Wpis z mikrobloga

@megaloxantha: Z tego co rozumiem to chodzi o to, że zamykając kanał jedna osoba nie może mieć mniej niż 546 satoshi.

Tylko oprogramowanie Lightninga (tylko nie wiem czy każde) uniemożliwia dojścia do takiej sytuacji
  • Odpowiedz
@fervi: Płatności offchain są egzekwowane onchain w przypadku konfliktu.
Każde przelanie wartości powyżej 545 satoshi na LN tworzy transakcje htlc z wyjściem o przesyłanej wartości. Jak jedna strona transakcji zniknie, druga wysyła to onchain i odzyskuje środki.
Poniżej 546 nie da się tego stworzyć, więc wartość jest dodawana do opłat dla minerów.
  • Odpowiedz
@megaloxantha: Oczywiście, ale tak jak mówię - nie wiem czy to Lightning ma tak zapisane czy po prostu portfele (tu trzeba zweryfikować), ale jest minimalny limit (wydaje mi się, że koło 10 000 satoshi) i nie da się tego wypłacić. Nie da się zejść poniżej tej sumy. Może tak BLW ustawia - to warto sprawdzić
  • Odpowiedz
@fervi: wartość kanału to ile jest środków zablokowanych, wartość przelewu to ile przesyłasz. Możesz przecież przelać nawet 1 sat

Niezły scam z tymi przelewami <546 sat zrobili, taki szczegół że ciężko na to wpaść
  • Odpowiedz
@megaloxantha: Możesz przelać 1 satoshi - jasne.
I gdzie problem?

Mi się wydaje, że chodzi Ci o to, że w kanale u jednego gościa zostaje 545 satoshi, które pójdą do górnika. No to mówię, że przynajmniej w LBW nie pójdą. Musisz mieć minimum chyba 10 000 satoshi po jednej stronie.
  • Odpowiedz
@megaloxantha: Czyli w sumie jeśli obydwaj zamkną kanały to bitcoiny pójdą w nicość? XD Przecież nie powinno ani do jednych ani do drugich należeć, bo są w środku? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@megaloxantha: Ale opłaty czego? Za cholerę nie rozumiem co mówisz
Mamy po 1 BTC w LN (czyli maksymalny limit)
Przelewam tobie 100 satoshi

Ja mam 1BTC-100; Ty masz 1BTC + 100

Jaki jest warunek, że te 100 satoshi, co przeleję - do Ciebie nie trafią.
  • Odpowiedz
@megaloxantha: No dobra, to mamy jeszcze jeden node. Nie możesz wyzerować środkowego węzła, więc on ma swoją gotówkę (bo musi mieć możliwość zamknięcia kanału oczywiście). Dlaczego środkowy może sobie nie przesyłać pieniedzy
  • Odpowiedz
@fervi: artykuł nie pisze o wyzerowaniu węzła, tylko o utracie pieniędzy z ostatniej transakcji.

Dlaczego środkowy może sobie nie przesyłać pieniedzy


"W przeciwieństwie do Zahaszowanych i Zamrożonych w Czasie Kontraktów (HTLC), ten schemat działa w oparciu o zaufanie. Przykładowo, Karyna mogłaby ujawnić hasło Januszowi, który mógłby potem zostawić płatność w wiaderku bez ruszania jej a następnie wciąż pójść do Sebastiana i dostarczyć hasło w zamian za
  • Odpowiedz
@megaloxantha: Ale skoro masz ostatnią transakcje i tych pieniędzy nie masz, to chyba jak zamykasz portfel to powinien stan się zgadzać, a jak nie to powinno gościa zrektować?

W sumie nie wiem, ciekawe
  • Odpowiedz
@fervi: no stan się nie zgadza, bo ten przelew nie jest zabezpieczony htlc, więc istnieje możliwość że wysyłasz do kogoś 545 satoshi (nie bezpośrednio), node pośredniczący bierze 545 satoshi od ciebie ale nie przesyła ich dalej - zamiast tego idą w opłatę dla minera.
Jeśli atakujący hub jest sprzymierzony z minerem to teoretycznie można to uznać za kradzież środków, chociaż przyznaję że to możliwość wybitnie teoretyczna bo 545 sat to
  • Odpowiedz