Wpis z mikrobloga

Z takich życiowych osiągnięć to chyba mogę się lekko przyczynić do zmiany przepisów piłki przez IFAB. Podczas meczu Benfica - Milan zobaczyłem to śmieszne wybicie od bramki, zgrałem to i wrzuciłem tutaj oraz na reddit. Później mój klip wylądował na twitterze, postowali go dziennikarze, wywołała się dyskusja, a ten klip lądował w każdym wątku. IFAB postanowiło że na następnych obradach omówią ten temat. Pewnie przesadzam, ale wydaje mi się że gdybym tego nie zgrał to i nie wrzucił na reddit to nie byłoby takiej reakcji.

Tu przykład dyskusji dziennikarzy - https://twitter.com/DaleJohnsonESPN/status/1156134912690442242

A tak przy okazji to na razie postanowiono że przy takich zagraniach sędzia na nakazać powtórne rozpoczęcie gry, ale nie karać zawodników - http://theifab.com/news/clarification-law-16-the-goal-kick
#pilkanozna
Minieri - Z takich życiowych osiągnięć to chyba mogę się lekko przyczynić do zmiany p...
  • 55
@Minieri: A to zaraz, nie ma przepisu wg którego taka gra jest zakazana? W sensie bramkarz intencjonalnie podający w taki sposób aby zawodnik mógł odegrać do niego głową czy klatką?

EDIT:
"Występują różne okoliczności, w których zawodnik musi być ukarany
za niesportowe zachowanie, np. jeżeli:
używa rozmyślnych sztuczek, zagrywając piłkę (także z rzutu wolnego)
do własnego bramkarza głową, klatką piersiową, kolanem itp., aby obejść Przepisy Gry
(nie ma znaczenia, czy bramkarz
@Zyvold: Istnieje, ale jest niejasny w świetle nowych przepisów o obecności obrońców w polu karnym przy rozpoczeciu gry od bramki. Przepis mówi o "użyciu sztuczki w celu ominięcia przepisów" i jest to traktowane jako niesportowe zachowanie. Czyli jak np zawodnik podbije sobie sam piłkę do góry i poda głową do bramkarza to jest to karane żółtą kartką, nawet jeśli bramkarz jej nie złapie. Tutaj jednak jest dyskusja czy doszło do "sztuczki"
@Minieri: miałem o tym przepisie pisać, dziwi mnie właśnie bo to tak samo można traktować jako próbę ominięcia przepisów, ale fakt faktem w IFAB nie połączyli kropek. Tak to jest w każdych przepisach - wprowadza się nowe, a później dopiero widać z czym się gryzą, chociaż weź później przetłumacz ludziom na b klasie ze tak nie można ¯\(ツ)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Minieri: ale jest przepis, (potrzebny cytat) przy okazji przepisu o zakazie łapania przez bramkarza piłki podanej nogami - mianowicie że nie wolno próbować omijać tego przepisu sztuczkami.
Widziałem chyba żółtą i rzut wolny gdy piłkarz podbił piłkę nogą i podał głową do bramkarza. Ta sytuacja według mnie podpada pod ten przepis. Tak samo jak bramkarz nie może rzucić piłki swojemu na głowę i złapać jej z powrotem.
Więc nawet nie trzeba
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@niegwynebleid: w zagraniu z gifa nie ma żadnej sztuki. Jest wysokie podanie oraz podanie głową do bramkarza. Zawodnik nie użył sztuczki, po prostu odbił piłkę głową. Bramkarz z kolei wrzucił na główkę obrońcy. Ciężko w takich przypadkach wykazać celowość a nieokreślone wytyczne prowadzą do nadużyć ze strony zawodników jak i sędziów.
Przykład: za obrońcą, przy linii autu, stoi drugi obrońca (taki dobry w wybiciach). Bramkarz chce podać tamtemu, ale ten bliżej
Ani razu nie widziałem bo do tego sezonu takie zagranie było nielegalne bo wszyscy zawodnicy musieli opuścić pole karne przed rozpoczęciem gry z 5 metrów. Teraz to zmienili i zawodnicy z drużyny bramkarza mogą zostać w polu karnym a zawodnicy rywala muszą je opuścić, z tym że nie muszą jeśli nie przeszkadzają w jego wykonaniu.


@Minieri: Nie wszyscy musieli, przecież ci z drużyny bramkarza mogli być w polu karnym i w