Wpis z mikrobloga

@nuciu777: ps, ls, grep, top, df, lsof, netstat, coś o awk, uprawnienia plików, jakaś pętla w bashu, coś o zmiennych, funkcje.

Generalnie jakbym ja miał rekrutować na takie stanowisko to pytałbym w kierunku czy kandydat potrafi sprawdzić co się dzieje w systemie, czy wie co to są logi i czy potrafi zrestartować aplikację ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@nuciu777:

1. Podczas próby odmontowania systemu plików otrzymujesz komunikat błędu, że system plików jest "w użyciu". Co możesz zrobić, aby dowiedzieć się jaki proces (bądź procesy) nadal używa tego systemu plików uniemożliwiając jego poprawne odmontowanie?

2. W jaki sposób sprawdzisz jaki inicjator systemu jest wykorzystywany w Twojej dystrybucji. Czy jest to systemd, upstart, czy SysV Init?

3. Uruchamiasz skrypt powłoki i chcesz informacje wyjściowe wygenerowane przez ten skrypt przesłać na standardowe
  • Odpowiedz
@nuciu777: Ciąg dalszy...

25. Wyjaśnij poszczególne pola w pliku '/etc/shadow'.

26. Jaki algorytm został wykorzystany do szyfrowania haseł do kont użytkowników?

27. W jaki sposób sprawdzisz czy 'SELinux' jest aktywny w systemie?

28. Uruchamiając polecenie 'rm -f plik.txt' na prawach superużytkownika 'root' (UID=0) otrzymujesz komunikat błędu: "brak dostępu". Jaka może być tego przyczyna i jak sobie z tym poradzić, aby móc usunąć plik o nazwie 'plik.txt'? ;)

29. Jaka jest różnica
  • Odpowiedz
@nuciu777: jesli bash-linux to skup sie na skryptingu, @daedalus1337 troszke zaszalał z niskopoziomowymi pytaniami ktorych wiedza nie jest Ci do nieczego potrzebana. Z powyższych pytań poniżej połowy ma sens. Jeśli dostaniesz tego typu pytania na rozmowie kwalifikacyjnej to uciekaj stamtąd :) Na stanowisku zwiazanym z linuchem istotnejsza jest umiejętność rozwiązywania problemów, analizy problemów, a nie znanie podrecznika do redhata na blache.
  • Odpowiedz
@pollo9:

tak z głowy wypisywałeś? ( )


Tak z głowy pisałem na spontanie. Pytania były pisane na bazie mojego dotychczasowego doświadczenia zawodowego i wiedzy. To są naprawdę podstawy, podstaw i można by tutaj napisać więcej pytań dotyczących programowania w powłoce BASH, w języku AWK, czy dotyczące korzystania z edytora strumieniowego SED. Hmm, do tego trzeba by jeszcze dołożyć pytania z konteneryzacji (Docker + Kubernetes), Ansible itd.
  • Odpowiedz
@ddzwon:

troszke zaszalał z niskopoziomowymi pytaniami ktorych wiedza nie jest Ci do nieczego potrzebana.


Hmm, serio uważasz, że te pytania dotyczą znajomości "niskopoziomowych" tematów? Przecież to są naprawdę podstawy, podstaw i nie wyobrażam sobie, żeby zawodowiec, czy potencjalny kandydat nie potrafił na te pytania odpowiedzieć :) Uważasz, że pytanie o "przełączenie kontekstu" jest niepotrzebne? To w jaki sposób zinterpretujesz choćby wyniki programu 'vmstat', który podaje wartość tego parametru na swoim wyjściu?
  • Odpowiedz
Brakuje też choćby prostych pytań dotyczących korzystania z narzędzi tj. ssh, scp, sftp, tcpdump, curl, ss, iotop, jnettop, dstat itd. oraz wykonywania i sprawdzania konfiguracji interfejsów sieciowych w dystrybucjach tj. RHEL/CentOS, czy Debian/Ubuntu Server.


