Wpis z mikrobloga

#keto #coldbrew #kawa
Wiele materiałów doradza rozpoczęcie dnia kawą na długo przed pierwszym posiłkiem co pomaga rozbijać komórki tłuszczowe a ponieważ w ketozie jest tak mało naprawdę smaczych rzeczy które porządamy, to imho nie można lekceważyć tego punktu ani tu oszczędzać.

Przed wejściem w keto w ogóle nie piłem kawy, teraz ciężko jest mi sobie wyobrazić żeby mogło być inaczej. Dziś wam zdradzę mały sekret jak zrobić najlepszą kawę po której od razu będziecie mieć dobry dzień w cenie 1 zł / espresso doppio :).
Potrzebujecie do tego kawę w ziarnach, najlepiej mega aromatyczną. Proponuję cokolwiek co wam zapachnie z Five'o'clocka na początek, dla mnie to aktualnie wiśnia w rumie i pomarańczowa czekolada. Fajne są też różne naturalne aromaty w kawach o niskiej kwaśności. Poprosić o zmielenie średnie na cold brew jak nie macie młynka.
Na jedną porcję mielimy sobie na świeżo 10g ziaren z rana. Nie mielcie za mocno, bo kawa i tak wszystko odda, a jak się zmieli za mocno to tylko potem jest ciężej odfiltrować no i fusy zatrzymają więcej wilgoci przez co będziecie mieć mniej kawy.
10g zmielonej średnio kawy zalewacie 100ml zimnej, odfiltrowanej jakąś britą kranówki i wstawiacie do lodówki na 24h. Dzbanek jak poniżej ułatwia zlewanie potem kawy, bo oddziela fajnie fusy, ale na początek nawet słoik się nada.
Przelewacie kawę przez husteczkę higieniczną. No i bang. 80ml genialnego cold brew na początek dnia.
W smaku nie da się tego nawet porównać do normalnej gorącej kawy zrobionej w parę minut.

Zalety: więcej kofeiny & łągodniejszy smak. Idealna na lato.

Można w ketozie ją fajnie połączyć ze śmietaną 30% w proporcjach jakie komu pasują.
PS. wiele poradników które widziałem sugeruje 20g kawy/100ml wody ale to nie tylko podbija cenę x2 ale jeszcze daje mniej kawy w rezultacie a różnica nie jest znaczna.
Pobierz
źródło: comment_MKhRh7s3ffXlybK1AtZpt2gu2S4ktJ7F.jpg
  • 1
@fiszu86: od dłuższego czasu robię cold brew. Osobiście stosuję 80 g / 1400 ml, robię w większych ilościach bo spokojnie może Sobie stać w lodówce kilka dni, a część zamrożę. Jeżeli chcesz przyśpieszyć proces, można kawę zalać 1/3 gorącej wody, i po 1,5 minuty dolać pozostałe 2/3 zimnej. Wtedy będzie dobra po 12 h.

Jaką kawę wybrać to już kwestia preferencji, ale polecam niezbyt mocno palone.