Wpis z mikrobloga

Mirasy z #finanse już się nie mogę doczekać kasy która wpłynie mi z #ofe na #ike..
Potem tylko zamknięcie ike i żywa kasa na koncie.

Dobrze to liczę:
Kasa na koncie OFE - 15% (haracz za przekształcenie do IKE), minus 19% (podatek belki, choć nie wiem czy go zapłacę skoro kasa na ike nic nie zarobiła bo została wpłacona z przekształcenia ofe a ponoć ten podatek trzeba płacić tylko przy likwidacji ike od zysków w stosunku do wpłaconego kapitału przed osiągnięciem wieku emerytalnego).

Przy 45k które teraz mam w OFE, lekka ręką wpadnie z 30k PLN w gotówce. Lepiej to zainwestować w siebie niż trzymać na jakimś funduszu do którego znając życie za kilka lat znów państwo wyciągnie rękę w świetle prawa i wyroków sądu najwyższego....

Do emerytury mam jeszcze około 30 lat i nie liczę, że większe składki które płacę (pracuje cały czas na umowie o pracę (,)) spowodują większe świadczenie na starość. Raczej będzie system emerytury socjalnej (wszystkim po równo).

Z drugiej strony chyba trzeba być idiotą aby oddać kasę z przekształcenia OFE do ZUS...

Proszę o poprawę mojego toku myślenia jeśli nie mam racji.
  • 10
@gchmurka: Najlepsze jest to, że władza jako domyślne konto wskazała IKE aby przytulić te 15% haraczu. Dobrze wiedzą, że 90% ludzi nawet się nie będzie tym interesowało.

Z drugiej strony, też podzielam zdanie, że przytulenie kasy jest pewniejsze niż ufanie ZUSowi, gdzie w zakresie 30 lat poszczególne partię mogą jeszcze sporo namieszać.

Jeszcze innej strony jakbyś się chciał dobrze zabezpieczyć to polecam konto w banku bezpośrednio w Szwajcarii i Niemczech (
@jonik: 30k to nie są jakieś oszałamiająco duże pieniądze. Może je po postu wydam na przyjemności, jeszcze nie wiem...
Może się szarpnę, dorzucę inne oszczędności i zamknę kredyt hipoteczny (zostało mi jeszcze 8 lat). Wszystko jest leżę niż trzymanie tej kasy w prawie państwowym funduszu na którym już raz mnie okradli...
@#!$%@?: zadaje się że tak (chyba że zrobią jakieś zaostrzenia, że np. środki przekształcone nie będą mógłby być wypłacone przez ileś tam lat, wcześniej mieli jakieś przymiarki do 75% podatku od tej kwoty).

Na chwilę obecną zdaje się jest tak, że jak ci przekształca w ike to będziesz je mógł zamknąć w dowolnym momencie i po 30 dniach masz kasę na koncie.
@gchmurka: Ja mam IKE coś tam kiedyś wpłaciłem i potem wypłaciłem - więc jeżeli doleją mi tam kasy to myślę, że funkcjonalność będzie podoba.

Teraz pytanie jak ktoś nie ma IKE a domyślnie tam idzie kasa to gdzie je będą zakładać?
@jonik: ja też nie mam ike, miałem ale widząc te marne zyski i pożerające kasę opłaty szybko to zamknąłem.
Nie wiem, co zrobią, pewnie założą ike w tym samym funduszu co mamy OFE. Albo do jakiegoś SKOKu to wpiszą, znając cała tą patologie i kolesiostwo w rządzie.
Dlatego jak nic się nie zmieni 1 dzień kiedy mi przekształca będzie dniem kiedy składam dyspozycję zamknięcia...
kod@#!$%@? @jonik
No dobra jednak tej kasy nie ruszę.. Już rząd twierdzi, że kasa z przekształcenia ofe będzie dostępna tylko po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Środków z nowych indywidualnych kont emerytalnych (IKE), w które mają przekształcić się otwarte fundusze emerytalne (OFE) nie będzie można wypłacić przed osiągnięciem wieku emerytalnego, ponieważ nie byłoby to zgodne z prawem, poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys.


Z ike będzie można wpłacić w dowolnym momencie
Najgorsze jest to że kuhwa obojętnie czy ktoś płacił ZUS od 15k na UOP, Zus przedsiębiorcy, czy po prostu żył całe życie na socjalu - dojdzie do tego że jak pieniądze się skończą to każdy dostanie tą samą emeryturę podstawową. Policzcie sobie ile jeszcze band złodziei i darmozjadów dojdzie do władzy i zmieni się przy korycie zanim pójdziemy na emeryturę. #!$%@?ę to. Trzeba przewrót zrobić, nie protestować wszyscy osobno tylko razem, zaryglować