Wpis z mikrobloga

#robotyka #niepelnosprawni #technologia #3dprinting #drukowanie3d #inzynieria

Mirki, jak myślicie, ile kosztowałoby opracowanie i stworzenie protezy dla dziecka, tak jak w filmiku? Ktoś w Polsce się tym zajmuje, czy to chałupnicza robota u nas?

Tu info, że niby 10000$:
https://instytutwyobrazni.pl/2019/02/04/najbardziej-zaawansowana-proteza-reki-wydrukowana-3d/

https://www.tvn24.pl/krakow,50/kinga-urodzila-sie-bez-reki-koledzy-wydrukowali-dla-niej-proteze,914242.html
elmo141 - #robotyka #niepelnosprawni #technologia #3dprinting #drukowanie3d #inzynier...
  • 10
@elmo141: design to sprawa wtórna najważniejsza jest elektronika i mechanika takiej protezy. ja wiem jak ja bym to zrobił gdybym miał sam zaprojektować taką protezę. najpierw zapoznał bym się z tym co już jest. poznał wady i zalety obecnych konstrukcji, a następnie próbował je w jakiś sposób poprawić, tak aby moja wersja była lepsza od tej zaprojektowanej przez moich poprzedników. jeżeli są już pewne podstawy to można by taką protezę zbudować
@elmo141: Są mniej skomplikowane protezy z darmowymi planami do wydruku na drukarce 3D, działają na zasadzie skurczu mięśni, który powoduje zaciśnięcie dłoni
@IsambardKingdomBrunel: takie kończyny powinny mieć zewnętrzne źródło energii na przewodach dochodzące z tułowia, bo nie ma możliwości na to aby zasilać ich pracę przez dłuższy czas z małych akumulatorków umieszczonych w ich wnętrzu. One oczywiście mogą mieć wewnętrzne źródło zasilania, nie mniej jednak jeżeli mają działać razem z ich właścicielem to powinny być zasilane z jakiejś większej baterii ogniw noszonej chociażby na plecach czy pasku.
@IsambardKingdomBrunel: sterowanie o ile mi wiadomo nie wymaga bezpośredniego podłączenia z układem nerwowym i wykorzystuje do tego mięśnie, które zostały w miejscu połączenia protezy z kikutem ramienia. ja bym jednak poszedł o krok dalej i czujniki komunikujące się z protezami umieścił pod skórą pacjenta. uważam, że gdyby było to zrobione dobrze umożliwiło by to znacznie lepszą komunikację takiej sztucznej kończyny z mózgiem użytkownika niż metoda nie wymagająca ingerencji chirurgicznej. oczywiście sensory