Wpis z mikrobloga

Lucyfer z ciekawej ryciny Cornelisa Galle, 1598

Kolejny diabolek i kolejna moja zabawa w analize...

Nie wiem czy istnieje bardziej monumentalna i eksplicytna wizja ilustrujaca Lucyfera i przemawiajaca jezykiem konstruktu Dantejskiego piekla, jak ta, ktora stworzyl Galle. Chyba tylko Lucyfer jako monstrum wykreowane przez ekranizacje Boskiej Komedii z 1911, bardziej oddzialywalaby na swiadomosc ludzi z epoki.

Grafika nie przedstawia tutaj swoistego nowum jesli chodzi o sposob ujecia Lucyfera, bo juz ponad 100 lat wczesniej(ikonografia Boskiej Komedii z polowy XV w.), Lucyfer pokazywany byl w taki sam sposob w Boskiej Komedii. Uderzajaca jest tutaj dokladnosc i drastyczny realizm na jaki pozwolil kunszt artysty i rozwoj technik grafiki warsztatowej.

Grafike odczytamy w sposob poprawny w momencie kiedy odwrocimy Lucyfera do gory nogami, wowczas dostrzezemy malenkie postaci Dantego I Wirgila wstepujacych do pierwszego pierscienia 9tego kregu Piekla(zwanym Kainowym) gdzie potepione dusze z grzechami mniejszej wagi, zanurzone sa po policzki w lodowatej rzece.

Zatoczony krag w ktorym plywaja male ludziki to lodowata czelusc, im glebiej tym gorsze polozenie grzesnika i tym wieksza jego smierc duchowa. 4 pierscien 9tego kregu znajduje sie na samym dole, gdzie w trzech paszczach Lucyfera pokutuja trzej najwieksi zdrajcy ludzkosci: zdrajca Chrystusa - Judasz oraz zdrajcy Juliusza Cezara - Brutus i Kasjusz. Trzy twarze Lucyfera tworzace jedna glowe sa przeciwienstwem Trojcy Sw. Lucyfer posiada szesc par skrzydel, ktore przypominaja o tym, ze kiedys był Serafinem.

Zastanawiajacym jest dla mnie umiejscowienie Centrum Swiata w okolicach przyrodzenia Lucyfera na rycinie. Srodek Swiata to miejsce w ktorym Lucyfer przygnieciony jest calym ciezarem swiata wedlug Dantego. Dante i Wirgil musieli przejsc tedy aby nastepnie, tunelem przejsc do kolejnego etapu wedrowki po zaswiatach. Byc moze umiejscowienie srodka swiata w tym miejscu jest symboliczne a byc moze chodzi o przerazone ziemie polkuli poludniowej, ktore cofly sie na polnoc po tym gdy Lucyfer stracony zostal do piekiel. Byc moze odpowiedz jest prozaiczna, centrum czyli srodek grafiki w ktorej umiejscowione jest podbrzusze Lucyfera :) Na legendzie obok, pisze, ze srodek swiata umiejscowiony jest w lodowej sferze...odpowiedz zatem wydaje sie jasna.
Nie wiem...

#rycinanadzis #ciekawostki #bekazkatoli #ksiazki #historia #religia #szatan
teflonzpatelnimismakuje - Lucyfer z ciekawej ryciny Cornelisa Galle, 1598

Kolejny ...

źródło: comment_cJ7XlLQDeUgwleqRyJumv0ioCunKo7dE.jpg

Pobierz
  • 1