Wpis z mikrobloga

Cześć! Szukam pomocy z konfiguracją routera Mikrotik i NextCloud, walczę z nimi od kilku dni i nie wiem jak ruszyć dalej.

Sytuacja: zainstalowałem NextCloud na komputerze, działa. Problem taki, że mam do niego dostęp tylko z innych urządzeń będących w lokalnej sieci, a nie mogę się do niego dostać spoza tej sieci.
Wygląda na to, że wymagane porty (80 i 443) nie są otworzone na świat.

Szukałem już pod hasłami "open ports Mikrotik", "NextCloud Mikrotik", "routerOS open ports" i znalazłem porady, żeby dodać regułę w sekcji [IP] -> [Firewall] -> [NAT], ale nie dało to oczekiwanego rezultatu.

Router to Mikrotik hAP ac2, domyślna konfiguracja (Quick Set), w port eth1 jest wpięty kabel od internetu, w port eth2 komputer z NextCloud. Reszta urządzeń w jest podłączana przez wlan.
Jeśli to istotne, to chcę korzystać z freeDNS (konto mam, zewnętrzne IP dodane).

Rady jak to pchnąć dalej? Jestem zielony w kwestiach sieci.

#mikrotik #siecikomputerowe #nextcloud #sieci
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@90emer: to już zależy od konfiguracji i topologii sieci czy masz w domu jakiś modem/router od ISP? Z reguł jak masz zewnętrzne IP to jest ono wpisane w konfiguracji modemu/routeru który masz u siebie w domu. Do tego dochodzi lokalny NAT żeby to jedno IP "podzielić" na wiele urządzeń w sieci i wtedy jest sprawa prosta tworzysz odpowiednie reguły na tym modemie/routerze, żeby przekierować porty, wtedy też ten router/modem robi jako serwer DHCP.

Jeżeli jesteś za NATem ISP to wtedy serwer DHCP jest po stronie ISP i to on bezpośrednio nadaje IPki (wewnętrzne). Oczywiście możesz mieć też swojego NAT-a dodatkowo, ale nie jest to wymagane. W takim przypadku przekierowanie portów u Ciebie na routerze nic nie da. To by musiał zrobić ISP. Biorąc pod uwagę o jakie porty chodzi to pewno nawet tego nie zrobi :)

Edit : Najszybszy test to włóż bezposrednio kabel od ISP do kompa/laptopa. Zobacz w ustawieniach jaki IP przypisało się do kompa (ipconfig /all komenda) tylko upewnij się, że jest net na kompie najpierw. Potem sprawdź na stronie jakie jest zewnętrzne IP np na https://www.whatismyip.com/
Jak są takie same to masz
  • Odpowiedz
@90emer: to z dużym prawdopodobieństwem na nim trzeba grzebać w konfiguracji by to zadziałało.

Edit: możliwe, że to jest modem + router i na nim skonfigurowany jest serwer DHCP. W takim przypadku trzeba fowardować porty już bezpośrednio na nim, ewentualnie przerekonfigurować go na tryb bridge (tak żeby puszczał ruch 1:1 do routera bez żadnej ingerencji) i skorzystać z routera mikrotika by służył jako serwer DHCP wtedy można by forwardować porty
  • Odpowiedz
@PortalZeSmiesznymiObrazkami: czyli teraz mam się dostać do konfiguracji modemu od ISP? To Cisco EPC3008.
Kontaktować się jutro z ISP żeby coś uzyskać dodatkowo?

Edit: po zalogowaniu (null/null), mam panel ale wygląda na czysto informacyjny - brak przycisków do zmian, tylko Cable Modem State i Up/Downstream Channels.
  • Odpowiedz
@90emer: Sama reguła NAT nie wystarczy jeszcze te proty trzeba w firewall otworzyć na forward to raz
Dwa dowiedz się od ISP czy ich modem jest jako bridge czy też robi jako router normalny. Jak pisali wyżej jeśli router to potrzeba otworzyć ten ruch na nim.
Oraz trzy czy masz adres ip widoczny z neta czy też jesteś za nat-em
  • Odpowiedz