Wpis z mikrobloga

Gigantyczne tunele pod Tokio. Japoński cud inżynierii pokona każdą powódź.

Jak przygotować się na zmiany klimatyczne i związane z nimi ekstremalne zjawiska pogodowe? Można oświadczyć, że globalne ocieplenie to mit, a naukowcy są głupi. Można liczyć na szczęście i na to, że z problemem zmierzy się nie nasze, ale następne pokolenie. Można w końcu przygotować się na nieprzewidywalne i stworzyć zabezpieczenia, dające szansę na przetrwanie morderczych kataklizmów. To trzecie rozwiązanie postanowili wdrożyć w życie pragmatyczni Japończycy. Zbudowali pod Tokio gigantyczny system kanalizacyjny, zdolny wchłonąć i wyrzucić z siebie w bezpiecznym miejscu niewyobrażalnie wielkie masy wody.

Jeżeli ktoś ma wolne niecałe 3 minutki to polecam znalezisko, które dodałam. Jest to kolejny, krótki film Toma Scotta z cyklu Amazing Places ukazujący system gigantycznych tuneli. Podziemna instalacja, największa tego typu na świecie, nosi nazwę Metropolitan Area Outer Underground Discharge Channel. Została zaprojektowana tak, aby w razie nadciągającej fali powodziowej przejąć masy wody, przetoczyć je tunelami pod ziemią i wyrzucić w bezpiecznym miejscu do rzeki Edo.

Opis nie brzmi może imponująco, więc niech przemówią liczby: gigantyczna instalacja to ponad 6 kilometrów tuneli, łączących podziemne zbiorniki, z których każdy ma 65 metrów wysokości. Główny, określany czasem w opisach podziemną świątynią, ma 177 metrów długości i 78 szerokości, i opiera się na 59 filarach. Każdy z nich waży 500 ton, a podłączony do systemu kanalizacyjnego zespół pomp jest w stanie wyrzucać z niego wodę z wydajnością 200 ton na sekundę.

To mniej więcej tak, jakby nagle, po naciśnięciu guzika, móc osuszyć połowę Wisły na wysokości Warszawy.. Poniżej mała zajawka tego o czym jest film. (ʘʘ)

Jeżeli spodobał Ci się materiał to będę wdzięczna za wykopanie. #ciekawostki #japonia #gruparatowaniapoziomu
Booty_Gurl - Gigantyczne tunele pod Tokio. Japoński cud inżynierii pokona każdą powód...

źródło: comment_ruhlGCUfa7IqtXCzfv6tnbAg4vw0AOdc.jpg

Pobierz
  • 30
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ciekaw jestem co o tych filarach sądzi trzęsienie ziemi. ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Nitro_Express: Japonia jest pionierem jeżeli chodzi o budowanie w standardzie "przeciwwstrząsowym". Co prawda nie wiem jakim systemem zostały zbudowane te masywne kolumny ale mogę troszeczkę napisać o tunelu i technologii, której użyto do tego celu. Segmenty zaprojektowano nie tylko po to, aby wytrzymać zewnętrzne ciśnienie, ale także aby wytrzymać wewnętrzne ciśnienie wody do
BootyGurl - > Ciekaw jestem co o tych filarach sądzi trzęsienie ziemi. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

...

źródło: comment_BiWBOIflGmneUAXSNJla6FmW9JQk8EPv.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@matsd: część kanałów burzowych w ME jest odwzorowaniem Metropolitan Area Outer Underground Discharge Channel. Całkiem dobrze widoczne od 45:11. Oczywiście skala w grze jest o wiele mniejsza ale dało się odczuć klimat.
Booty_Gurl - @matsd: część kanałów burzowych w ME jest odwzorowaniem Metropolitan Are...
  • Odpowiedz
Opis nie brzmi może imponująco, więc niech przemówią liczby: gigantyczna instalacja to ponad 6 kilometrów tuneli, łączących podziemne zbiorniki, z których każdy ma 65 metrów wysokości. Główny, określany czasem w opisach podziemną świątynią, ma 177 metrów długości i 78 szerokości, i opiera się na 59 filarach. Każdy z nich waży 500 ton, a podłączony do systemu kanalizacyjnego zespół pomp jest w stanie wyrzucać z niego wodę z wydajnością 200 ton na sekundę.
  • Odpowiedz
@Booty_Gurl: a ja głupi myślałem, że łódzkie zbiorniki na Stokach są całkiem imponujące. Chociaż te o których mówię też inną funkcję pełnią, bo mają być awaryjnym zapasem wody.
  • Odpowiedz