Wpis z mikrobloga

@anonymous_derp:
Jeśli chodzi o rakotwórczość, to wg WHO z 2015 roku, "Red meat was classified as Group 2A, probably carcinogenic to humans."[1]

I trochę nowsze: "A five-year study of half a million men and women who have signed up to the UK Biobank research project found those who were more or less keeping to the guidelines, eating on average 76g of red or processed meat per day, had a 20% increased
"Red meat was classified as Group 2A, probably carcinogenic to humans."


@chixi: Ale pewnie coś im się pomyliło, albo wszystkie badania były źle zaprojektowane ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Noniusz: Znam to.

In the case of red meat, the classification is based on limited evidence from epidemiological studies showing positive associations between eating red meat and developing colorectal cancer as well as strong mechanistic evidence.


Chciałbym wiedzieć, co to za "silne dowody mechanistyczne" do których się odwołują. Gdzie badania?

The risk increased by 20% with each extra slice of ham or rasher of bacon (roughly 25g) the study #!$%@?
@anonymous_derp: Trudno się nie zgodzić. Co do dowodów mechanistycznych, pewnie można znaleźć źródła w bardziej obszernych opracowaniach niż owe FAQ, które zalinkowałem.

Ciężko mi jednak uwierzyć, że dieta tak dalece jak "carnivore" oderwana od ewolucyjnych przystosowań człowieka, może być korzystna dla zdrowia. Chociaż z drugiej strony pewnie i tak lepsza, niż bezmyślne żarcie byle czego...
Ciężko mi jednak uwierzyć, że dieta tak dalece jak "carnivore" oderwana od ewolucyjnych przystosowań człowieka


@Noniusz: Wg moich informacji, człowiek właśnie jest dobrze przystosowany ewolucyjnie do jedzenia mięsa, a utracił większość zdolności trawienia niskiej jakości materii roślinnej. Już homo habilis zaczął jeść spore ilości mięsa, a homo erectus, homo neanderthalensis i homo sapiens mogli się odżywiać głównie mięsem, szczególnie podczas okresów zlodowaceń, poza mocno ograniczonymi tropikami. Rolnictwo mamy dopiero od jakichś