Wpis z mikrobloga

@Grzolsat: jaki masz zysk z tego, że wyzywasz grupę ludzi, że są głupsi, skoro:
-to statystyka. Na dodatek mocno podbita przez czynniki ekonomiczne. Nie ma niemalże odniesienia do pojedynczych osób, bo istnieją czarnoskórzy lekarze, inżynierowie czy programiści
-powoduje to negatywne skutki jak rasizm, zagrożenie stereotypem, przez co te osoby są odsuwane od społeczeństwa, co pogłębia podziały.

Podnoszenie tego tematu ma same minusy, a nie ma żadnych plusów.
Fakty są takie, że ta twoja ukochana nauka ustaliła, że genetyka nijak się ma do bycia mądrym. Znacznie większy wpływ mają czynniki socjoekonomiczne.


@Nieprzyjazny_Ziemniak: tak w ogóle jakie to są te "niezaorane" badania? Najlepiej na blizniakach rozdzielonych w dzieciństwie, gdzie według Ciebie powinna być znaczna różnica. Mógłbym powklejać różne artykuły, ale nawet głupia Wikipedia zbiera je w całość:
https://en.wikipedia.org/wiki/Heritability_of_IQ
i można sprawdzić choćby ten:
https://www.nature.com/articles/mp2014105
Ale mamy w końcu pewność stuprocentową
@Matan_Jagiz
"czarnoskórzy nie są gorzej odżywiani niż białoskórzy. A jeśli się tak odżywiają co ma wpływ na inteligencję to dalej, myślę, jest to genetyka i już."

Nie chodzi o samo odżywianie, ale tez o edukacje i środowisko. W Polsce mamy to szczescie, ze edukacja jest darmowa i prawie kazdy moze zostac magistrem w usa jest to duzo bardziej utrudnione. Bieda ogólnie ściąga na dół, a murzyni w usa czesto zyją w gettach
@Nieprzyjazny_Ziemniak: Zdecydowanie za bardzo spłycasz zagadnienie tak skomplikowanego konstruktu, jak inteligencja, masz odchylenie w drugą stronę względem prawactwa, nie tędy droga.

Zdecydowanie inteligencja może być determinowana genetycznie, mówimy wówczas o inteligencji płynnej. Skrystalizowana to ta determinowana środowiskowo.
Poważniejszym zarzutem wobec inteligencji jest jednak to, że testy prognozują gorzej dalsze osiągnięcia życiowe, niż choćby status socjoekonomiczny. Co i tak wymaga wielu więcej badań, choć i tych jest niemało.

Zwyczajnie nie powinno się
Ups, przypał, przyznam że dowaliłem z tym "jakim cudem wzrosło IQ". Wyglądam jak jakiś antyewolucjonista i 3/4 powyższych komentarzy się do tego jedynie odnosi xD Oczywiście nie miałem tego na myśli, ot nieprzemyślana konstrukcja zdania z mojej strony; przepraszam was serdecznie. Pozwólcie, że doprecyzuję:

Co chciałem przekazać, to że potencjał na wysokie IQ w każdym obszarze czy tej waszej "rasie" jest, tylko wystarczy zapewnić im dobre warunki - bogactwo -> lepszy dostęp
@Matan_Jagiz: mimo, że mam poglądy zdecydowanie bliżej lewa niż prawa, to w życiu by mi nie przyszło do głowy podważać wyniki badań naukowych, zwłaszcza po sprawdzeniu sponsorów. Powiem więcej, odnoszę wrażenie, że podważanie nauki to nawyk prawej strony, zwłaszcza jeśli jeszcze ktoś zaczyna się zasłaniać religią.
Jeżeli IQ jest genetyczne, to jakim cudem kiedykolwiek wzrosło?


@Nieprzyjazny_Ziemniak: Ewolucja? Chyba ze jesteś kreacjonistą.
Może też podwyższenie standardu życia i opieki zdrowotnej, głębsze zrozumienie rozwoju człowieka i jego mózgu daje możliwość maksowania w tej dziedzinie.

Fakty są takie, że ta twoja ukochana nauka ustaliła, że genetyka nijak się ma do bycia mądrym. Znacznie większy wpływ mają czynniki socjoekonomiczne.

Bycie inteligenty, a bycie mądrym to dwie różne bajki. Zdecyduj się o
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
czarni mają niższe iq, ale badania to podbijają, bo czarni mają gorszy dostęp do żywności, medycyny czy edukacji, bo są w niższej grupie spolecznej lub mieszkają w takich krajach.

@JakovKarnic: Zwracam uwagę, że murzyni w USA od pokoleń żyją w tym samym kraju co biali czy azjaci, chodzą do tych samych szkół, mają taki sami dostęp do żywności i medycyny, oglądają te samę telewizję, pracują w tych samych miejscach, i mimo
@Matan_Jagiz: Najinteligentniejszą grupą etniczną na świecie są Żydzi aszkenazyjscy (ok 115 IQ). Na drugim biegunie są Aborygeni i Buszmeni (ok 60 IQ). I trzeba powiedzieć, że jest to intelektualna przepaść.

Różnice w inteligencji wynikają z ewolucji. W różnych rejonach świata istniała różna presja ewolucyjna na rozwój inteligencji. W jednym obszarze największe szanse na spłodzenie potomstwa miały osobniki silne, zwinne i szybkie, które potrafiły dosłownie zabiegać zwierzynę. W innym, żeby przetrwać, trzeba
Dlaczego twierdzicie, że oni nie są bogaci, bo są głupi?


@Nieprzyjazny_Ziemniak: Przynajmniej nie twierdzimy że genetyka ma się "nijak".

Fakty są takie, że ta twoja ukochana nauka ustaliła, że genetyka nijak się ma do bycia mądrym. Znacznie większy wpływ mają czynniki socjoekonomiczne.

A skoro nijak oznacza "w żaden sposób" to zakładam że albo masz te badania o zerowej korelacji genetycznej, albo dwa razy napisałeś coś debilnego i udało Ci się zauważyć