Wpis z mikrobloga

@HK-Stelle: ehh szybko wrzuciłem i pomyłka wyszła ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Tu jeszcze jedno chińskie źródło i ciekawy akapit, który stanowi przekaż partii:

Western opinion should not always regard China-Russia relations geopolitically and ignore the most precious thing in their ties. Starting from the two leaders' firm political will, the stable China-Russia strategic relationship today is deeply rooted in the two countries' national interests.
@Martwiak: co się dziwić Chiny nie walą sankcji na Rosję a biorą od nich surowce/żarcie bez gadania.
Wbrew powrzechnej tutaj opini Ruski się cieszą że ktos z Chin inwestuje w tereny na syberi (bo nikt inny tego nie zrobi), co do elit rosyjskich to wiedzą że Chiny nieco wykożystują może przy surowcach ale maja tez świadomość, że im Chiny nigdy nie zorganizują zmiany rządu (demokracji z USA).
Dla ruskich taki układ
@ruchliwydziadek: mam wrażenie, że Twoje rozważania są na poziomie taktycznym. Powyższy cytat według mnie wskazuje, że podział w globalnej układance trzeba oglądać nowym filtrem. Geopolityka, geostrategia, korporacjonizm, imperializm nie dają dobrego obrazowania.
@Martwiak: coś jest w tym co piszesz. Aby zdefiniować geopolitykę trzeba odpowiedzieć sobie to gdzie rządzi i jakie są jego cele. Rosja to oligarchowie/car EU/USA to korporacje Chiny partia Chin(marząca o wielkich Chinach) każdy z tych pionków ma swoje cele do osiągnięcia. Oligarchowie chcą utrzymać monopol i władze (chiny tu nigdy im nie zagrożą), Korporacje chcą mieć nowe rynki zbytu i monopolizować co się da zabierając władze od rządów (te z
USA tu maja fajnie bo narobią baków a reszta świata będzie je wąchać.


@ruchliwydziadek: zgadza się, USA odwraca globalizację, bo przestali na niej korzystać. Tomek Banyś pokazał to dokładnie w wyliczeniach opartych na wzorcu.
Martwiak - > USA tu maja fajnie bo narobią baków a reszta świata będzie je wąchać.

...
@ruchliwydziadek: dlatego teraz jako wariant zapasowy realizują podział świata na dwa obozy. Jeśli nie uda im się rozbić Chin od środka, to tak jak nam autochtonom (Polakom) Bartosiak tłumaczy, podzielą łańcuchy dostaw i przemysłu na niezależne od siebie systemy, aby zachować pełną kontrolę choć nad częścią świata.