Wpis z mikrobloga

Skoro USA oficjalnie potwierdziło, że Iran zestrzelił ich drona i w dodatku stwierdziło, że dron znajdował się nad wodami międzynarodowymi (to czy jest to prawdą nie ma znaczenia) to, żeby nie stracić twarzy muszą przynajmniej też coś zastrzelić. Trochę wątpię, że odważą się zbombardować jakieś cele na terytorium Iranu. Co o tym myślicie?
#geopolityka #iran #wojna
  • 10
  • Odpowiedz
Trochę wątpię, że odważą się zbombardować jakieś cele na terytorium Iranu.


@Matidxdt: osobiście myślę, że tu nie ma opcji połowicznej ze względu na to, że Iran ma dość poważne możliwości odpowiedzi. Albo pójdą z Iranem na wojnę totalną (jednak nie mówię o inwazji) albo rozejdzie się po kościach. W każdym razie, jeśli do czegoś dojedzie to nie prędko, bo USA wciąż ma zbyt małe siły w regionie na taki krok.
  • Odpowiedz
@60groszyzawpis: Ciekawa sytuacja. Myślę, że USA nie chcą tej wojny. 60% wpływów do budżetu Iranu to sprzedaż ropy i produktów ropopochodnych. Teraz jest całkowita blokada sprzedaży drogą morską, czyli można założyć, że irański budżet został uczuplony o 40%. Moim zdaniem to w zupełności wystarczy, żeby zadusić ten kraj i zredukować jego wpływy w sąsiedztwie (Liban, Syria, Irak, Jemen). Nic tylko czekać. Z drugiej strony USA nie możne pozwolić sobie na
  • Odpowiedz
@Matidxdt: To mogło być ostrzeżenie. W ten sposób pokazali, że mają zdolność zestrzelić amerykański samolot. Nad dronem nikt płakać nie będzie, stąd mogłaby ta odwaga. Z kolei ostatnio Putin podczas konferencji wypowiedział posłuszeństwo USA, to też mogło mieć znaczenie.
  • Odpowiedz
@Matidxdt: Zawsze mogą pochwalić się nową zabawką spadającą z nieba a nie startującą z lądu. Myślę jednak że jakikolwiek większy ruch z ich strony dojdzie podczas przesilenia między rosnącymi Chinami. Może teraz wypalić coś nowego to jeszcze za wcześnie. Tu jest dużo niewiadomych jakim zapleczem dysponuje USA.

Na ten moment bardziej obserwowałbym nastroje społeczne i akceptacje (czym się ludzi karmi) niż strzelanie do dronów.
  • Odpowiedz
@Sarmataa: Ze śmiercią pilota się zgodzę. Z tym, że to "tylko" sprzęt to nie bardzo. Poza tym to zestrzelenie nie pokazało żadnych specjalnych zdolności. Tak bez wdawania się w szczegóły to ten dron jest 6x wolniejszy od F22 i 4 razy wolniejszy od F16. W dodatku nie jest wykonany w technologi stealth.
  • Odpowiedz
@Matidxdt: Tylko wiesz tam mogły być inne czynniki jak szybkość reakcji. Skoro mogli zestrzelić drona na wodach międzynarodowych to amerykańskie lotniskowce mogą być zagrożone. Albo potrafią tak wcześnie wykryć amerykańskie samoloty, że te i tak zostaną zestrzelone pomimo większej prędkości. No i kto wie czy ten dron nie miał technologii stealth, bo już raz takiego zestrzelili w 2014 roku: http://xportal.pl/?p=16031
  • Odpowiedz
@Sarmataa: Artykuł jest z 2014 roku, a dron został zestrzelony w 2011. Był to dron RQ-170 który jest wykonany w technologii stealth. Zdjęcie pod artykułem jest zdjęciem poglądowym i przedstawia zupełnie co innego. Zobacz sobie w google jak wygląda RQ-170, na pierwszy rzut oka widać, że stealth. RQ-4 Global Hawk to totalnie inny dron.
  • Odpowiedz