Wpis z mikrobloga

Wyobrażacie sobie starcie w ciężkiej zbroi na zamarzniętym jeziorze ? Poza ostrzami i strzałami nieprzyjaciela grozi wam jeszcze straszliwszy los - utonięcie pod lodem, który nie utrzymał waszego ciężaru. W takich właśnie warunkach w 1242 roku starły się wojska Rusi z koalicjom niemiecko(Krzyżacy i Kawalerowie Mieczowi)-duńską w bitwie na jeziorze Pejpus nazywanej również "bitwą na lodzie".
Już od 1236 roku trwały konflikty pomiędzy państwami ruskimi a otaczającymi je państwami katolickimi. Sytuacja Rusinów była ciężka - Od północy atakowali ich Szwedzi, od zachodu krzyżowcy, zaś o południa dzikie hordy mongołów. Starcia prowadzone były ze zmiennym szczęściem, jednak koalicja krzyżacka zajęła Psków i twierdzę Koporę. Na początku 1242 roku Książę Włodzimierza i Nowogrodu Aleksander, zwany później Newskim, postanowił przenieść ciężar walk na tereny zajmowane przez nieprzyjaciela.
Dowodzeni przez Biskupa Dorpatu Hermana I i Andreasa von Felbena zakonnicy oraz duńscy rycerze wraz z werbowanymi z lokalnej ludności estońskiej oddziałami rozbiły straż przednią zmierzającej na twierdzę Izborsk armii nowogrodzkiej. Główna armia Rusinów połączyła się ze ściganymi przez nieprzyjaciela niedobitkami na wschodnim brzegu skutego lodem jeziora, gdzie 5 kwietnia miała rozegrać się decydująca bitwa. Rosyjskie źródła podają, że po stronie nowogrodzian wraz z posiłkami tatarskimi walczyło 15 tysięcy wojowników naprzeciw którym stanęło 10 tysięcy Niemców, Estończyków i Duńczyków. Prawdopodobnie siły zarówno jednych i drugich były dużo mniejsze i zostały wyolbrzymione przez rosyjską historiografię.
Ciężkozbrojna konnica i piechota zakonu i sojuszników uderzyła klinem w składający się głównie z milicji i piechoty nowogrodzkie centrum. Uderzenia odrzuciło przerzedzone oddziały Rusinów na spadzisty brzeg pokrytego lodem jeziora, gdzie napastnicy wytracili impet szarży i utknęli w walce. Skrzydła nowogrodzkie okrążały siły koalicji zamykając je w śmiercionośnym uścisku. W tym momencie trzymana w odwodzie jazda Aleksandra Newskiego obeszła prawe skrzydło i uderzyła od tyłu na nieprzyjaciela. Stłoczeni zakonni rycerze byli zrzucani z koni i dobijani przez nacierających Rusinów. Ponadto pod okrążonymi zaczął pękać lód i dla wielu walczących odmęty jeziora stały się miejscem wiecznego spoczynku. Części żołnierzy koalicji udało się przedrzeć przez pierścień okrążenia i zbiec na zachodni brzeg "lodowego pola". Poległo 500 rycerzy, zaś 50 dostało się do niewoli. Poległo też wielu z walczących po stronie koalicji estońskich pomocników. Straty lżej uzbrojonych Rusinów były znaczne, nowogrodzka milicja została niemal całkowicie wybita.
Po tym zwycięstwie Nowogród zawarł traktat pokojowy na mocy którego zakonnicy obiecali zaprzestania ataków i ustalili jako wspólną granicę rzekę Narwę. Bitwa zapobiegła podbojowi Rusi i ustaliła jej zachodnią granicę. Aleksander Newski został bohaterem narodowym oraz świętym Kościoła Prawosławnego.


#historia #rosja #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #wojna #gruparatowaniapoziomu



#oporwekrwi <tag autorski

Thronstahl - Wyobrażacie sobie starcie w ciężkiej zbroi na zamarzniętym jeziorze ? Po...

źródło: comment_Ya9Po7OcqkVYQWmItYpO15nie9feL7tX.jpg

Pobierz
  • 10
@Ja-qb te na polskiej są właśnie z rosyjskich źródeł ( ͡º ͜ʖ͡º) Wiesz ta bitwa ma duże znaczenie w świadomości narodowej Rosjan, więc nie zdziwiłoby mnie gdyby ich kronikarze celowo zawyzali liczby walczących.
Bitwa zapobiegła podbojowi Rusi i ustaliła jej zachodnią granicę


@Thronstahl: Czytałem że nie prawda tylko zwykła ruska propaganda. To był zwykły konflikt graniczny, gdy Krzyżacy zajęli Psków to było tylko tam 2 krzyżaków. I to oni go nie zajęli tylko przywrócili wcześniej wygnanego władce ale zapomniałem jak on się nazywa.