Wpis z mikrobloga

@morghul: w sumie wszystko już powiedziano wyżej - widziałem gorsze rozdzielnie, ale zazwyczaj to były wiekowe instalacje, do tego przerabiane niejednokrotnie.
Tutaj jak dla mnie podstawowy błąd to wielkość rozdzielni - przecież tutaj zostało nie zostało nawet jedno użyteczne miejsce na szynie, zawsze powinno parę zostać, nawet przy porządnym ułożeniu przewodów ciężko byłoby coś dopiąć, bo i tak zostają maksymalnie dwa miejsca. Obwodów nigdy za dużo, chociaż na taki mały obiekt
@Odczuwam_Dysonans dzięki ale nie jestem w pełni zadowolony. Musiałem na szybko użyć innego modelu rozdzielnicy bo zgodny z projektem był za mały i niestety ten nie miał takich pipkow do ktorych trytkami przypina się przewody, wtedy nie robi się taki syf jak w lewym górnym rogu.

Dalbym tej robocie 4- ;)
@Mirkomil:
1. Brak oznaczników na żyłach;
2. Niezabezpieczone końcówki obudowy szyn grzebieniowych;
3. Nieoznaczone przewody "niebieskie" wchodzące na szynę ochronną;
4. Kilka żył pod jeden zacisk;
5. RCD 4P zabezpieczające urządzenia 1f;
6. Można było lepiej "posortować" przewody w rozdzielnicy.

Ale ogólnie to nie jest wybitnie źle, dałbym takie 4= ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@kozi966 w pelni sie zgadzam, ale... ;)

1. Za oznaczenia zyl klienci nie płacą ;) jakby to była przemyslowka to oczywiście bym uwzglednil w wycenie czas na zakladanie oznaczen ale w domach to wszystko wszystkim jedno.
2. Sa zabezpieczone, w tym plastiku jest nadmiar pustego miejsca, jak docinam to potem przesuwam tak ze z obu stron jest nadmiar plastiku i brak mozliwosci dotkniecia miedzi w srodku
3. Chodzi Ci o PEN? Jakie
@Mirkomil:
1. Nie przesadzaj, aż taki koszt to to nie jest, a pomiary potem robi się łatwiej. 39zł za komplet oznaczników ( ͡° ͜ʖ ͡°)
2. Jeżeli jesteś w stanie dotknąć części czynnych bez użycia narzędzia, nawet wewnątrz rozdzielnicy, to nie jest dobre rozwiązanie. Ja zwracam uwagę, aby takie końcówki chociażby zakleić taśmą dodatkowo.
3. Tak - jednoznacznie na końcówkach.
4. Z jednej strony rozumiem, z drugiej
@kozi966
1. nie chodzi o koszt oznacznikow ale o koszt mojej pracy żeby je pozakladac :) mysle ze w przy takiej ilosci by to było dobre kilkadziesiat minut w sumie. Ale mysle ze z czasem to wprowadze bo tez lubie jak ladnie wyglada ;)

2. Zaklejalem tasma przestalem bo nieladnie wygladalo ;) ale przy okazji sprawdze czy da sie w latwy sposob przesunac ten plastik tak aby odslonic metal ze srodka

4
@kozi966 a co sadzisz o ogranicznikach tylko T2 jesli całość linii zasilajacej (wlz, zlacze kablowe itd) jest w ziemi?
I czy w przypadku tn-c-s jest sens cokolwiek (PEN? N?) podlaczac do wejscia N w ograniczniku?
@kozi966 a i jeszcze ;) Wylacznik główny 3P czy 4P ? :) Wydaje mi się ze jesli wlz jest w tn-c to nie ma sensu stosować 4P bo i tak PEN nie można rozlaczac wiec dopiero po przejściu na tn-s mozna rozlaczyc N co raczej nic nie daje jeśli chodzi o bezpieczeństwo skoro i.tak mamy ewentualne napiecie z PEN na PE