prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz wiceministra sprawiedliwości w okresie, gdy ministrem był Lech Kaczyński. Paragraf 4. punkt 14. informuje o tym, że lista pasażerów samolotu o statusie HEAD musi zostać dostarczona na conajmniej 48 godzin przed lotem. Ponadto według paragraf 1. punkt 11. nie przewiduje, jakoby rządowym samolotem o statusie HEAD mógłby polecieć przewodniczący rady nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej[34][35].

17 czerwca 2019 Kuchciński leciał śmigłowcem z Warszawy do Rzeszowa i z powrotem. Towarzyszyli mu wówczas Andrzej Klarkowski i Christian Młynarek, radny PiS w warszawskiej dzielnicy Woli, a także Grzegorz Nieradka, asystent marszałka[35][34].

18 czerwca 2019 Kuchciński leciał śmigłowcem W-3 na trasie Warszawa-Kraków-Warszawa. Na liście pasażerów prócz Kuchcińskiego samoletem lecieli także: Agnieszka Kaczmarska, szefowa Kancelarii Sejmu, a także Maciej Łopiński, były poseł i szef gabinetu prezydenta Kaczyńskiego oraz Wojciech Jasiński, były minister w pierwszym rządzie PiS. W drodze powrotnej śmigłowcem podróżował także Zbigniew Ziobro[35][34].

11 lipca 2019 roku Kuchciński leciał śmigłowcem na trasie Warszawa-Rzeszów. Na pokładzie oprócz marszałka był Bogdan Romaniuk, radny podkarpackiego sejmiku, a także córka marszałka Sejmu, Julia[34][35].

26 lipca 2019 klub Platforma Obywatelska–Koalicja Obywatelska złożył wniosek o odwołanie Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu, w związku prywatnymi podróżami rządowymi samolotami[36][37][38].

W oświadczeniu odczytanym z kartki w dniu 5 sierpnia 2019 Marek Kuchciński poinformował, że odbył 23 loty z rodziną rządowym samolotem ze statusem HEAD[39][40]. Tego samego dnia Centrum Informacyjne Sejmu opublikowało tabelę informującą o lotach Kuchcińskiego rządowymi samolotami na stronie internetowej Sejmu. Po opublikowaniu tabeli kontrowersje wzbudził m.in. lot z 31 maja 2018, gdy Kuchciński leciał z Warszawy do Rzeszowa w celu oficjalnej wizyty w Szwecji która odbyła się 2 dni wcześniej, czyli 29 maja 2018[41][42]. Szeroko komentowany był również lot Marszałka Sejmu do Rzeszowa w celu uczestnictwa w XXXV Dożynkach Archidiecezji Przemyskiej oraz Dożynkach Powiatu Jarosławskiego[43][44]. Innym kontrowersyjnym wydarzeniem był również lot Kuchcińskiego do Rzeszowa w celu uczczenia 125-lecia OSP w Zarszynie[45]. Szeroko komentowany był również lot z 3 września 2018 na trasie Warszawa-Rzeszów-Warszawa w celu wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Przemyskiego Centrum Rozwoju Badmintona[46][47][48][49].

7 sierpnia 2019 prokuratura wszczęła postępowanie sprawdzające w sprawie lotów Kuchcińskiego[50].

#afera #kuchcinski #polityka
  • 1