Wpis z mikrobloga

18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@archates: Mój dziadek i pradziadek byli też w Dachau. Po wyzwoleniu wracali na pieszo do domu z jakimś ruskim jeńcem. Po wojnie do siebie napisali listy, jeden się zachował ze zdjęciem tego żołnierza. Szkoda tylko że nie dopytałem się o szczegóły, byłem małym szkrabem kiedy dziadek zmarł ( ͡° ʖ̯ ͡°) Chociaż ojciec mówił że dziadek nie chciał o tym rozmawiać, zbyt duża trauma.
@rasmor: Zbrodnia i Kara mireczku, akurat w temacie matur ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Powinna ich spotkać jak najbardziej. Tak samo jak osoby odpowiedzialne za obóz.

Warto tutaj dodać, że Brytyjczycy, którzy wyzwolili nie mniej przerażające KL Neuengamme i KL Bergen-Belsen, nikogo tam nie zabili.
@Mleko_O: > "Chociaż sami ranni, jak wspomniałem, nie mieli nic wspólnego z "pracą" obozu."

Ci ranni to byla jednostka Waffen-SS - jak slusznie zauwazyl autor: glownie 6. Dywizja Górska SS "Nord".
Dywizja ta zostala stworzona w 1941 roku z 6 oraz 7 pulku SS-Totenkopfverbände (czyli wlasnie wartownikow obozow zaglady) - bylo to ponad 10 000 SS-manow "ciezko pracujacych" w Brnie i Pradze. Do nich dolaczyli ochotnicy (glownie ze Szwajcarii) - i
analiza a ocena to dwie sprawy.


@wiem_wszystko: Czyli jednak nie żartowałeś. Jeszcze raz dla pewności.
Więc uważasz, ze nie mamy prawa z perspektywy czasu oceniać tamtych wydarzeń, znamy historię, mamy setki tysięcy spisanych historii ludzi biorących udział w tamtych wydarzeniach, znamy działania, plany agresorów.
Znamy skalę tragicznych wydarzeń tamtego okresu, ale ty twierdzisz, ze nie powinniśmy tych wydarzeń oceniać, bo nas tam nie było?
@marcus1a: Zdecydowanie taki SS-Skijäger Battalion "Norge" miał bardzo dużo wspólnego z pracą obozów zagłady.

A tak na poważnie - przynależność rannych do tej czy innej formacji nie jest powodem do tego żeby ich rozstrzelać. Na ten temat mam takie same zdanie jak na temat Kommissarbefehl
poddajesz analizie materiał źródłowy. i co chcesz ocenić czy ktoś widząc wagon martwych ludzi zrobił dobrze czy nie, zabijając tych którzy domniemywając za ten wagon byli odpowiedzialni? nie rozśmieszaj mnie. oceniac to sobie mozesz filmy na filmwebie, albo piosenki na YT.


@wiem_wszystko: Teraz ograniczyłeś, ocenę do jednego wydarzenia z wagonem martwych ludzi
Pisałeś wyżej że nie powinniśmy oceniać wojny, skoro nas tam nie było.
To spora róznica
ppłkFelix L. Sparks

O 12:25 przybył do obozu gen. Henning Linden, dowódca 42. Dywizji Piechoty, który próbował negocjować ze wszystkimi, by uspokoić sytuację, jednak doszło do wściekłej kłótni ze Sparksem, który go po prostu przegonił z obozu.


@Mleko_O: Podpułkownik przegonił generała? Zaciekawił mnie ten fragment, ponieważ masakry pozostałych jeńców można by pewnie uniknąć gdyby generał tam został - bo jeśli dobrze zrozumiałem przyjechał on z zupełnie innym nastawianiem. Czy Sparks
@Mleko_O: Po pierwsze: 120 osobowy batalion z ochotnikow, to tylko jedna jednostka w ramach 20 000 Dywizji, w ktorej polowa to byli przeszkoleni straznicy obozow zaglady z 6 i 7 pulku SS-Totenkopfverbände.
A wiesz, gdzie szkolono straznikow SS?? Wlasnie w Dachau, ktory jest "matka i wzorem" wszystkich obozow. Wiec mi nie pisz, ze nie mieli nic wspolnego z tym obozem, bo zapewne czesc z nich swoje szkolenie przeszlo wlasnie tam.
@Mleko_O: polecam zapoznać się ze znaczeniem słowa "kontratyp". Zbrodnia nie zawsze wiąże się z karą. Ciężko też porównać reakcję Brytyjczyków do reakcji Amerykanów. Każdy z tych żołnierzy miał inne przeżycia, inaczej dla nich wyglądała wojna. Być może u Brytyjczyków brakło jedynie prowodyra, kogoś kto by zaczął, żeby rozpętał się kolejny mord.