Wpis z mikrobloga

#psychologia
Znacie jakieś fajne i profesjonalnie skonstruowane testy psychologiczne/osobowościowe? Zapadł mi w pamięć szczególnie jeden przez ciekawą metodykę badania. Otóż na stronce pokazywane były obok siebie zestawione dwa zdjęcia przykładowo jedne czarnoskórej osoby o normalnym wyglądzie (dajmy na to taki Obama w t-shircie, uśmiechnięty) a obok typowy biały gangus z tatuażami i skórą, papierosem. Trzeba było wybrać osobę, którą uważaliśmy za kryminalistę. Co jakiś czas sytuacja byłą odwrotna tj. czarny gangster a biały przykładny obywatel. Na koniec strona mierzyła różnicę w czasie podejmowania reakcji i jeżeli wyszło, że wskazanie czarnego przykładnego obywatela zajęło więcej czasu niż białego to mamy jakieś podświadome uprzedzenia/skojarzenia, że "czarny to złodziej". No i były też pary typu gruby/chudy, bogaty/biedny, mądry/głupi itd. Fajne, bo nie dało się oszukać i wychodziły pewne zaszufladkowania w głowie.
Szukam czegoś podobnego, z wynikiem testu, który nie będzie zawarty wprost już w pytaniu. Takich testów, co wyciągną wynik z podświadomości.
  • 4
@LeHibou: osobowościowe to 16 personalities. Z tym, ze jest on raczej nieprecyzyjny i takie trochę bajdurzenie, ale ostatnio wpadłam na taki test jak "cztery tryby poznawcze". Nie czytałam jeszcze o nim, ale poszukaj w necie, a jak nie znajdziesz to daj znać, bo mam go w ksiażce, więc moge podrzucić.
@LeHibou: w Polsce raczej nie ma czarnych złodziei, jak już trafi się murzyn to taki co przyjechał np. studiować medycynę, czyli powyżej oczekiwań co do przeciętnego Polaka
zatem o czym świadczy opóźnienie w podjęciu takiej decyzji? - może o tym że podświadomie czujesz się bezpieczniej w towarzystwie podobnych sobie