Wpis z mikrobloga

Zabieram się za podłączenie rozdzielnicy w domu i teoretycznie mam wykształcenie w zawodzie elektrycznym jednak brakuje mi praktyki. Stąd parę pytań, może niektóre oczywiste, ale chciałbym być w 100% pewny. Pomożecie? :)

1. Czy to jest prawidłowa kolejność i czy czegoś mi nie brakuje:
główny przewód zasilający -> rozłącznik izolacyjny -> ogranicznik przeciwprzepięciowy, odgromnik -> lampka sygnalizacyjna -> różnicówki -> esy
2. Czy warto zastosować więcej niż jedną różnicówkę 3 fazową na cały dom?
3. Czy ważne jest równomierne obciążenie faz (liczyć to czy wystarczy każdego esa naprzemian kolejną fazą zasilać?)
4. Dla przyłącza 3L+N 16kW rozłącznik izolacyjny zastosować C40 czy większy i różnicówki dla In- 40A?
#elektryka
  • 35
@lestear: nie wiem po co ci te lampki w rozdzielnicy, nikt nie bedzie na nie patrzyl. Mysle, ze po jednym na faze bedzie wystarczajaco. Rozpisz sobie liste obwodow i zakladane obciazenie np. pralka 2kW, suszarka 2kW, zmywarka 2kW, gniazda robocze w kuchni 3,5kW, salon 500W itp. i wtedy podziel na fazy zeby wyszlo w miare rowno obciazenie. Na obwody podlaczone na stale nie jest wymagane RCD. Tak samo z oswietleniem za
@marek22: czasem zdarzają się awarie pojedynczych faz i zawsze to jakaś informacja w razie coś nie będzie działało. Widziałem, że są też automatyczne przełączniki faz, ale nie zagłębiałem się jeszcze w temat jak to dokładnie działa.

Jak rozumieć obwód podłączony na stałe? Piekarnik, lodówka czy brama wjazdowa np.?

A problem z selektywnością jak rozumieć? Mogę przeciążyć jedną fazę i wywali mi cały wyłącznik 3f?
4. Dla przyłącza 3L+N 16kW rozłącznik izolacyjny zastosować C40 czy większy i różnicówki dla In- 40A?


@lestear: Standardowo ładuje się do rozdzielnic rozłącznik 100A. Dlaczego? Popatrz na ceny - taki jest najtańszy :) Te o mniejszych prądach są droższe.