@daedalus1337: Tutaj już jesteś bliżej sensu pytań. Nie mniej też się z mijasz. Duża część komend diagnostycznych ma kilka innych zamienników, zresztą nie tylko diagnostycznych. Zdecydowanie lepiej jest sprawdzać wiedzę danego kandydata tworząc przed nim problem i
  • Odpowiedz
@ddzwon:

Tutaj już jesteś bliżej sensu pytań. Nie mniej też się z mijasz. Duża część komend diagnostycznych ma kilka innych zamienników, zresztą nie tylko diagnostycznych.


Oczywiście, że wiele komend diagnostycznych ma swoje zamienniki, ale można się skupić na tych poleceniach, które raczej są domyślnie zainstalowane w każdej dystrybucji. Przykładowo znajomość polecenia 'top', zamiast 'htop', czy 'glances'. Program 'top' jest dostępny w każdej dystrybucji, a taki 'htop', czy 'glances' już nie. Podobnie
  • Odpowiedz
Inny przykład: Bez używania edytora tekstu zmień (...)


@daedalus1337: Muszę cię zasmucić https://enacit1.epfl.ch/guide_unix/sed.txt :)
SED -- A Non-interactive Text Editor
Tak więc twoje rozwiązanie by nie zdało twojego testu ;)
Trzeba by się męczyć z:
cat /etc/ssh/sshd_config | while read line
do
if $line zaczyna sie od Port itd....

Co do domyslnie zainstalowanych komend to wlasnie sie z tym nie zgodze. Jesli ktos uzywa htop i z niego wyciagnie informacje to
  • Odpowiedz
Tak więc twoje rozwiązanie by nie zdało twojego testu ;)


@ddzwon: O którym zadaniu mówisz? Korzystam z sed'a w taki sposób jak napisałem i wszystko bangla :D Testowałeś podane przeze mnie rozwiązanie, bo wydaje mi się, że nie :)

Co do domyslnie zainstalowanych komend to wlasnie sie z tym nie zgodze. Jesli ktos uzywa htop i z niego wyciagnie informacje to bardzo dobrze, nie musi uzywac top. Ja na przykład nienawidze
  • Odpowiedz
@daedalus1337: SED jest liniowym nie interaktywnym edytorem tekstu, więc w zadaniu o treści "Bez użycia edytora tekstu (...)" nie powinno się używać również sed-a i awk ;)
W to, że działa to nie wątpię i testować nie mam zamiaru.

W Debianie obecnie netstat nie jest już domyślnie instalowany, natomiast ss owszem.
  • Odpowiedz
@ddzwon: Apropo jeszcze tego, co napisałeś:

SED -- A Non-interactive Text Editor

Tak więc twoje rozwiązanie by nie zdało twojego testu ;)


Po pierwsze, rozwiązanie zdaje test i 'sed' robi robotę dosłownie bardzo szybko. Zamiast klepać skrypty można załatwić sprawę bardzo szybko jednym oneliner'em. Po drugie, napisałem "bez użycia edytora tekstu" mając na myśli edytory interaktywne, czyli 'vi', 'vim', 'nano' itp. SED jest edytorem strumieniowym, oczywiście tekstowym :D
  • Odpowiedz
@ddzwon:

SED jest liniowym nie interaktywnym edytorem tekstu, więc w zadaniu o treści "Bez użycia edytora tekstu (...)" nie powinno się używać również sed-a i awk ;)


Dobra, czepiasz się :D Powinienem napisać "bez użycia interaktywnego edytora tekstu" :)
  • Odpowiedz
@ddzwon: Na moje usprawiedliwienie (tak moje "zranione ego" się usprawiedliwia :D), powiem tylko tyle, że jest już cholernie późno i mój mózg nie pracuje już jak należy :D

BTW, trzeba iść w kimę, bo za kilka godzin wstaną "zwłoki" do pracy ;)
  • Odpowiedz
@daedalus1337: Ja wstaje kiedy chce. Elastyczne godziny pracy, praca zdalna ;) Musze jeszcze poćwiczyć. Mam challenge na #100pompek, w ciągu 3 miesięcy muszę dość do 100 pompek ciągiem, a że jestem chucherko obrośnięte tłuszczem to nie lada wyzwanie.
  • Odpowiedz