Wpis z mikrobloga

Jednak USA obsrało zbroję. Byłem pewien, że wybiorą chociaż jakiś półśrodek i zaatakują jakieś bazy irańskie w Syrii. No przynajmniej jakiś zmasowany rajd IAF, a tu nic, kompletnie nic, cisza. Skłoniło mnie to do refleksji i tak jadąc z pamięci to z ostatnich lat z interwencji militarnych / prób przewrotów jedynie przewrót na Ukrainie można uznać za ogromny sukces. Co prawda został on później nieco pomniejszony poprzez zajęcie Krymu i kawałka wschodniej Ukrainy przez Rosję ale mimo wszystko sukces. No a teraz jedziemy z listą porażek.
1. Pucz w Turcji - kompletna porażka (tutaj można polemizować na temat jak dużą rolę odegrało w nim USA i czy w ogóle, ja osobiście uważam, że sporą)
2. Rebelia w Syrii - kompletna porażka
3. Wojna w Iraku - pyrrusowe zwycięstwo, imho porażka (sama operacja militarna to oczywiście sukces ale patrząc na to z dzisiejszej perspektywy, koszty/zysk, jakie wpływy ma w Iraku USA, a jakie Iran i dodając, że najbardziej na tej wojnie zyskał Iran to jednak uznałbym to za porażkę)
4. Wojna w Afganistanie - kompletna porażka
5. Próba zmiany władzy w Wenezueli - jak na razie porażka

Na koniec dwie wisienki na torcie, państwa "osi zła" czyli Korea Północna i Iran. To są 2 piękne przykłady na to, że jak USA trafia na kogoś kto może boleśnie oddać to ostatecznie wymięka.


#wojna #geopolityka #iran #usa
  • 12
@Matidxdt: turcja to faktycznie porazka, ale mozna sie zastanawiac czy pucz byl serio amerykanski czy może była to determinacja generałów.
Mimo wszystko w wojnie nie musi chodzic o zajecie terytorium ale o destabilizacje nie tylko kraju, lecz całego regionu. Obecnie usa skupia sie na próbie zdominowania Chin. Np taka rebelia w Syrii. To nie musialo sie udac, wystarczy ze wojna pochlonela mase zasobów ludzkich oraz gospodarczych.
@Matidxdt: @JakTamCoTam: Jak chcecie zobaczyc fajna propagande na ten temat to na Netflix jest miniserial p.t. Boru (Wilk) opowiadajacy o tamtych wydarzeniach i tureckiej jednostce specjalnej. Takie mocne 5/10 tylko zeby nie bylo ze nei ostrzeglaem, jak przystalo na Netflix jest pelno odniesien do Boga, Honoru i Ojczyzny wiec moze sie nie spodobac. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@MEXICANO23: a co, wygraną? Przeciez tam niczego nie wygrali, zachowany zostal status quo ktory trwa do dzis, i sa z tego powodu ogromne problemy, ludzie cierpia, inni zyja w ciaglym strachu czy pulpetowi nie odbije i nie jebnie bombka w Seul itd.

Wojskowo moze i byl jakis tam sukces, bo po poczatkowym #!$%@? jaki dostali koreanczycy z poludnia jednak odepchnieto komunistow daleko na polnoc przy pomocy amerykanow, ale politycznie to byla
@Dante27 myślę, że nierozstrzygnięta. Ówcześnie była realna groźbą, zajęcia południa przez KRLD, wojska demokratyczne dosłownie były ściśnięte w worku Pusan. Gdyby nie interwencja ONZ + USA dzisiaj byśmy mieli jedną Koreę i to tą z najlepszym ustrojem. Wojska ONZ potem dały ciała kiedy zajmowały północ i nie przewidzieli ataku Chińczyków. Politycznie jest quasi ponieważ udało się zachować republikę Korei południowej, ale nie udało się zdławić tego raka na północy. Szkoda, że Truman