Wpis z mikrobloga

Ludzie, którzy przekroczyli 2 próg podatkowy, mam pytanie, przekroczenie go wygląda tak, że:

Pensja do drugiego progu z podatkiem 18%
Kwota wystająca ponad pierwszy próg z podatkiem z podatkiem 32%

czy

płaci się 32% od całej kwoty?

Jeśli 32% od całej kwoty, to jaka jest minimalna pensja, żeby się opłacało być ponad 2 progiem podatkowym?

#podatki #skarbowka #b2b #ksiegowosc #ksiegowa
  • 12
  • Odpowiedz
@Bellie:

płaci się 32% od całej kwoty?

nie tak

Kwota wystająca ponad pierwszy próg z podatkiem z podatkiem 32%

tak

Jeśli tak, to jaka jest minimalna pensja, żeby się opłacało być ponad 2 progiem podatkowym?

opłaca się CIT
  • Odpowiedz
@nivixi: @pierzak: @Sl_w_k_1: @jezely_pan_pozwoly: akurat nie o mnie chodzi, tylko spotykam często ludzi, którzy w pewnym momencie na umowie o pracę przekraczają drugi próg i płaczą, że niby zarabiają mniej niż wcześniej, dlatego się zastanawiałam o co im chodzi, skoro nie zarabiają mniej, tylko mniej z tej kwoty, która wykracza ponad próg - co oczywiście jest bolesne, nie twierdzę, że nie.
  • Odpowiedz
skoro nie zarabiają mniej, tylko mniej z tej kwoty, która wykracza ponad próg


@Bellie: ale wiesz że od przekroczenia drugiego progu już wszystko wpada w ten drugi próg? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Do momentu przekroczenia trzydziestokrotności gusowskiego średniego wynagrodzenia gdy kończy się podatek na ZUS (choć wtedy też jest to mniej niż poniżej pierwszego progu) zarabiają mniej.
  • Odpowiedz
@xetrov: co masz na myśli? Mi chodzi o to, że np. człowiek zarabiał 1000 zł brutto, netto dostawał 800. Ustalmy drugi próg na poziomie 1800 brutto. Przekroczył drugi próg i zarabia 2000 brutto, netto powinien zarabiac 1600, ale, że to 200 zł wykracza poza pierwszy próg to płaci od tego podatek 32% i zarabia zamiast tego teraz powiedzmy 1500.
Czy to jeszcze jakoś inaczej mam rozumieć?
  • Odpowiedz
@Bellie: no niezupełnie to tak działa o ile dobrze rozumiem to czego wydaje mi się że nie rozumiesz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Limit do progu podatkowego działa rocznie, narastająco. Na UoP zarabiasz w miesięcznych "ratach". Zresztą lepiej to pokazać na obrazku, patrz na pic rel. Do końca lipca (bo próg dotyczy dochodu a nie przychodu) lecisz w pierwszym progu, potem wpadasz w drugi i netto masz najniższe
xetrov - @Bellie: no niezupełnie to tak działa o ile dobrze rozumiem to czego wydaje ...

źródło: comment_l6qjMcarMv09ChFTXwog3oRlYGneUVuq.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz