Wpis z mikrobloga

Małe oświadczenie, dla tych co jeszcze nie mają mnie na czaro. Dodałam wczoraj parę wpisów na temat pożaru katedry Notre Dame, symbolu chrześcijaństwa, zabytku. Aby było jasne, NIGDY nie byłam za niszczeniem czy paleniem symboli, w tym przodują katolicy, czego przykład mieliśmy niedawno w Polsce. To smutne, że spłonęło wiele malowideł ściennych, zniszczeniu uległy witraże i pewnie część dzieł sztuki, w tym sławne organy. Zupełnie mnie to nie cieszy jako ateistki, antyteistki. NIE!

Oto spłonęła i częściowo zawaliła się jedna z największych i najstarszych katedr na świecie. Dlaczego? Z powodu zaniedbań w jej utrzymaniu? Nie była ona remontowana od 200 lat. Elewacja odpadała, pękały mury. Formalnie od 1905 katedra jest własnością państwa Francuskiego. Co prawda remont już się zaczął i prawdopodobnie ogień zaprószyli robotnicy, być może było to celowe podpalenie. We Francji płonęło ostatnio sporo (11) kościołów, w tym drugi co do wielkości w Paryżu - Saint Sulpice.

Zastanówmy się czy gdyby wyremontowano ją wcześniej i zamontowano nowoczesne, gazowe systemy przeciwpożarowe, które stosuje się tam, gdzie niepożądane jest użycie wody, w tym wypadku by nie zniszczyć dzieł sztuki, czy do pożaru na tą skale by doszło? Z pewnością nie. Czy gdyby KK, a konkretnie bajecznie wręcz bogaty Watykan przeznaczył środki na remont Perły Paryża, w której znajdowała się jedna z najważniejszych relikwii (nie mylić z amuletami i talizmanami, bo to pogańskie zabobony!) chrześcijańskich - korona cierniowa Jezusa (z pewnością fałszywa) doszło by do tak ogromnego pożaru? Z pewnością nie.

Kontrowersyjne wydały się wielu osobom komentarze w stylu: Oto kara boska za pedofilię, czy też mój wpis w podobnym tonie. Oba są oparte o czarny humor i retorykę kościelną, wszak ateiści nie wierzą w boga, a co za tym idzie w jego kary, to chyba logiczne, prawda? I owe wpisy nie są one przejawem radości z pożaru, tylko prztyczkiem w nos tejże retoryce. Wszak wiadomo, jak chory przeżyje to "dzięki Bogu", gdy jednak umrze, "no cóż Bóg tak chciał".

Niemniej sami katolicy uznali to za karę boską, oto wRealu24 pyta: Płonie paryska katedra Notre-Dame. Tylko pożar czy kara Boża?, znacznie dalej posunął się profesor Jacek Bartyzel, publicysta. Otóż napisał on: "Jeśli nie jest to celowe podpalenie - co mocno prawdopodobne (dopiero co podpalono przecież drzwi do Saint-Sulpice), bo Mordor coraz wścieklej atakuje - to znaczy, że jest znak od Boga, kara Boża za grzech apostazji współczesnego Zachodu". Pan profesor znalazł winnych - to wrogowie kościoła i Boga! Jest o tyleż smutne co zabawne. Oto Bóg w karze za grzechy niewierzących niszczy największy kościół we Francji. Naprawdę żelazna logika... Oczywiście nie mogło chodzić o grzechy kleru!

Zatem mamy kilka przyczyn pożaru, wypadek, podpalenie i kara boska. A jak dla mnie to nadal będzie grzech zaniedbania KK, który nie dbał o tak sławną świątynię... A tak, jako ateistka nie wierzę też w grzechy ¯\_(ツ)_/¯

#oswiadczenie #ateizm #bekazkatoli #kosciol #pozar #czarnyhumor #pirotechnikasakralna
xandra - Małe oświadczenie, dla tych co jeszcze nie mają mnie na czaro. Dodałam wczor...

