Wpis z mikrobloga

destrukcja rasistowskich mitów . Prawica rozpowszechnia propagandę jak to w RPA pierwsi byli biali a dopiero potem czarni z ludów Bantu więc biali maja "prawo" do tego terenu.
https://www.wykop.pl/link/4942301
oczywiście to nie jest prawda, Bantu byli tam pierwsi, w pierwszych wiekach n.e.

The Bantu expansion was one of the major demographic movements in human prehistory, sweeping much of the African continent during the 2nd and 1st millennia BC.[22] Bantu-speaking communities reached southern Africa from the Congo basin by the early centuries AD.

Some of the migrant groups, ancestral to today's Nguni peoples (the Zulu, Xhosa, Swazi, and Ndebele), preferred to live near the eastern coast of what is present-day South Africa.[23] Others, now known as the Sotho–Tswana peoples (Tswana, Pedi, and Sotho), settled in the interior on the plateau known as the Highveld,[23] while today's Venda, Lemba, and Tsonga peoples made their homes in the north-eastern areas of present-day South Africa

https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_South_Africa

ale mało tego, prawicowiec próbuje mi udowodnić że biali byli pierwsi i sam wrzuca mapkę, na której elegancko sa zanaczone granice dzisiejszego RPA, na której jasno widac, że Bantu już tam byli przed przybyciem białych ( ͡° ͜ʖ ͡°) i pisze że Bantu tam nie było. Czy prawica ma jakieś problemy z percepcją, że widzi tylko to co chce widzieć? Czy to już działa na biologicznym poziomie i rasizm zaburza im działanie mózgu?

#neuropa #4konserwy #rasizm #historia #rpa #psychologia
miejskismog - destrukcja rasistowskich mitów . Prawica rozpowszechnia propagandę jak ...

źródło: comment_uIlXJa480nW0gpXvRb68DRBIyJlsNqxE.jpg

Pobierz
  • 36
  • Odpowiedz
@asurbanipal_: nie kombinuj, Kapsztad to tylko maleńka osada była a nie tereny dzisiejszego RPA. tak to sobie mozna udowadniać prawa Niemców do Polski bo niemieccy koloniści założyli gdzieś tam na terenie dzisiejszej Polski osade wczesniej niż Polacy (niejedną zapewne) A co do rasistow to w wykopalisku jest ich pelno, więc nie płacz już tak bardzo
  • Odpowiedz
po twoim wpisie widze, ze twoja wiedza historyczna kuleje, gdyby tak nie bylo wiedzialbys gdzie lezy i kto zalozyl kapsztad i w jakim kierunku kolonia sie rozwijała. w sumie te docinki "prawak", "leawk", "rasizm" i uj wie co jeszcze w temacie odnosnie historii wskazuja na to ze ma sie do czynienia z jakims oszołomem.


@asurbanipal_: Sam fakt, że kolega napisał że kolonia w RPA była założona żeby handlować z buszmenami już
  • Odpowiedz
Niby czego nie zrozumiałem? Nie napisałeś teraz nic czego byśmy powyżej już wspólnie nie ustalili. Znowu wychodzi twoje zacietrzewienie. Nawet nie dociera do ciebie jak dochodzisz z kimś do porozumienia (chociaż w sumie to przyznawałem ci w tym aspekcie racje od samego początku, sam przecież zasugerowałem inne czarne ludy tam gdzie nie było Bantu O.o).

no to skoro przyznawałeś mi od początku rację to po co dyskutujesz, nie rozumiem o co ci
  • Odpowiedz
no to skoro przyznawałeś mi od początku rację to po co dyskutujesz, nie rozumiem o co ci chodzi.


@miejskismog: #!$%@?, koleś. Ogarnij się, serio. Prześledź sobie na spokojnie, chronologicznie, to co zostało napisane. Napisałem ci "zgadza się", "no właśnie", przyznałem ci racje i dla mnie to był koniec, a ty sam zacząłeś ciągnąć temat i tłumaczyć mi to samo jeszcze raz. Straszny z ciebie nieogar.
  • Odpowiedz
@miejskismog: idac twoja uposledzona logiką prusowie ktorzy jakims cudem dozyli dzisiejszych dni powinni sie czuc spadkobiercami tradycji panstwa zakonu krzyzackiego, tak samo glupie jak twoje wywody odnosnie kolonii w rpa.
  • Odpowiedz
a jeszcze jedno

Chodziło przecież na początku o stworzenie przystanku w drodze na wschód. Każdy kto interesuje się trochę tematyką kolonizacji zna ten podstawowy fakt.


@Yukio_Mishima:

In the late 15th and early 16th centuries, Portuguese mariners, who were the first Europeans at the Cape, encountered pastoral Khoikhoi with livestock. Later, English and Dutch seafarers in the late 16th and 17th centuries exchanged metals for cattle and sheep with the Khoikhoi. The
  • Odpowiedz
@miejskismog: Uuu, wikipedia. xD Szkoda tylko że nie idzie w parze za tym cytatem twoja wiedza. Cape zostało założone żeby stworzyć przystanek na wschód, natomiast jego konkretna lokalizacja została wybrana z powodów opisanych w cytacie. Pozdro i z fartem.
  • Odpowiedz
idac twoja uposledzona logiką prusowie ktorzy jakims cudem dozyli dzisiejszych dni powinni sie czuc spadkobiercami tradycji panstwa zakonu krzyzackiego, tak samo glupie jak twoje wywody odnosnie kolonii w rpa.


@asurbanipal_: to jest też logika tych, co próbują udowodnić, ze biali mają prawo do RPA bo byli tam pierwsi, różnica jest tylko taka że oni się mylą bo nie byli.
  • Odpowiedz
@Yukio_Mishima:

Uuu, wikipedia. xD Szkoda tylko że nie idzie w parze za tym cytatem twoja wiedza.

zawsze mozesz znaleźć lepsze źródło

Cape zostało założone żeby stworzyć przystanek na wschód, natomiast jego konkretna lokalizacja została wybrana z powodów opisanych w cytacie.

no właśnie
  • Odpowiedz
Panowie, rozpatrywanie problemów RPA z perspektywy jednej tylko strony ma tyle samo sensu, co kopanie się z koniem. Nawet tak prozaiczna sprawa jak "kto był pierwszy" jest tu trochę bez sensu, bo nikt się nie bije o to co działo się w XVII w. Polecam zerknąć TUTAJ. Po angielsku co prawda, ale są dodatkowe przypisy dla ciekawskich.
  • Odpowiedz
@miejskismog: sam zamiesciles mape na ktorej kolonia zostala zalozona na terenie niezamieszkanym, tak wiec no nie wiem czy sie smiac czy plakac, w sumei ta mapa to pkazuje jedynie "zasieg jezyka" trolololol hehe a to dobre

no to zasieg jezyka niemieckiego 80 lat temu siegal do terenów nadwołżanskich trollolol xd xd xd x dx
  • Odpowiedz
. A teraz rasiści jeszcze twierdzą że czarnych w ogole tam nie było


@miejskismog: Bantu nie byli, zresztą to była zbitka różnych ludów uciekających z północy. Za to żyli tam Buszmeni, którzy dostają po papie od ludów Bantu.
  • Odpowiedz