Wpis z mikrobloga

ale czemu męska forma? To kobieta, a w języku polskim jak i w innych językach słowiańskich występują feminatywy.


@Yxonumei: Zerknijmy do słownika języka polskiego: chirurg - lekarz będący specjalistą w dziedzinie chirurgii, no to sprawdźmy lekarz - osoba, która zawodowo zajmuje się leczeniem. Może przy naukowcu jest inaczej? Naukowiec - osoba pracująca naukowo. Tak samo nauczyciel, prawnik, programista itd.

Wychodzi na to, że żadna forma nie jest typowo męska,
  • Odpowiedz
@gr8b8m8: nasz język nie działa w ten sposób. Kucharz, sprzątacz, sprzedawca – każdy z tych zawodów ma swoją żeńską formę istniejącą od dawien dawna, której nikt nie kwestionuje, nikt nie postuluje nazywania kucharki panią kucharz. Są to zawody, w których kobiety pracują od dawna, a zarazem zawody o niskim prestiżu. Chirurg, lekarz, naukowiec – wymieniłeś zawody o wysokim prestiżu i najwyraźniej nie podoba ci się istnienie ich żeńskich form. Powiedz
  • Odpowiedz
@FantastycznyPanLis: Wyraz "dzban" rzeczywiście powstał naturalnie i świetnie się przyjął. Natomiast w przypadku żeńskich odmian zawodów nie jest to naturalne - to jest potworek stworzony przez feministki i cały czas powtarzany przez media z nimi powiązane z nadzieją, że się przyjmie.
  • Odpowiedz
@Twoj_ulubiony_profil nie zgadzam się i zaznaczę że żadną feministka nie jestem. Uważam po prostu ze nie ma sensu walczyć z wiatrakami bo jeśli te formy się przyjmą poprzez ich używanie to z całym szacunkiem ale nikogo nie będzie obchodziło zdanie wykopków i ich męskiego światka ;)
  • Odpowiedz