Wpis z mikrobloga

#wolnoscfinansowa
#pociagdozyskow
#pieniadze
#inwestycje
#inwestowanie

Kwiecien ma się ku końcowi, więc korzystając z weekendu – podsumowanie ostatniego miesiąca (a raczej ostatnich 4 tygodni). Niestety miesiąc miałem kiepski, nawet bardzo kiepski, tym razem minus. Uprzedzam z góry ;)

1. Mintos
stan salda miesiąc temu: 30400.30zł
stan salda obecny: 30617.24zł, 67332.36RUB, 287677.01KZT, 90EUR

wpłata 4000zł, zamiena na ruble i inwestuję już w pożyczki w rublach
2500zł to tengu kazachstanskie które miałem od prawie roku, a teraz dorzuciłem do obliczeń

W ciągu 4 tygodni przybyło więc 216.94zł. Co daje 0.76%. Czyli RRSO za kwiecień: 9.12%. SŁABO, nawet bardzo. Nie rozumiem dlaczego wyszła tak spora różnica pomiędzy moimi obliczeniami a RSSO pokazywanym przez mintos, tj. 11.25% rocznie.
Jakby ktoś się chciał zarejestrować korzystając z mojego referala:
www.mintos.com/en/l/ref/2ZMYE9

2. Fastinvest
stan salda miesiąc temu: 28534.09zł
stan salda obecny: 28855.57zł

Tu żadnych ruchów. W ciągu ostatniego miesiąca przybyło więc: 321.48zł. Co daje zwrot 1.12% w ciągu miesiąca. RRSO więc 13.50%
Jakby ktoś się chciał zarejestrować korzystając z mojego referala:
https://www.fastinvest.com/en/ref/C3U9249CHC

3. Kokos
Stan salda miesiąc temu: 42310.48zł
Stan salda obecny: 38187.99zł

Resztki z kokosa wciąż spływają. Tu już się nie da inwestować, więc kwota sukcesywnie maleje. Oczywiście wpadła mi jak prawie zawsze jakaś windykacja, którą odkładam na okres kiedy będę miał trochę więcej czasu. 6 lat mam na uzyskanie sądowego nakazu zapłaty.

Znpd.pl pokazuje mi zysk miesięczny (już po jednym defaulcie przypomnę): 837.34zł.

Przy okazji na konto wpadły mi ze dwie zaległe pożyczki, spłacone polubownie: 250zł i 100zł. Łączny zysk z kokosa więc to: 1187zł. Patrząc na kwotę inwestycji to bardzo dobry miesiąc.

4. Envestio
Stan salda miesiąc temu: 1150euro (5000zł)
Stan salda obecny: 2166.87euro (9285zł)

Przeniosłem tu kolejne 1000euro. Przyszły odsetki od zainwestowanych pierwszych 1150euro w kwocie 16.87euro. Tyle więc wynosi mój miesięczny zysk.
Z obliczeniami miesięcznego zwrotu i RRSO dam sobie spokój bo wychodzą jakieś cyrki ;) W każdym bądzie aktualnie jestem inwestorem w 3 przedsięwzięciach. Kwoty to 500/650/1008euro, oprocentowane na 16.75%, 17.10% i 18.95%.
Łączny miesięczny zysk po przeliczeniu na złotówki to około 72.33zł (wg pierwszego lepszego internetowego kalkulatora).
Jakby ktoś się chciał zarejestrować z mojego referala:
https://envestio.com/?invite=YRaaLvH

5. Konto bankowe i giełda:
Stan salda miesiąc temu: 36827.52zł
Stan salda obecny: 31420.38zł

Stan konta jest mi potrzebny jedynie po to by obliczyć całość moich aktywów. Kasa z niego znika/pojawia się nawet kilka razy dziennie.
Giełda to inna sprawa. Miesiąc temu pisałem, że mam na niej dokładnie: 34101,80zł, aktualnie mam na niej (mimo tego, że nie wykonałame na giełdzie żadnej operacji) zaledwie 27794.48zł.

