Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Mirrak:

Jest napisane, że państwo jest neutralne światopoglądowo i nie jest religijne, czyli jest świeckie.


Nie. Świecka czyli laicka jest Francja gdzie ateizm vel deizm jest wpisany we francuski system prawny i jest podstawą działania wobec innych religii. W Polsce to katolicyzm jest etyczną podstawą prawa. W Konstytucji nie ma napisane, że Polska jest świecka.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Meyru:

możesz rozwinąć?


Pewnie. Czym jest etyczna podstawa prawa? Jest prawem realnym w rozumieniu pragmatycznym. Jeśli uznamy, że obywatele w całości prawa nie znają choćby karnego (ale wciąż powinni gdzie zgadzam się z pozytywistami prawniczymi) to obywatele działają nie wobec jakiegoś prawa państwowego (to prawo znają tylko przychodnie jak np. nie przechodzić na czerwonym świetle) ale wobec prawa naturalnego czy to objawiajacego się w religii czy w dobrych zwyczajach.

Zwykły, nie
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Meyru:
Ba! Takim rodzajem prawa w Polsce nie posługują się tylko katolicy czy chrześcijanie, ale także wszyscy deiści i ateiści którzy choćby przyjmują pogląd na linearną historię.

Z tego chrześcijańskiego prawa chciał się wyrwać Nietzsche-ateista ale został ośmieszony.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 33
@Brzytwa_Ockhama:

Doktor Tymoteusz Zych ma całkowitą rację powołując się na chrześcijaństwo jako etyczną podstawę prawa. Inaczej poligamia byłaby podstawowym rodzajem związku w Polsce.


Również @Brzytwa_Ockhama:

Świecka czyli laicka jest Francja gdzie ateizm vel deizm jest wpisany we francuski system prawny i jest podstawą działania wobec innych religii.


To dlaczego we Francji poligamia nie jest podstawowym rodzajem związku? Dlaczego nie jest w Chinach, Japonii, Czechach?

Czyżbyś próbował nas tu teraz przekonać,
Ale jest mowa o bezstronności władz RP w sprawach religijnych.

To jest istota świeckości.


@GordonL: Istotą demokracji jest m.in możliwość głosowania, a nie każdy ustrój gdzie jest głosowanie to demokracja. W Konstytucji jest napisane, co jest napisane i warto by się posługiwać tą nomenklaturą.
@Meyru: @Brzytwa_Ockhama:

"Etyczna podstawa prawa" to nie jest żadne pojęcie naukowe. To coś co sobie wymyślili panowie powyżej.

Co więcej, w krajach zachodnich oraz w Polsce mówi się raczej o moralnej neutralności prawa, czyli czymś co John Rawls nazwał "rozumnym pluralizmem #!$%@?ącym wolne społeczeństwa".

I właśnie dlatego polskie prawo karne, z absolutnie drobnymi wyjątkami, które są dyskusyjne w dodatku, nie wykorzystuje wprowadzone przez siebie systemu zakazów do narzucania przekonań religijnych
Istotą demokracji jest m.in możliwość głosowania, a nie każdy ustrój gdzie jest głosowanie to demokracja.


@Ogar_Ogar: A czy istotą świeckości może być coś innego niże neutralność religijna i światopoglądowa władz?

W Konstytucji jest napisane, co jest napisane i warto by się posługiwać tą nomenklaturą.


@Ogar_Ogar: W dyskusji prawniczej - owszem. Ale to jest wykop. Tutaj językiem prawniczym posłużyć mogę się ja Ty i kilkanaście innych osób. Sensu to nie ma.
Z tego chrześcijańskiego prawa chciał się wyrwać Nietzsche-ateista ale został ośmieszony.


@Brzytwa_Ockhama: Znowu nie masz pojęcia o czym piszesz.

Ze chrześcijańskiego prawa wyrwaliśmy się ze dwa wieku temu. A zaczęliśmy to robić dużo wcześniej. Poczytaj sobie o Kancie i jego imperatywie kategorycznym, który dla mnie jest najlepszym wyznacznikiem moralności. Zdecydowanie lepszym niż chrześcijańskie brednie.
A czy istotą świeckości może być coś innego niże neutralność religijna i światopoglądowa władz?


@GordonL: może być np separatyzm. No nie mówi, że nie widzisz jednak różnicy w poukładaniu relacji pomiędzy kościołami w Polsce a np. we Francji. I mówię jedynie o ramach ustrojowych, a nie faktycznych.

Tutaj językiem prawniczym posłużyć mogę się ja Ty i kilkanaście innych osób.


No to po #!$%@? OP pcha się pod tag #prawo?