Wpis z mikrobloga

Dopoki jest non-confidencial dawaj :) Ja pracuje przy GPU wiem znam ten temat najlepiej, ale wiem duzo na temat SoC ktory idzie do urzadzen mobilnych.
@lewuskip: Jak jest z GPU innych niż ARM producentów? Jeżeli chip ma rdzenie PowerVR, Ardeno, czy nVidię (Tegra)? Rozumiem, że w kontekście Huaweia, najlepiej, jakby mieli chińskie GPU, ale w teorii chyba nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zbudować SoC z rdzeniami skalarnymi RISC-V i którymś z tych GPU, czy nawet odpowiednio przystosowanym Radeonem, czy GeForce.
Dwa lata temu byly 4 opcje Tegra(Nvidia), Mali ARM, Ardeno (Qualcom) i PowerVD (Imagination) to sie mocno zmienilo w ostatnich 2 latach. Apple zrezygnowalo z Imagination wiec Imagination ma teraz duzy problem ze znalezieniem strategicznego parntera oraz ich ISA jest nie publiczne. Nvidia chyba nie skupia sie juz na Mobilnych GPU tylko na PC i servwerach wiec Tegra nie jest zbyt dobrym wyborem teraz. Wiec zostaje Ardeno i Mali. Prons and Cons
@lewuskip: Czyli na mój gust Huawei, o ile nie ma jakiejś chińskiej opcji, będzie skazany na pośredników, R&D na sterydach, albo na wycofanie się z telefonów. Musieli komuś z bardzo długim nosem nadepnąć na odcisk, skoro zostały uruchomione aż takie środki zwalczania konkurencji.
Co do rozwoju ARMa poza telefonami/tabletami – zastój Intela na 14nm chyba mocno pomógł w skróceniu dystansu ARM względem x86. Możliwość, że Apple zmieni architekturę po raz kolejny
Huawei moze zrobic swoj GPU ma na to licencje :)
Jezeli chodzi o CPU to niestety nie mam duzego ropoznania ale jest napewno trend zeby ARM'owe CPU byly bardziej dostepne, nawet Intel bedzie wspieral ARMowa architecture, tak wiem pieklo zamarzlo :)
nawet Intel bedzie wspieral ARMowa architecture, tak wiem pieklo zamarzlo


@lewuskip: Can't beat 'em, join 'em. Chcą położyć łapska i mieć chociaż cokolwiek do gadania, jak w przypadku Microsoft i Linux Foundation.