Wpis z mikrobloga

Dawno nie pisałem nic na blogu o reaktorach, więc dzisiaj główny temat to zatrucie ksenonem reaktora jądrowego - dla nieenergetyków. :D
Starałem się możliwie w jak najprostszy sposób wyjaśnić cały ten proces, nie atakując nikogo równaniami.
Na początku miałem ochotę wrzucić też tam wątek zatrucia ksenonem reaktora w #czarnobyl , odpuściłem ten temat ze względu na to, że mnóstwo czasu musiałbym poświęcić na sam reaktor.
Tekst tutaj:
https://www.wykop.pl/link/4971127/zatrucie-reaktora-jadrowego-jak-to-wyglada/

#ejdlakazdego <- mój tag, nie chcesz czytać jądrowych niusów - czarnolistuj
#energetyka #energetykajadrowa #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
Pobierz markedone - Dawno nie pisałem nic na blogu o reaktorach, więc dzisiaj główny temat to...
źródło: comment_hiXZeU7tS9VuVQPLFeYcqPZGa2I3TP4O.jpg
  • 8
@markedone a teraz tak z innej beczki. Zakladam, iż współczesne systemy sterowania reaktorami, są oparte o sterowniki programowalne, a nie o uklady czysto stycznikowo-przekaźnikowe. Obecnie w urządzeniach przemysłowych stosuje się swego rodzaju "dublowanie" sterowników. Glówną rolę odgrywa sterownik główny wymieniając dane ze sterownikiem "bezpiecznym". Rozwiązanie takie stosuje ABB. Jestem ciekaw jak rzecz ma się w przypadku reaktorów atomowych. Jak bardzo restrykcyjne i redundantne są systemy automatyki reaktorów. Może podrzuciłbys jakiś dokument w