Wpis z mikrobloga

Dostałem trochę kasy od ojca. Byłem zgłosić deklarację SD-Z2 - o darowiźnie. Pani w urzędzie powiedziała, że jak ojciec i matka mają wspólnotę majątkową, to muszę zgłosić 2 deklarację, jedną dla ojca i jedną dla matki, natomiast kwotę na deklaracjach mam podzielić na 2. Wydaje mi się to trochę podejrzane, bo wcześniej ojciec był w urzędzie i chciał to zgłosić, to kobieta mu powiedziała że ja mam zgłosić, wpisać na deklaracji całą kwotę, zrobić 1 tylko dla ojca i mu dała 1 egzemplarz SD-Z2.

Jak to wygląda? Jak powinienem zrobić? Profilaktycznie wypełniłem obie, a kwotę uzupełnię przy okienku i się jeszcze zapytam dla pewności, ale może ktoś jest w temacie obeznany i wie jak powinno być.

#urzadskarbowy #podatki #prawo
  • 11
@magnat32:

nie latwiej ci rozbic kwote na mniejsze czesci zebys nie musial sie spawac z urzedem i jeszcze im placic za to...


Ale zdajesz sobie sprawę, że na potrzeby obliczenia podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn bierze się sumę darowizn dokonanych w ciągu 5 ostatnich lat podatkowych, więc jakiekolwiek rozbicie nic nie zmieni?
@nielegalny_imigrant:

Pani w urzędzie powiedziała, że jak ojciec i matka mają wspólnotę majątkową, to muszę zgłosić
Możecie spisać umowę darowizny (z datą przekazania tejże) za zgodą mamy (z podpisem) i wtedy możesz wypełnić na ojca sd-z2, dołączasz tylko ksero waszej umowy. Ja tak robiłam i nie było żadnego problemu. A jeśli masz wątpliwości to zadzwoń na infolinię Krajowej Informacji Skarbowej i Ci powiedzą dokładnie co i jak :)
@bart0sz skrot myslowy niestety, chodzilo mi wlasnie o 9k na glowe - zakladalem ze jak rozbije kase ktora dostal od ojca na dwie os to nie bedzie musial tego nigdzie zglaszac , bo nie wiem czemu ubzduralo mi sie mniej niz 18k mu wyszlo