Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Ziemia jeść nie woła.

@motoinzyniere:
Pomijając podatek od nieruchomości, ryzyko zasiedzenia, wywłaszczenia, naruszenia własności, ewentualne opłaty adiacenckie, zmianę przeznaczenia w MPZP (i się okaże że nic nie można wybudować) itp. to właściwie masz rację ( )
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@djtartini1: co księga wieczysta? Że niby chroni cię przed podatkiem, wywłaszczeniem albo zasiedzeniem? Kpisz?

Nie ma podatku ad valorem (katastralnego), ale podatek od nieruchomości liczony od jednostki powierzchni na podstawie stawek ustalanych przez gminy
@staryhaliny: Ten podatek jest pomijalny w stosunku do wartości nieruchomości, a księga wieczysta- tak jest najpewniejszym zabepieczeniem praw własności i chroni przed wywłaszczeniem i zasiedzeniem, bo nawet gdyby było skuteczne właściciel może dochodzić roszczeń. Nie spotkałem się, żeby jakikolwiek inwestor się tym akurat w Polsce przejmował.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@djtartini1: czy jest pomijalny to zależy od przeznaczenia nieruchomości. Przykładowo budynek użytkowany komercyjnie w Krakowie to ponad 23 zł za metr kwadratowy PU. No ale przy gruncie to chyba są wielokrotnie niższe stawki.

W jaki sposób księga wieczysta ma cię chronić przed wywłaszczeniem na mocy spec-ustaw? Drogowej, kolejowej,...

W jaki sposób księga wieczysta ma cię chronić przed zasiedzeniem skoro np. sąsiad może nie mieć pojęcia o przebiegu granic (bo nie ma
W jaki sposób księga wieczysta ma cię chronić przed wywłaszczeniem na mocy spec-ustaw? Drogowej, kolejowej,...

W jaki sposób księga wieczysta ma cię chronić przed zasiedzeniem skoro np. sąsiad może nie mieć pojęcia o przebiegu granic (bo nie ma ich w terenie), więc postawi ogrodzenie kilka metrów w głąb Twojej działki po czym w dobrej wierze będzie przez 20 lat użytkował ten pas jak właściciel (będzie kosil, sądził krzewy itp.) i wystąpi o
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@djtartini1: no ale wywłaszczenie nie jest twoim celem inwestycyjnym ¯\_(ツ)_/¯

Ale KW nie wisi na tablicy na twojej działce żeby sąsiad mógł wiedzieć o jej treści. A poza tym kw nie określa przebiegu granic.

Wiadomo że się trochę przyjechałem, ale chciałem tylko zwrócić uwagę, że posiadanie gruntu nie oznacza że możemy się posiadaną nieruchomością nie interesować i spać spokojnie. Nie w Polsce.
Wiadomo że się trochę przyjechałem, ale chciałem tylko zwrócić uwagę, że posiadanie gruntu nie oznacza że możemy się posiadaną nieruchomością nie interesować i spać spokojnie. Nie w Polsce.


@staryhaliny: Prawda. Choć tutaj musielibyśmy pewności szukać raczej w USA.