Wpis z mikrobloga

Urlop wychowawczy do 2021, matka zwolniona w związku z likwidacją miejsca pracy, pozostali pracownicy natomiast przeniesieni na inne stanowiska. Są jakiekolwiek szanse w sądzie pracy? Zna ktoś rozstrzygnięcia podobnych sytuacji, orzeczenia, w których sąd wypowiada się bezpośrednio na ten temat? Nie wiem, czy poradzić jej, żeby wzięła prawnika, czy to raczej kasa w błoto. #prawo #pracbaza #pytaniedoeksperta
  • 178
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Catit rozumiem, że udziela jej radca, który nie ma o tym pojęcia i zleca ustalenie stażystce, która nie ma o tym pojęcia i szuka porady na wykopie. Klientka nie mogła gorzej trafić.
  • Odpowiedz
@LudwikXIV: ty zdajesz sobie sprawę, że prawnicy często biorą się za sprawy o ktorych nie mają pojecia, bo nie istnieje żaden, który zna wszystkie przepisy prawa? Jeśli będzie sens sie za to brać, to przed wzieciem sprawy radca się ze wszystkim zapozna, to jest standard. Prawnik to nie lekarz, który siedzi w obrębie jednej specjalizacji. Jeśli wymagasz od prawnika by znał wszystkie działki prawa, to jesteś idiotą bez wyobraźni. I
  • Odpowiedz
@dwojra: to nie jest klientka. To znajoma osoba (nie moja), która pytała, czy jest sens działać w takim wypadku. Z tego co do tej pory znalazłam to na podstawie KP nie może jej zwolnić, mógłby na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych, o ile do nich doszło, lub na podstawie tej samej ustawy zwolnienie indywidualne z przyczyn niedotyczących pracownika, jeśli zatrudnia co najmniej 20 pracowników --> to masz na myśli?
  • Odpowiedz
  • 1
@Catit: Tak, głównie chodzi tu o przepisy ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy, jeżeli zatrudniania co najmniej 20 lub ustawa o zwol.grupowych; na gruncie kp podaje się tu 186 i wzwyż, ale moim zdaniem niesłusznie.Zobacz wyrok SN II PK 175/17, może będzie pomocny.Jaką podstawę wypowiedzenia wskazał pracodawca?
  • Odpowiedz
  • 0
@Catit: zapytaj Panią jaka jest podstawa, to będziemy wiedzieli od czego wychodzimy, czy powoływal się na kp czy ustawy szczególne.A linkowany przez Ciebie wyrok, to ten sam o którym pisałam - II PZP 14/05 :) Chcesz glosę do niego?
  • Odpowiedz
@BajerOp:

wyobraź sobie sytuację, kobieta pracuje załóżmy 7 lat w danej firmie, jest cenionym pracownikiem, zachodzi w ciążę a potem rodzi więc ma wychowawczy, w między czasie ja zwalniają. A ty mówisz, że ktoś kogoś wykorzystuje, idzie do pracy tylko po macierzyński.

Tak mnie wzruszyła ta historia, że chyba w październiku oddam głos na socjalistów.

A teraz Ty sobie wyobraź, że mozolnie budujesz w tym antyludzkim państwie mikro firmę od zera, na co dzień zmagasz się z pomysłami Morawieckiego, a tu nagle 3 z czterech pracownic zaciążają i
  • Odpowiedz
@BajerOp:

są oczywiście takie przypadki, co nie oznacza np. że zrobiła tak Twoja mama

Ale moją mamę to Ty zostaw w spokoju kolego :) Moja mama kończyła medyczny w ciąży dając z siebie 130%, przy aktywnym oporze obleśnych dziadów profesorów z ich głupimi uwagami, a nie migała się od obowiązków. I nie, to nie są "przypadki", to jest obecnie reguła. Zresztą, czemu się dziwić - skoro socjalizm stwarza takie możliwości to sam bym kombinował. To naturalne.

Generalizacja
  • Odpowiedz
@dwojra: tak, ten sam, o którym pewnie pisałas, ale podałaś nr 14 i zupełnie inny wyskoczył ;p Jak masz glosę, to super, jeśli podasz ;)
  • Odpowiedz
Albo wyobraź sobie, że dzielne Matki Polki zakładają fikcyjne DG, żeby wyruchać podatnika


@Dutch: z tymi karynami akurat zus sobie całkiem dobrze radzi chyba
  • Odpowiedz
@dwojra: ok. Umowa rozwiązana faktycznie na podstawie przepisów tej ustawy z przyczyny likwidacji stanowiska pracy w związku ze zmiana struktury placowki handlowej. Placówką jest jeden z marketów.
  • Odpowiedz