Wpis z mikrobloga

Dyskusja wokół trailera Wiedźmina w Polsce to jest jakiś dramat. Poddasz go krytyce i od razu pojawiają się takie odpowiedzi jak:

- "polaczkom nie dogodzisz"
- "tworzysz polskie piekiełko" (sic!)
- "w Stanach wszystkim się podoba, tylko polaczki jak zawsze narzekają"
- "polaczki się nie znają, a robią z siebie wielki znawców"
- "polaczkom się nie podoba bo to Amerykanie robili, a nie Polacy. Husaria stronk hehe"

To jest niesamowite jak ogromne kompleksy płyną z tych wypowiedzi. To smutne, że sami siebie pozbawiamy prawa do opinii i krytyki.

Tak wiem, że zdarza się zjawisko przesadnego krytykowania i nieuzasadnionego mieszania z błotem. I wiecie co? Po pierwsze, to ja w tym przypadku tego nie widzę, bo krytyczne opinie które dotyczą trailera Wiedźmina są zazwyczaj uzasadnione. Mało jest wypowiedzi "nie podoba mi się i tyle". Ja często widzę konstruktywną krytykę, to znaczy ze wskazaniem elementów które się danej osobie nie podobają, często ta sama osoba wskaże jednocześnie aspekty, które przypadły jej do gustu, przedstawi jak jej zdaniem powinny te złe elementy wyglądać, a czasem też poda pozytywny przykład trailera (widziałem np. jak ktoś wspomniał, że trailer Władcy Pierścieni mu się podobał). Po drugie, to uwierzcie mi, że krytykowanie to nie tylko domena Polaków. W KAŻDYM KRAJU znajdą się entuzjaści i krytycy, Polska na tym tle nie jest wyjątkowa.

Przykre jest też to, że opinia zagranicznego (tutaj akurat amerykańskiego) widza jest ceniona bardziej niż opinia polskiego widza. Widziałem dużo wypowiedzi w stylu: "widziałem amerykańskie fora i wszyscy chwalą, wszedłem na polskie strony i jedynie co widzę, to alternatywną rzeczywistość, sama krytyka i ściek". Nie wiem skąd to przekonanie, że amerykański widz jest wielkim koneserem, znawcą i wielbicielem sztuki, a polski tylko przygłupim krytykiem. Najlepiej jakby Amerykanin wyraził opinię i to zamykałoby całą dyskusję, wszyscy musieliby się z nim zgodzić. Nie prezentuję tutaj drugiej skrajności, bo nie uważam opinii Polaka za bardziej wartościową od opinii Amerykanina, bo wiecie co? Zarówno w Stanach jak i w Polsce pojawiają się i opinie zachwalające i opinie krytyczne i każda z nich jest ciekawa, wyrażona z różnych punktów widzenia.

Naprawdę nie wiem skąd to się bierze. Czasami mam wrażenie, że niektórzy traktują zachód jak świętość. Dla takich osób opinia zagranicznego człowieka jest więcej warta, wydaje im się, że tylko w Polsce jest cwaniakowanie, na zachodzie wszyscy się szanują i myślą w Polsce to mnóstwo sebiksów jest, a na zachodzie ich nie ma. I tak dalej, i tak dalej.

#polska #wiedzmin #netflix #shitwykopsays
  • 64
zgadza sie... Więc kto ma rację?


@Icon_of_sin: W moim całym wpisie nie staję po żadnej ze stron. Nie mówię, że trailer był dobry czy zły. Jedynie zwracam uwagę na to, że opinie Polaków są wyśmiewane tylko dlatego, że są opiniami Polaków.

no, ale taka prawda przecież. Polaczkom nie dogodzisz. Choćby nie wiem jak dobrze ten serial był zrobiony to zawsze polaczkom się nie będzie coś podobać. Tfu!


@majkkali: Właśnie o
Podobnie było przy ostatnim sezonie GOT, gdzie jeśli krytykowałeś, to się nie znałeś, bo innym ZAGRANICZNYM się podobał XD


@Pytongino: Co ty opowiadasz typie, jak ostatni sezon GOT został gremialnie skrytykowany, obczaj sobie oceny na rotten tomatoes. Nie wiem kto zagranicą niby go chwalił. Ale to i tak #!$%@?ąc od tego jak głupie jest porównywanie krytyki oceny całego sezonu serialu do krytyki półtoraminutowego trailera. Ja dzisiaj przeczytałem takie kwiatki jak np.
@Kosmiczny_pies_Kazak: Mi bardziej chodziło o to, że według niektórych nie można nic krytykować XD. Sam jak na razie nie oceniam Wiedźmina, no bo sam trailer to nie wszystko, ale i tak pojawiły się juz głosy, że polaczki narzekajo, nie to co zagranicą XD. Co do GOT, to na Reddicie na Game of Thrones akurat GOT się podobało, i tam też krytyka była niemile widziana. No i większośc broniących ostatni sezon GOT
@PNiedziel: Osoby co uważają że opinia Amerykanina jest ważniejsza to osoby pokroju tego polaczka z siłowni i Billiego #pdk
Fakty są natomiast takie że (bez hurr durr husaria poland stronk) wiedźmin to polskie dzieło, polskie książki, gry i fani z Polski znali serię, znali autora i jego pióro znacznie wcześniej, dłużej i wiele więcej osób zna wszystkie książki i wszystkie gry. Po prostu mamy wszelkie podstawy by budować bardziej konstruktywną krytykę
@PNiedziel: jest tak jak piszesz. Te osoby wyzywajace ludzi od „polaczkow”, maja po prostu kompleksy, kompleks nizszosci. Uwazaja, ze skoro jestes Polakiem to twoje zdanie/opinia sa gowno warte, a twoja krytyka wynika wylacznie ze stereotypowych przywar, ktore na pewno posiadasz. Nie chcialbym mieszac do tego polityki, ale wiele osob wrzeszczacych o polaczkach i zacofaniu, posiada tecze w awatarze...
@PNiedziel: Ale przecież to prawda.
Nawet jakby ten zwiastun Wieśka byłby zajebisty i zrywał czapki z głów (a nie jest i nie zrywa), to jest niemal pewne, że polski internet wylałby wiadro na to wiadro pomyj. I to nie żadne zaklinanie rzeczywistości - materiał został przyjęty ochoczo i z entuzjazmem przez anglojęzyczne serwisy. A tutaj? Co chwilę trafiam na jakieś marudzące wpisy, które pod płaszczykiem niby krytyki wylewają wiadro pomyj (Wykop
@PNiedziel: Zgadzam się na każdą konstruktywną dyskusję na temat serialu. To co mnie niesamowicie to całkowite skreślanie całości na podstawie 3-4 rzeczy które z perspektywy polskiego widza nie są idealne, zero-jedynkowe ocenianie które praktycznie zawsze widać w polskich reakcjach. Mam wrażenie że obecna dyskusja to próby przekonania ludzi że ten serial nie będzie całkowitą porażką. Ludzie już zdecydowali że nie jest słowiańsko (?) i to znaczy że to już napewno będzie
Ale przecież to prawda.

Nawet jakby ten zwiastun Wieśka byłby zajebisty i zrywał czapki z głów (a nie jest i nie zrywa), to jest niemal pewne, że polski internet wylałby wiadro na to wiadro pomyj. I to nie żadne zaklinanie rzeczywistości - materiał został przyjęty ochoczo i z entuzjazmem przez anglojęzyczne serwisy. A tutaj? Co chwilę trafiam na jakieś marudzące wpisy, które pod płaszczykiem niby krytyki wylewają wiadro pomyj


@pumpkinguy: Nie,
Ludzie już zdecydowali że nie jest słowiańsko (?) i to znaczy że to już napewno będzie gówno, jak z kimś takim rozmawiać?


@Loanel: A co jeżeli ktoś po trailerze stwierdzi, że serial będzie świetny? Dlaczego zachwalanie ma być objawem mądrości, a krytyka wyłącznie przejawem głupoty?
Jeżeli coś jest dobre, to generalnie opinie są dobre, ale zdarzą się też negatywne opinie. I tak to działa w Polsce, w Stanach i w każdym innym kraju.


@PNiedziel: No jak widać po reakcji na omawiany teaser - nie działa.
@PNiedziel: Nic takiego nie napisałem, więc nie rób taniej manipulacji.
Kończąc wątek, to bazując na rozkładzie sprzedaży Wiedźmina 3, to nawet cała Polska może stanąć okoniem i olać serial - Netflix i tak będzie zadowolony :)
@pumpkinguy: Nawiązałem do tego, że twoim zdaniem przedstawiony przeze mnie schemat jest błędny. Chciałem ci pokazać, że trailer Wiedźmina to nie świętość dla każdego zachodniego widza, a beznadzieja dla wszystkich polskich widzów. Na zachodzie znajdą się i głosy pozytywne i negatywne, tak samo jest w Polsce.

Kończąc wątek, to bazując na rozkładzie sprzedaży Wiedźmina 3, to nawet cała Polska może stanąć okoniem i olać serial - Netflix i tak będzie zadowolony
@PNiedziel czy Ty czytałeś wogóle wpisy, bo z twojej wypowiedzi wynika, że 90% się podoba, a reszcie nie. A prawda jest taka, że połowie się podoba, a połowie nie. Widać, że wpis nastawiony na plusy i na poklask osób, które jadą na fali hejtu na wszystko co popularne, hehe patrzcie jacy my jesteśmy alternatywni xD