Wpis z mikrobloga

Drogie Mirki!

Wymuskany, możliwie merytoryczny materiał o boreliozie i innych chorobach przenoszonych przez kleszczezawitał na wykopie : ) i YouTube.

FILM o Choróbskach odkleszczowych

Jeżeli jesteście zainteresowani wywoływaniem do moich leśnych materiałów? Dajcie znać na PRV lub zapiszcie się do MirkoListy - do niedawna myślałem, że to MIKROlista... w czasach irca byłbym lamerem. :D

Pozdrawiam serdecznie i biorę się do wołania zapisanych : )
Piotr

#horzelaopowiada #kleszcze #borelioza #owady #choroby
  • 22
@ph_on_tour: ja ogólnie nie z tych co chodzą do lekarza jak ich kleszcz ugryzie a juz na pewno nie z tych co jedzą antybiotyki, ba, nawet jak mnie glowa boli to nie jem ibupromów a jak choruję to po prostu wypacam chorobę pod kołdrą. Wyjmuję z siebie co roku kleszcze i śmieszy mnie panika niektórych ludzi jeżdżących z tym na SOR. Za to w tym roku pracowałem w lesie i miałem
@SzeryfChudy: Dzięki ; ) @mlek: To bardzo skuteczny antybiotyk. Powinien sobie poradzić, tylko weź tyle ile na pudełku. Ew objawy takie jak ból stawów itp nie muszą ustąpić w momencie końca brania antybiotyku. Trzeba się obserwować.

Ja jak potrzymam kleszcze trochę dłużej (niechcący) to też później swędzi. Ale to nie rumień tylko zaczerwienienie po ugryzieniu, podrażnienie skóry itp. Nadal mam mały czerwony punkt ok 7mm. Od rumienia różni się tym,
@ph_on_tour: nie nie Piotrek, ja nie mówię o alergicznym odczynie na ugryzienie które swędzi- mówię o rumieniu który pojawił się po miesiącu w miejscu gdzie nie było śladu już po ugryzieniu. PS ja w zasadzie nie mam zamiaru brać żadnych pigułek, bo nie wierzę w to że antybiotyk w pigułkach poradzi sobie z boreliozą myślę że osłabi tylko mój organizm. Chce po prostu żeby lekarz to ocenił profesjonalnym okiem dla mojej
@mlek: Rozumiem. Widzisz, jedną serię antybiotyków bym wziął, jeżeli to borelioza (rumień = borelioza) Tylko odstaw cukier, albo najlepiej zamień na sok z kiszonej kapusty, ogórki kiszone, zsiadłe mleko itp Jak przy antybiotyku na grypę. Trzeba zasiedlać organizm dobrymi bakteriami ; )
@ph_on_tour: Ciekawi mnie geograficzne występiwanie boreliozy w Pilsce....czyli czy są rejony gdzie łatwiej się zarazić. Znam dwa przypadki i oba pochodzą od ugryzienia kleszcza złapanego w okolicy Mazur. Sam wyrywałem z siebie dziesiątki, jeżeli nie setki kleszczy i nic mi nie jest a mieszkam na Śląsku.
@Bool1410: Ponoć jakaś fundacja zobowiązała się ogarnąć mapę ze statystykami. Ogólnie nawjwięcej zarażonych powinno być tam skąd przyszła, gdzie była endemiczna czyli pewnie Podlasie, kawałek Mazowsza. Ale póki co mapy nie ma i dokładniejszych danych nie znalazłem mówią że między 5-30% kleszczy może być zarażonych. Też kilkaset wyjąłem i boreliozy brak. Staram się wywalać je możliwie szybko i obserwować miejsca ukłucia i oraz ew inne objawy.

Pozdrawiam serdecznie
Piotr
@ph_on_tour: Tylko czy te statystyki są miarodajne. Testy kosztują, zrobienie całego panelu z koinfekcjami może nadszarpnąć budżet i często ludzie się nie decydują. Dodatkowo kiedyś diagnoza była stawiana na podstawie testów Western Blot i Elisa, które moim zdaniem mają wątpliwą wartość. Czy taka statystyka ma jakąkolwiek wartość w przypadku tej choroby?
@YouCanCallMeAl: co ja Ci mogę powiedzieć. Nie wiem. A zdania nie mam bo nie badam kleszczy ani nie czytam na ten temat publikacji naukowych. (Artykuły w sieci się do tego grona nie zaliczają) Mówię to co naukowcy z którymi sie konsultowałem i którzy maja dostęp do wydawnict naukowych. Nie mam opinii i wystrzegam się ich tematach które nie są mi dobrze znane.

Pozdrawiam
Piotr
@ph_on_tour Mam nadzieję, że w kolejnej części powiesz coś więcej o tych śladach po ukąszeniach, o zaczerwienieniach vs rumień, jak długo to się może utrzymywać itp. Sam mam od kilku tygodni czerwoną plamę w miejscu ugryzienia, na rumień to zbytnio nie wygląda, ale są takie 4 małe dodatkowe plamki obok, to wiadomo jak działa mózg, od razu doszukuje się jakiś rumieni w tym ¯_(ツ)_/¯