Zysk a raczej strata to więc kwota 6307.32zł. Popłynąłem przez własne lenistwo i tyle. Giełda to jednak nie pożyczki i nie ma tu absolutnie nic wspólnego z pasywnym inwestowaniem. Jak ktoś nie sledzi rynku, nie czyta i nie myśli to dostaje po kieszeni.

6. Finansowo
Stan salda miesiąc temu: 193172zł
Stan salda aktualny: 192028zł
Zawarłem kilka nowych umów pożyczek, trochę starych zostało mi spłaconych. Zero windykacji przez cały miesiąc, ba nawet większych opóźnień z ratami niż 1 dzien sobie nie przypominam. Spłacalność tylko rośnie. W sumie jestem zadowolony.
Tu przekopiuje statystyki z serwisu:
Spłacalność wolumenowo (od początku inwestowania na finansowo): 98.93%
RRSO: 48.94%

Podsumowanie:

Ruble, euro, KZT przeliczone na złotówki i mamy:
Saldo 4 tygodnie temu: 337022.03zł
Saldo obecne: 337316.28zł

Niby jest delikatny plusik, ale pamiętajmy, że w tym zestawieniu ująłem „zapomniane” KZT na kwotę około 2800zł. Więc miesiąc zamykam ze stratą ~2500zł.

Wszelkie pytania, komentarze jak zawsze mile widziane :P
  • 26
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Sapakowski: nieduzo. Caly socjal lending pochlania ok 15min dziennie. To praktycznie pasywny przychod

Gielda to zupelnie inna sprawa - troche na wariata w to wchodzilem. Tu niestety potrzeba duzo wiecej czasu poswiecic.
  • Odpowiedz
@shaki24 dzięki za podsumowanie :)
Mam pytanie odnośnie Mintosa - mam tam już sporo pożyczek i część z nich zaczyna wpadać w opóźnienia (1-15 dni - ok. 8% oraz 16-30 dni - ok. 1%) i teraz pytanie: czy z tego tytułu są (raczej nie ale pytam) płacone jakieś dodatkowe pieniądze? Czy w przypadku opóźnień jakichkolwiek są wypłacane jakieś pieniądze?
Drugie pytanie o karencje - tutaj także wpada bardzo dużo pożyczek -
  • Odpowiedz
@shaki24: dzięki za wyjaśnienie. Serwis wygląda ciekawie. Czy ogólnie naciąłeś się już na jakąś pożyczkę, która nie została spłacona/miałeś już potrzebę przeprowadzenia windykacji? Zachowujesz jakieś konkretne kryteria odnośnie pożyczkobiorców?
  • Odpowiedz
@Ernest_Rozpustnik:
Jeżeli chodzi o mintos/fastinvest/envestio - to na razie bez najmniejszych problemów.
Na mintos do tej pory zbankrutowała jedna firma pożyczkowa - można poczytać na ich blogu jak to przebiegało. Sprawa jeszcze nie jest zamknięta.
Jeżeli chodzi o finansowo/kokos - to jak najbardziej. Na kokos swego czasu miałem ~450 aktywnych pożyczek, co miesiąc wpadało mi kilka windykacji.
Finansowo - podobnie, mam kilku
  • Odpowiedz
@Shatter:
z tych w które inwestuję to mintos i fastinvest. W fastinvest wszystkie pozyczki mają gwarancję pierwotnego pożyczkodawcy, który bierze na siebie ryzyko, od inwestora prywatnego jedynie pożycza pieniądze na finansowanie swojej działalności. W mintos jakieś 90%+ - można sobie oczywiście przefiltrować i inwestować jedynie z gwarancją, a biorąc pod uwagę, że oferowane oprocentowanie wcale się nie różni nie ma sensu brać bez gwarancji.
Ryzyko zawsze jest - bo zawsze istnieje szansa, że pierwotny pożyczkodawca się zwinie lub zbankrutuje. Lub, że sam serwis się zwinie lub zbankrutuje. Nie ma pewnych w 100% inwestycji, wszystko wiąże się z pewnym ryzykiem. Ważne by ryzyko było zdecydowanie niższe niż profit.
System ten działa bez problemu - inwestuję w obu serwisach od roku. Nie straciłem ani grosza.

