Wpis z mikrobloga

Kupiłam mieszkanie za gotówkę. Będę potrzebowała wziąć kredyt na wykończenie mieszkania ( jakieś 40-50tys zł) Gdy porównuje raty kredytu, to chcąc wziąć kredyt hipoteczny mam klika razy niższe oprocentowanie niż na kredyt gotówkowy. Pytanie co się bardziej opłaca? I czy w ogóle mogę wziąć kredyt hipoteczny na wykończenie mieszkania?
#pytanie #kredyt #mieszkanie #nieruchomosci #pozyczka
  • 32
  • Odpowiedz
@mijkron: Z tego co wiem może być problem ze wzięciem kredytu hipotecznego na samo wykończenie mieszkania. Gdyby to było kupno z wykończeniem lub zupełnie generalny remont to jest taka opcja. Przy samym wykończeniu może być problem choć pewności nie mam. Wiem natomiast, że niezbędne będzie stworzenie bardzo szczegółowego kosztorysu. Pamiętam, że kiedyś banki kręciły na takie coś nosem może dzisiaj jest już możliwość samego wykończenia z hipoteki.

W twojej sytuacji by
  • Odpowiedz
@mijkron moi teściowie przerabiali taki temat i nie dostali hipotecznego, tylko gotowkowy.

Hipoteczny chyba musi być na zakup jakiejś nieruchomości : mieszkanie, działka

A w banku co Ci powiedzieli ?
  • Odpowiedz
@mijkron: wydaje mi się, że hipoteka tylko na zakup mieszkania może iść. mogłaś przed kupnem wziąć na cześć kwoty i wtedy miałabyś swojej gotówki na wykończenie ile tam potrzeba.
  • Odpowiedz
@cholek089: Nie do końca, wiem, że na pewno można dostać kredyt hipoteczny na generalny remont.
@mijkron: Co do wykończenia, być może dałoby radę podciągnąć pod hipotekę wszystkie rzeczy, które będą trwale związane z mieszkaniem (płytki, panele, być może meble na wymiar do kuchni, sanitariaty itp). Na pewno nie uda Ci się na kredyt hipoteczny urządzić mieszkania. Będziesz musiała zrobić kosztorys i później przedstawić dowody na prawidłowe wykorzystanie pieniędzy z kredytu.
  • Odpowiedz
@mijkron: trzeba było brać mieszkanie na kredyt, i w umowie zawrzeć sobie brak opłat za wcześniejszą spłatę. Teraz, to zostają opcje remontowe (potrzebny jest plan prac jakie chce się wykonać, wraz z kosztorysem), lub kredyt gotówkowy, ale on wychodzi zdecydowanie drożej
  • Odpowiedz
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: 120k za mieszkanie 45-50m (po kwocie na remont) to chyba na Ukrainie ;)

250-350k, to oszczedzanie 5-7k rocznie przez 50 lat, 45% Polaków nie ma żadnych oszczędnosci ( ͡° ͜ʖ ͡°) w tym tylko 23% z tej grupy przeżyłoby za nie poł roku (wiec >15000)
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/budzet-domowy/oszczednosci-polakow-ile-pieniedzy-maja-polacy/h35ejnz

@mijkron: gratuluje zaradności twojej/rodziny/jakiegoś farta ;) możesz sobie zrefinansować zakup
https://rentier.io/blog/refinansowanie-zakupu-nieruchomosci
  • Odpowiedz
120k za mieszkanie 45-50m (po kwocie na remont) to chyba na Ukrainie ;)


@pasio9: Po pierwsze opka nie napisała gdzie to mieszkanie i ile metrów. Po drugie są i tańsze chaty. Nie każdy kupuje mieszkanie w centrum wojewewódzkiego miasta. Serio. Niektórzy żyją w małych miasteczkach, wsiach, gdzie ceny nie są wywindowane.

A co do kwoty wykończenia to też po samej kwocie nie jesteś w stanie dojść CO BĘDZIE ROBIONE. Także misiu.
  • Odpowiedz
wydaje mi się, że hipoteka tylko na zakup mieszkania może iść.


@GrindujTopy: Nie tylko. Generalny remont też można zrobić za kredyt hipoteczny. Ale to już takie przypadki, że np kupujesz same ściany i wszystko od nowa typu dach, instalacje grzewcze, podłogi. Przy wykończeniu zakres prac jest dużo mniejszy więc może być problem. No ale tak jak mówię, akurat tutaj mam trochę starsze informacje, może już banki robią coś takiego.
  • Odpowiedz
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: jeśli ktoś wykańczał mieszkanie to wie, że 800-1200/m2 to standardowe ceny do stanu pod klucz.

Uzbieranie jakiś 120 tys to cel na 50 lat? XD


to ty najpierw założyłeś że mieszkanie kosztuje 120k ;) btw są takie mieszkania gdziekolwiek (40m2+), nawet na wsiach? i OP wydałaby ~40% na wykończenie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

nie mam krysztalowej kuli, ale logika + doświadczenie pozwala mi mieć rynkowe założenia
  • Odpowiedz
że 800-1200/m2 to standardowe ceny do stanu pod klucz.


@pasio9: No super. Ale wiesz, że babka może wziąć z innego mieszkania praktycznie wszystko, malować sama, robić część wykończenia z facetem i zejść poniżej tej kwoty. to co podałeś to ceny średnie. W dodatku 50m idzie kupić za około 100 tys.

to ty najpierw założyłeś że mieszkanie kosztuje 120k


Nie założyłem, że mieszkanie opki kosztuje 120 tys tylko, że można za niewiele
  • Odpowiedz