źródło: comment_1Tb8Uux8WEipmDxuGXx1FHSSA3T68Uqo.jpg

Pobierz
  • 83
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@xandra: Widzę że znasz dokładnie budowę katedry i jesteś w stanie wydać bez oględzin z bliska werdykt, że szczelność była okej i można było zamontować systemy. Ja #!$%@?ę. Brak mi słów, wróć się do podstawówki albo zajmij się czymś pożytecznym a nie próbuj być mądra, bo #!$%@? już tak od rzeczy, że zaczynam trzymać kciuki, żebyś tą głupotą i nienawiścią sobie sama krzywdy nie zrobiła.
  • Odpowiedz
@xandra: sama sobie zaprzeczasz, kościół formlnie nie ma żadnego wpływu na kwestie remontu katedry, ponieważ formalnie nie należała do kościoła tylko do świeckiego państwa francuskiego. Zaniedbania były dokonane przez państwo, nie kler. Dlaczego więc to kościół dokonał grzechu zaniedbania? W Polsce to może i lokalny pleban miałby wpływy, ale we Francji to już raczej nie...
  • Odpowiedz
@VrubeL: Zwykły, kulturalny katolik xDDD

@doenutt_: Za to TY jesteś taką ekspertką w tym temacie, że bez oględzin z bliska wydajesz werdykt, że szczelność nie byłaby OK? Wrotki na drogę z moich wpisów ( ͡° ͜ʖ ͡° )*:

@Johnus: Nie zaprzeczam, co było już wyjaśnione kilkadziesiąt komentarzy wyżej, poszukaj sobie.
  • Odpowiedz
@marcelus: @Johnus: @doenutt_: @djtartini1: ja nie wiem czy z nią jest sens rozmawiać, ona ma manię wielkości i myśli, że pozjadała wszystkie rozumy:

z innej dyskusji:

Nie obraź się, ja bardzo rzadko się mylę, a już na pewno braku logiki nie można mi zarzucić. Posiadam duży zakres zainteresowań, umiejętności i wiedzy z różnych dziedzin, co za tym idzie myślę inaczej niż inni, ten filmik
  • Odpowiedz
@krzychkrzych: Ale za to do oblężonej twierdzy jaką są zawsze prześladowani katolicy mi daleko xDDD Tobie też wrotki na drogę ( ͡° ͜ʖ ͡° )*:

@VrubeL: Musisz się wrotkami podzielić z kolegą xDDD
  • Odpowiedz
@xandra: nie zamontowano by tam systemu gaszenia gazem, sama butla z gazem(bez instalacji) do ugaszenia serwerowni 40m^3 kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych a co dopiero dla budynku takiego rozmiaru gdzie nie można zapewnić szczelności.
  • Odpowiedz
Czy gdyby KK, a konkretnie bajecznie wręcz bogaty Watykan przeznaczył środki na remont Perły Paryża (...) doszło by do tak ogromnego pożaru? Z pewnością nie.


jak dla mnie to nadal będzie grzech zaniedbania KK, który nie dbał o tak sławną świątynię

@xandra: od kiedy pieniądze gwarantują cokolwiek? Fakt, że większa ich ilość pozwala lepiej zabezpieczać i działać prewencyjnie, ale jak już pisałem w Twoim usuniętym wątku:"choćby miliony nieprzerwanie leciały z
  • Odpowiedz
gdyby KK, a konkretnie bajecznie wręcz bogaty Watykan przeznaczył środki na...

@xandra: ...czujniki dymu, obowiązkowe we francji, to były by zamontowane, sprawne i gotowe do działania?
  • Odpowiedz
@xandra: @xandra: nie zamontowali takich systemów przeciwpożarowych zapewne dlatego, ze to zabytkowe mury - świętość architektoniczna. estetykę by tym mogli zepsuc.
  • Odpowiedz