Wpis z mikrobloga

#dzialalnoscgospodarcza #firma #aliexpress #podatki

Cześć Mireczki. Niedługo zamierzam zacząć taki mały interes kręcić na allegro. Zamawiać na aliexpress produkty i sprzedawać je na allegro. I nie chodzi tutaj o wirtualne produkty. Najpierw zamierzam je kupić i potem sprzedawać posiadając je już na stanie.
I teraz pytanie. Jak wiemy zamawiając z chin można albo dostać wezwanie do zapłaty VAT czy tam CŁA w zależności od kwoty ale możemy też go nie dostać. Albo się uda albo nie.

Załóżmy, że dostałem zamówione produkty i sprzedałem je potem na allegro.

Jak udokumentować na koniec roku poniesione koszty? Wystarczą jakieś screeny a aliexpress tak jak dla urzędu celnego?

Co jeśli przy zamawianiu akurat celnicy nie zatrzymali paczki i dostałem ją bez cła lub VATu? Normalnie sprzedaję towar w Polsce czy wiążą się z tym jeszcze jakieś dodatkowe przepisy?

Zaznaczę jeszcze, że całość chcę prowadzić jako działalność nierejestrowaną czyli z obrotem max do ~1100PLN/m-c
  • 10
@xfilokolo: musisz produkty oclić przy wprowadzaniu na rynek , mieć nadany numer eori. Musisz VAT rozliczać , prowadzić księgowość. Jako importer w 100% odpowiadasz za produkt np jaj komuś jakaś elektronika wybuchnie i coś zrobi....
@Wychwalany: to akurat spoko. Bo zamierzam sprzedawać elektronikę klon zbudowaną w oparciu o projekt opensource więc instrukcje i dokumentacja po polsku jest dostępna. Etykiet zarówno po chińsku jak i po polsku nie ma bo płytka przychodzi w woreczku antystatycznym i tyle. Ewentualnie jakieś informacje po polsku czy coś mogę przygotować jeśli to wymagane bo wiedzę o tych urządzeniach mam.
Opłaty środowiskowe? Możesz rozwinąć?
O czymś jeszcze powinienem pamiętać?
instrukcje i dokumentacja po polsku jest dostępna.


@xfilokolo: zapoznaj się z przepisami co w instrukcji powinno być zawarte, bo takie open sourcowe instrukcje pewnie nie sa pisane w celu spełnienia wymagań prawnych tylko wymagań userów

Rejestr BDO, kiedyś rejestr GIOS, recykling, obowiazek informacyjny i sprawozdawczy i takie tam.

Wprowadzanie elektrośmieci na rynek
@Wychwalany I dziwią się ludzie czemu wszystko takie drogie jak na aliexpress za grosze można kupić. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tylko jak zacznie się liczyć to wychodzi że trzeba mieć marżę 100% żeby legalnie wyjść na zero a zysk dopiero powyżej tego.