Wpis z mikrobloga

1. Podmiot publiczny, własność gminy, mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Dostałem dziś (oraz drugi pracownik na analogicznym stanowisku) papier że "reorganizują pracę" w obszarze mojego zatrudnienia. Czy muszę zgadzać się na nowe warunki? tzn 30h i 3/4 etatu? - w tym samym czasie tworzone jest nowe stanowisko i zatrudniony jest "znajomy królika" - stanowisko na którym ja i kolega mylibyśmy zrealizować te 1/4 etatu które nam zabierają. Ważny jest również fakt, iż ta redukcja ma na celu przygotowanie miejsca pod pełny etat dla innego "znajomego" tym razem nie z zarządu podmiotu w którym pracuje a gminy której podlegamy.... co mogę zrobić by bronić swojego miejsca pracy?
2. Pracodawca rozliczał ze mną wykorzystanie prywatnego samochodu do celów służbowych ryczałtem. Na dziś ryczałt pokrywa maksymalnie 50% kosztów paliwa w sakli miesiąca. Zażądałem rozliczania ze stawki kilometrowej - jako odpowiedź otrzymałem ultimatum - albo ryczałt i dokładanie z mojej wypłaty albo ... kolejna redukcja. (Pracodawca twierdzi że znajdzie kogoś kto zgodzi się na dojazdy >550km w miesiącu za 200pln). Czy moje stanowisko jest zasadne? tzn: bunt przeciwko dopłacaniu do pracy którą wykonuję?

Z góry dzięki za pomoc....

#prawo #prawopracy
  • 1
@foTOMen:
1. Jeżeli dostałeś wypowiedzenie zmieniające, to masz czas, który wynosi połowę Twojego okresu wypowiedzenia do odrzucenie tych warunków. Tzn. jeśli mas okres wypowiedzenia 3 miesięczny - to do 1,5 miesiąca masz czas na odrzucenie tych warunków. Wtedy odchodzisz z firmy i dostajesz odprawę z przyczyn restrukturyzacyjnych zgodną z kodeksem pracy.
1a) Jeżeli jest kilka osób zatrudnionych na tym samym stanowisku co ty, i tylko ty dostałeś wypowiedzenie zmieniające, a wiesz,