Co do pozyczek prywatnych - na nich zarabia się
  • Odpowiedz
A jeśli chodzi o pożyczki prywatne, aktualnie taką jeszcze działającą platformą jest jedynie finansowo, czy istnieją również inne? Większość wnioskodawców na tym portalu, w moim pułapie kwotowym, jest, lekko mówiąc, niewiarygodna. Zadeklarowane zarobki 2500 a pożyczek nabranych na 8 tysięcy, z czego 6 do spłaty w tym miesiącu. A oni jeszcze wystawiają nowe wnioski. :D i dziwi mnie ilość pozytywnych ocen. Na moje oko to ładnie spiralę kręcą i dopóki spłacają jedne
  • Odpowiedz
@shaki24: dzięki za podanie tej tabeli z zestawieniem pierwotnych pożyczkodawców w kontekście wpływów z tytułu odsetek. Mam tylko pytanie (posłuże się przykładem) - inwestuje w kuki, oprocentowanie 12%, pożyczka powinna być spłacona 1 kwietnia, (dzisiaj mamy 7 maja), pożyczka do dzisiaj nie jest spłacona czyli wpada w opóźnienie pomiędzy 30-60 dni. Czy w takim razie za ten ponad miesiąc gdy pożyczka nie jest uregulowana dostanę "odszkodowanie" / wpływ na konto?
  • Odpowiedz
@Musakrator: w przypadku kuki - nie otrzymasz odsetek za zwłokę w płatności. Ale jeżeli pożyczka przejdzie do windykacji to otrzymasz zwrot kapitału + odsetki za cały okres przetrzymywania Twojego kapitału przez kuki.pl
  • Odpowiedz
@shaki24 dzięki wielkie. Wychodzi na to, że jeśli mamy bazować na tym, że mamy opóźnienia (jak na Kuki.pl), które są standardem to nie warto w takich pożyczkodawców inwestować. Lepiej przewalutować środki i zainwestować w jedną z trzech firm, które płaci za takie opóźnienia albo też wybierać firmy, które płacą na czas. W tym przypadku Kuki ma tylko 49% pożyczek płaconych na czas, druga połowa naszych pieniędzy leży sobie i nie pracuje
  • Odpowiedz
Generalnie stawiam na jak największą dywersyfikację. Rynek wtórny działa bardzo OK (można szybko sprzedać w razie potrzeby wycofania kapitału) więc nie uciekam sie jedynie do chwilówek.
I tak z 30.8k mam:
8.6k w Aasa (pożyczki osobiste) rating A-
0.2k w Alfakredyt (osobista) rating B
2.1k w credit star (osobiste i krótkoterminowe) rating B
2.1k w Mogo (samochodowa) rating B
  • Odpowiedz
@shaki24: ja póki co pożyczam na mintosie. Widzę, że masz pożyczki przez wiele platform. Ja do tej pory miałem krótką przygodę z kokos.pl (stare czasy) oraz teraz z mintosem. Którą platofrmę bys polecił najbardziej i dlaczego?
  • Odpowiedz
@szcz33pan:

envestio - naprawdę przejrzyj sobie ten serwis. Wspierasz kapitałem lokalne przedsięwzięcia - wszystkie te firmy są dosyć skrupulatnie sprawdzane przez ludzi z serwisu. Serwis absolunie nie idzie na ilość - raczej stawia na jakość, miesięcznie pojawią sie jedynie 2-3 oferty. Co moim zdaniem jest bardzo na plus dla nich.
Jest też w 100% transparentny - widzisz w jaką firmę inwestujesz, na co idą pieniądze.
Zdecydowana większość projektów (jak nie wszystkie, bo szczerze mowiąc innych nie widziałem) jest typu "secured debt", co zonacza iż serwis otrzymuje dodatkowe zabezpieczenia od firmy. Zresztą tu można wszystko
  • Odpowiedz