Wpis z mikrobloga

Urlop wychowawczy do 2021, matka zwolniona w związku z likwidacją miejsca pracy, pozostali pracownicy natomiast przeniesieni na inne stanowiska. Są jakiekolwiek szanse w sądzie pracy? Zna ktoś rozstrzygnięcia podobnych sytuacji, orzeczenia, w których sąd wypowiada się bezpośrednio na ten temat? Nie wiem, czy poradzić jej, żeby wzięła prawnika, czy to raczej kasa w błoto. #prawo #pracbaza #pytaniedoeksperta
  • 178
@GordonL: jest na wychowawczym do 2021. Pozostali pracownicy zostali oficjalnie przeniesieni na inne stanowiska, więc ich nie zwolnili, ona dostała wypowiedzenie z powodu likwidacji stanowiska pracy, pracodawca nadal istnieje.
@Catit: jeżeli likwidacja ma charakter rzeczywisty a nie pozorny lub pracodawca ma powyżej 20 pracowników w firmie i robi to z przyczyn ekonomicznych to owszem mógł jej dać takie wypowiedzenie, jeżeli pójdzie do sądu to trzeba pamiętać że sąd nie będzie rozpaczał czy likwidacja owego stanowiska była zasadna etc ale będzie sprawdzał czy naprawdę je zlikwidowali czy są to tylko pozory, także, oczywiście przy takim wypowiedzeniu należy jej się zasiłek macierzyński
@tg1310: Bądź chamem i prostakiem gdzie indziej.

@Catit: Dla mnie to jest oczywista dyskryminacja.
Zastosowano do wszystkich przeniesienie, a tylko do niej likwidację. Zerknij do art. 11 z indeksami i 18 z indeksami 3 KP.

Mamy tutaj nierówne traktowanie, u którego podstaw legła przyczyna dyskryminacyjna.

W dodatku w tych sprawach jest odwrócony ciężar dowodowy, co działa mocno na korzyść tej dziewczyny.
@tg1310: rok temu dałem dziewczynie umowę na czas nieokreślony (pracowała tam od paru lat ale po moim przejęciu od 8msc). Prosiłem w międzyczasie, że jeśli któraś chce zajść albo planuje to niech da mi znać abym miał czas na znalezienie zastępstwa, tak czysto po ludzku. W kwietniu, któregoś dnia dostaje SMS o 21:00 "dobry wieczór, z powodu zajścia w ciążę nie będzie mnie od jutra w pracy, mąż przeniesie moje zwolnienie"
@Catit:
Na tyle ile kojarzę, to nie da się, moja żona jest w sytuacji gdzie niedługo oczekujemy podobnego rozwiązania, a już gadała z koleżaną prawnik. Ale to taki głuchy telefon, może ona źle zrozumiała, może ja od niej.