Wpis z mikrobloga

#wentylacja hej miruski szukam pomocy, remontujemy dom z lat 70, przenosimy kuchnie do narożnika jak na zdjęciu. Kanalizę wodę prąd wszystko już mam zaplanowane, pozostaje kwestia wentylacji.
Kominy (7 sztuk) wszystkie są w środku budynku oraz dodatkowo są dwa kanały po bokach domu (dach płaski)
Jeden do garażu drugi do pomieszczenia w piwnicy w którym jest licznik gazu. Na potrzeby przejęcia tego kanału licznik zostanie przeniesiony albo zostanie w pomieszczeniu zrobiony przelot na dwór.

Dom jest obecnie ocieplony 5cm a docelowo 15cm.

1. Pytanie pierwsze czy taki zewnętrzny kanał nada sie do kuchni do podłączenia pod okap? w tym sensie czy np ciepłe powietrze nie skropli się w środku i nie będzie ciągle wilgoci w tym kanale ? Te w środku domu jednak maja ciepło.

2. Drugie pytanie, z racji że będzie jeden kanał oraz kuchnia indukcyjna polecono mi taki system http://awenta.net/?system-awentis%2C...t5h9SzbkzyTXUM czyli normalnie wentylacja grawitacyjna przez kratkę a po włączeniu okapu zamyka się kratka i następuje wyrzutu do komina, alternatywą jest robienie przelotu przez ścianę czego chciałbym uniknąć.
Pobierz KrowkaAtomowka - #wentylacja hej miruski szukam pomocy, remontujemy dom z lat 70, prz...
źródło: comment_VDjMNS8WvBJnuak679NbGVlowQ15Cjvc.jpg
  • 22
@KrowkaAtomowka:

Na potrzeby przejęcia tego kanału licznik zostanie przeniesiony albo zostanie w pomieszczeniu zrobiony przelot na dwór.


Jeżeli chcesz przenieść licznik, to nowe pomieszczenie musi mieć okno i zapewnioną wentylację grawitacyjną poprzez przewód wyprowadzony przez dach albo ścianę zewnętrzną i na wysokość przynajmniej 2,5 m nad terenem przyległym.

czy taki zewnętrzny kanał


Zewnętrzny, czyli dostawiony do ściany zewnętrznej czy w zewnętrznej ścianie?

polecono mi taki system


Jak dla mnie bardzo praktyczne
Dosyć mocno nam zależy na kuchni w tym miejscu, jeśli ten komin nie ma prawa działać bo np będzie się wytrącała wilgoć, to w następnej kolejności możemy go przewiercic od góry i włożyc kwasówke z syfonem w piwnicy lub jeśli to jest bez sensu w najgorszym wypadku budowac nowy komin w środku domu od piwnicy lub przy budynku.
@KrowkaAtomowka: W takim razie o docieplenie bym się nie martwił. Kanał na pewno trzeba będzie oczyścić i najlepiej zainstalować w nim wkład kominowy. Wyloty przewodów na dachu też trzeba będzie przerobić, bo są różne dla wentylacji grawitacyjnej i spalin. Mógłbyś również pomyśleć o wentylatorze higrosterowalnym z klapą zwrotną.
@dyzenteria: jeszcze jedno pytanie, napisales zeby wyszczyc ten komin i zainstalowac wkład , rozumiem ze z kwasówki i dwadratowy ? bo wentylacyjne sa kwadratowy lub prostokątne, nei ma sensu rozwiercac po całosci zeby był okrągły prawda ?
@KrowkaAtomowka: Ja tego nie widzę. Wentylator ma za zadanie wyciągać brudne powietrze z pomieszczenia w momencie wzrostu wilgotności (przebywania większej ilości osób w pomieszczeniu). Gdy wilgotność spadnie do ustalonego poziomu wyłączy się i mieszkanie będzie wentylowane grawitacyjnie. Maszyna, którą znalazłeś będzie tłoczyć do pomieszczenia powietrze do bliżej nieznanej wartości.

a także pozwala na precyzyjną regulację natężenia przepływu powietrza przez użytkownika.

Przy zwykłej kratce możliwa jest sytuacja, kiedy powietrze dostarczone tym nawiewnikiem
@KrowkaAtomowka: W warunkach domowych przy dużych różnicach temperatur powietrza zewnętrznego i wewnętrznego można dokonać pomiaru anemometrem wiatraczkowym. Przykładasz go do kratek wywiewnych i na podstawie przekrojów kanałów i odczytanych prędkości z urządzenia sprawdzasz, czy objętość powietrzna usuwanego przez godzinę z kuchni, łazienki, WC itp. zgadzają się z odczytem.

Ogólnie, najczęściej przy przeglądach kominiarskich kontroluje się tylko drożność przewodów za pomocą jakiegoś rodzaju anemometru albo najzwyczajniejszą zapalniczką. Pobieżnie patrząc, tu jest to
@dyzenteria bardzo dziekuje, my kupilismy dom kostke z lat 70, mamy konstruktora i architekte, w polowie remomtuje ja w polowie ekipy. Budowlaanka to takie moje male hobby. Dzisiaj sie zalamalem lekko bo okazuje sie ze polowa projektu bedzie do zmian, zona niedokladnie porobila pomiary, i nie bedzie dalo sie pewnych modyfikacji wprowadzic. Ja zrozumialem jak jest zrobiony strop przy kominach i widze ze jakie kolwiek zmiany jak np usuniecie skrajnego komina aby