Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 8
Rewitalizacja po polsku, czyli dajmy więcej szkła — będzie nowocześnie

Władze Lęborka postanowiły poddać rewitalizacji wieżę ciśnień zbudowaną w 1912 roku. Do ośmiokondygnacyjnej wieży doklejono szklany, dziesięciopiętrowy kloc. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

„Jak wyjaśniają urzędnicy, inwestycja miała na celu uratowanie budynku przed zawaleniem — kielich, w którym niegdyś magazynowana była woda, utrzymywał dodatnią temperaturę budynku. Uznano też, że sam budynek wieży jest zbyt mały, by po remoncie umieścić w nim muzeum, prezentujące m. in. znaleziska archeologiczne z okolicznych terenów. Potrzebna była dodatkowa powierzchnia, klatka schodowa i winda.

Zrealizowano projekt dr inż. arch. Stefana Niewiteckiego, wykładowcy na Wydziale Archtektury Politechniki Gdańskiej. Do starego obiektu dobudowano prostopadłościenną bryłę. Pokryto ją w całości lustrzanymi płytami Alucobond — wszystko po to, aby dobudowana część »zniknęła« i nie odwracała uwagi od historycznej wieży. W lustrzanych taflach będzie odbijać się zieleń. To popularne rozwiązanie, stosowane często w nowoczesnej architekturze.

_Nowa wieża [...] zniknęła tak bardzo, że gdyby nie okna byłaby praktycznie niewidoczna. Rozwiązanie rewolucyjne w rozbudowie zabytków_ — pisze autor projektu.”

→ Wieża ciśnień w Lęborku - makabryła zamiast wizytówki miasta — bryla.pl

#architektura #100latplanowania #polskiemiasta #estetyka #polska
W.....6 - Rewitalizacja po polsku, czyli dajmy więcej szkła — będzie nowocześnie

Wła...

źródło: comment_9rqzWcfWJcMd5g01416w7EfPIBuSoHg0.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach