Wpis z mikrobloga

Mirki i Węgierki związani z #budownictwo i #budujzwykopem.

#skwarekpyta dot. pomieszczenia gospodarczego wykonanego z płyt betonowych (takich jak płoty się stawia; ew mocniejszych/zbrojonych). Pomieszczenie nie większe niż 35m2, bez fundamentu - tylko kostka brukowa, zadaszenie z kantówki + plyt OSB + gont bitumiczny. Wysokość ok 2,5m ze spadem.

1) Czy taki twór wymaga zgłoszenia? Jest traktowany jak pełnoprawny budynek (bez gruntu, z możliwością rozbiórki)? Czy można to nazwać "budynkiem/pomieszczeniem gospodarczym"?
2) Czy może stanąć w granicy działki? Stanowiłby "część" ogrodzenia.

Potrzebuje jakiegoś schowka na działce w którym będę trzymał budowlane graty. Docelowo pewnie bym to rozebrał lub jakoś wykończył albo przerobił na garaż (Garaż wiem, że podlega pod zgłoszenie oraz niezbędny jest projekt). A przy takim grajdołku? Blaszak odpada z kilku kwestii które pominę.

Niestety mój pierwotny pomysł z postawieniem kontenera morskiego na działce nie wypalił bo nie uda się go przetransportować przez wąski dojazd i zakręt 90' oraz koszt kontenera 8000zł + transport + dźwig wycenili na ponad 12k.

Przy płytach betonowych miejscowy sztukmistrz liczy mnie 150zł za przęsło (słupek+4płyty) z robocizną. Do tego koszt bramy (500zł); kostki brukowej 20zł/m2 + robocizna oraz 1000zł dach. W stanie surowym (dla mnie na czas budowy akceptowalny) wyjdzie ok 4K

3) Czy na taki wynalazek mogę złożyć wniosek o przyłącze energetyczne (prąd)? Przydałoby się gdzieś płyty dociąć albo coś pospawać.

Może @chafer masz jakiś sprawdzony sposób?
Pobierz Skwarek85 - Mirki i Węgierki związani z #budownictwo i #budujzwykopem. 

#skwarekpy...
źródło: comment_08zXtDwFSRUOnlzGrvaD4y4qqAZPmNCs.jpg
  • 5
@Skwarek85:
podciągnąłbym to pod art.29 ust. 1 pkt 1 lit. e Ustawy Prawo budowlane czyli "wolno stojący budynek gospodarczy, garaż" do 35 m2
ad. 1) na tego typu obiekt budowlany mimo, że do 35 m2 potrzebujesz zgłoszenie (art. 30 ust. 1 pkt 1 Prawa Budowanego)
ad. 2) może stanąć w granicy działki (paragraf 12 ust. 4 pkt. 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich
@bajcik: Dziękuje za opdowiedź.
Pamiętasz może czy:
1) taka konstrukcja wymagała zgłoszenia w urzędzie?
2) miałeś projekt takiej "budowli"?
3) podlega opodatkowaniu od nieruchomości?

Jaka jest klasyfikacja takiej konstrukcji bez fundamentu? - budowla?