Wpis z mikrobloga

Witam Mirków przedsiębiorców ;)

Mam kilka pytań odnośnie możliwości założenia JDG. Mianowicie mam możliwość sprowadzenia towaru z Niemiec dla wąskiej acz stałej grupy klientów. Jako że obecnie pracuję na etacie, ale potrzebuję dorobić, i że mam taką możliwość właśnie, teraz rodzi się pytanie jaką formę opodatkowania wybrać, jakie ogólnie czekają mnie koszty związane z prowadzeniem DG pracując jednocześnie na etacie. Może podsumuję poniżej kilka pytań jakie mnie nurtują:

- Jaka forma opodatkowania
- Jakie są koszty stałe prowadzenia DG pracując na etacie?
- Jak należy rozliczać faktury za towar importowany z kraju EU?
- Czy są jakieś możliwości ulg czy odliczeń np za paliwo?

Rozumiem że jeżeli sprawdzę towar, do towaru hurtownia w Niemczech dolicza mi VAT w wysokości 19%, to i tak ja muszę finalnie doliczyć do ceny towaru kolejne 23% u nas. Czy mogę to w jakiś sposób amortyzować?

Przepraszam może za banalna pytania, ale nie chciałbym wdepnąć na minę na początku.

Nadmienię że prognozowany przychód to ok 10 k miesięcznie, marża ok 20% czyli dochód w granicach 2000 zł (pominąłem koszty DG) i dlatego nie wiem czy to będzie w ogóle opłacalne :/, chęć dorobienia do pensji jednak mocno ;)

#pytanie #dzialalnoscgospodarcza #biznes
  • 20
@NaebanyMistrzu: ZUS masz opłacony na etacie, więc płacisz tylko PIT. Towar importowany kupujesz bez VAT, paliwo odliczasz tak jak każdy inny koszt netto (brutto połowa VAT bez ewidencji i cały z ewidencją). Sprzedajesz w PL z VAT 23% który przekazujesz do US. Nie amortyzujesz towaru tylko środki trwałe. Forma opodatkowania pewnie najlepsza na zasadach ogólnych (jeśli nie wpadasz w drugi próg).
ZUS masz opłacony na etacie, więc płacisz tylko PIT


@fspl2: musi płacić zus zdrowotny 342,32 złote (odliczy od podatku)

Towar importowany kupujesz bez VAT


@fspl2: kupuje z VAT - stawka 0%, jeżeli dochowa pewnych warunków. Na pewno będziesz chciał być VATowcem, skoro będziesz to sprzedawał firmom

paliwo odliczasz tak jak każdy inny koszt netto


@fspl2: zależy jaki samochód, wcale nie tak samo jak każdy inny koszt

i chyba muszę
@Shajo dziękuję za odpowiedzi.

Trochę nie rozumiem ostatniego pytania, jeśli chodzi o serwis gwarancyjny to zapewnia mi go producent.

Jeszcze jedno, towar będzie miał stałych odbiorców detalicznych, nie firmy, rozumiem że kasa fiskalna obowiązkowa. Co jeśli skorzystam że zwolnienia z VAT, a np. zamówi sporadycznie ode mnie firma, rozumiem że wtedy muszę wystawić fv VAT?
@NaebanyMistrzu możesz też wybrać ryczałt i sprzedawać to tylko przez Internet. Wtedy płacisz podatek 3% od przychodu i nie musisz mieć kasy fiskalnej. Dodatkowo sprowadzając towar z Niemiec do 50k złotych wartości towaru masz stawkę 0% VAT i nie doliczasz go też klientom więc albo taniej im sprzedasz albo więcej zarobisz.
@Rusathagu rozumiem że sprzedaż przez internet musi być przez platformę jakąś dedykowaną typu sklep online, czy to może być w formie ogłoszenia np przez Olx?

I tak to co będę sprzedawał dostarczane do klienta będzie wysyłkowo i forma sprzedaży online bardzo mi odpowiada. Możesz coś więcej powiedzieć jak wystawiam rachunek dla klienta? Bo jak nie ma się kasy fiskalnej, to i tak klient detaliczny z reguły wymaga rachunku do zakupu.

A to
@Rusathagu okey, jak wygląda księgowość? Rozumiem że fv z Niemiec za towar musi być ewidencjonowania, oraz rachunki i faktury dla klientów. Zgłaszam koszty i przychód co miesięc do US, a podatek od dochodu te 3% rozliczam co rok normalnie w PIT? Tak przy okazji bardzo dziękuję wszystkim za pomoc, wiele spraw mi się klaruje.
@Rusathagu czyli tak kupuje załóżmy towar wartości 100e, sprzedaje go w Polsce za równowartość 200e, czyli odprowadzam do US, 3% czyli równowartość 6 euro i to wszystko jeśli chodzi o skarbowke. Oczywiście do zusu co miesiąc zdrowotne i to chyba na tyle tak w skrócie.
czyli tak kupuje załóżmy towar wartości 100e, sprzedaje go w Polsce za równowartość 200e, czyli odprowadzam do US, 3% czyli równowartość 6 euro i to wszystko jeśli chodzi o skarbowke. Oczywiście do zusu co miesiąc zdrowotne i to chyba na tyle tak w skrócie.


@NaebanyMistrzu: zdrowotnego płacisz 342,32 (do odliczenia 294,78)
czyli jak sprzedasz towar za 10000, to przy ryczałcie masz 10000*0,03= 300 złotych podatku
od tych 300 złotych odliczasz 294,78,
@Shajo okey wszystko chyba już rozumiem , ryczałt to podatek od dochodu, z vatu mogę skorzystać ze zwolnienia do przychodu 200k rocznie i 50k rocznie wydatkowane wewnątrz Unii na towar. Rachunek wystawiam bez vatu, lub fv dla firmy. Wydaje się dosyć to sensowne.