Wpis z mikrobloga

Uważam, że religia to takie "mleczaki" cywilizacji i teraz, jak już jesteśmy względnie rozwinięci, to możemy bez problemu odrzucić te zabobony i zająć się innymi rzeczami.

Ponadto, wszyscy którzy piszą, że musimy być dozgonnie wdzięczni religii X, Y, Z, bo byśmy nie byli w takiej sytuacji w jakiej jesteśmy to niesamowici ignoranci - przeszłość to przeszłość, czasy i mentalność była inna, teraz mamy XXI wiek i znacznie lepsze rozumienie świata, niż ludzie w średniowieczu xD.

#niepopularnaopinia #przemyslenia #bekazkatoli #polska #kultura #religia #katolicyzm #4konserwy #neuropa
  • 26
@Nieprzyjazny_Ziemniak: Całe szczęście wiara sama w sobie nie jest odpowiedzialna za tak nieludzkie rzeczy, także o to byłbym spokojny. No chyba, że zaczniesz się martwić o to, czy przypadkiem czyjaś wolność wyznania przypadkiem nie powinna zostać naruszona, wtedy rzeczywiście wolałbym trzymać się od Ciebie z daleka i książki też bym Ci żadnej nie pożyczył.
@Walther00: no ja nie muszę po prostu wierzyć i czcić. ale jak mam okresy, że mało się przejmuje wiarą, to zazwyczaj to wygląda tak, że zaczynam robić głupie rzeczy, tracić poczucie sensu, odczuwam bezsilność. ale potem idę do spowiedzi, i od nowa odzyskuję nadzieje, czuję się wolny.
to zazwyczaj to wygląda tak, że zaczynam robić głupie rzeczy, tracić poczucie sensu, odczuwam bezsilność.


@Dawidk01: A ja jako ateista w ogóle nie wpadam w takie stany. W ogóle czasem myślę o sobie, że jestem najszczęśliwszym człowiekiem na świecie. (σ ͜ʖσ) Mam jakieś tam hobby, cele i ambicje w życiu i głównie tym żyję, a myślenie np. o tym, że po śmierci nie
@Walther00: @Dawidk01: wszystko sprowadza się do różnic w wychowaniu i środowisku, w którym dorastaliśmy. Dla jednego z was modlitwa jest kojąca, dla drugiego hobby. I to jest okej.

Wbrew temu co tu próbuje mi insynuować @Wilczek03, nikomu nie bronie praktykować swojej wiary - a samemu Wilczkowi polecam naukę czytania ze zrozumieniem.

Jestem z natury za wolnością każdej jednostki.
teraz, jak już jesteśmy względnie rozwinięci, to możemy bez problemu odrzucić te zabobony


@Nieprzyjazny_Ziemniak: Tylko że nie jest oczywiste czy nasze rozwinięcie pozwala na taki krok. Po pierwsze, postęp naukowy i żaden z wynalazków nie pomaga odpowiedzieć na pytanie "jaki jest najlepszy wzorzec zachowań", a najprostszym systemem jest założenie jakiegoś w miarę stabilnego wzorca (niestabilne i tak nie przetrwają próby czasu) oraz zainstalowanie w umyśle człowieka Boga który go totalnie dojedzie
@Nieprzyjazny_Ziemniak: religia i jej obrzędowość to ogromne źródło wiedzy dla antropologów i teoretyków kultury. Cała masa ważnych prac dzięki temu powstała, dużo bardziej rozumiemy siebie jako gatunek dzięki tym badaniom. Poza tym, Biblia to bardzo bogate i obfite w archetypy dzieło literackie, jedno z ważniejszych ever. No ale porównanie z tymi mleczakami i tak zajebiste