Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się nad zakupem nawigacji turystycznej. Myślę nad modelem Garmin Oregon 700 lub eTrex Touch 35. Trochę o nich poczytałem i wiem że zasadniczą różnicą jest rozdzielczość ekranu do wyświetlania map.
Czy ekrany o tak małej rozdzielczości są użyteczne do odczytu mapy topograficznej?
Czy warto zapłacić więcej za model Oregon 700 ze względu na ekran?
Chciałbym używać nawigacji turystycznej do wycieczek górskich oraz jako nawigacja na rower. Wiem, że mapa Garmin City Navigator pozwala szukać dróg w podobny sposób jak nawigacje samochodowe, ale czy jak wgram mapę OpenTopoMap Garmin-Edition czy openmtbmap.org też będę mógł wyszukiwać drogi jak na mapie City Navigator? Czy mapa CityNabigator w takim urządzeniu może być przydatna i ktoś tak używa jako nawigacja do samochodowa?
Jak z dokładnością odbiorników turystycznych GPS czy wykazując się lepszą w stosunku do smartphonów? Mam na myśli wypad w góry, wycieczka rowerowa po odludziu, las?
Bawi się ktoś w tworzenie śladów w ArcGis czy QGIS? Ma to sens?
Wiem, że się rozpisałem, ale jak już coś kupuję wolę wiedzieć czy będzie zgodne z moimi wyobrażeniami. Dzięki za komentarze

#nawigacja #rower #gory #gis #garmin #outdoor
  • 4
  • Odpowiedz
@pl65: ja mam Oregona 750 (to prawie to samo co 700, ma jeszcze aparat foto i coś tam jeszcze), jestem mega zadowolony, wcześniej wiele lat używałem niedotykowego Etrexa. Z tym że pieszo, nie rower. Wszystko co dalej napiszę tyczy się właśnie Oregona "pieszo":

Czy ekrany o tak małej rozdzielczości są użyteczne do odczytu mapy topograficznej?


Jest ok, mapa skaluje się bardzo szybko, "nie muli", jeśli mapa jest dokładna i jest naciapane, mogę sobie ustawić ilość
  • Odpowiedz
@cult_of_luna:

Wszystko zależy od tego czy mapa sama w sobie jest routowalna (bo urządzenie oczywiście wspiera wybór trasy i > prowadzi po szlakach/drogach). Jako nawigacja samochodowa wolałbym już użyć smarfona - mapy lepiej skrojone

pod samochód, "gada", większy ekran


Czyli jeśli plik ma sieć do nawigacji to działa. Czy dobrze rozumiem, że mogę wgrać też
  • Odpowiedz
Czyli jeśli plik ma sieć do nawigacji to działa. Czy dobrze rozumiem, że mogę wgrać też mapę rastrową?


@pl65: możesz, chyba normalnie się wkleja do katalogu na karcie pamięci. No ale siłą rzeczy po rastrze już się nie da nawigować ;)

Czy jeśli sobie zrobię i wgram ślad gpx'a to on też może posłużyć za ścieżkę do
  • Odpowiedz
@pl65: Mam Oregona i drugi raz nie kupię niczego z dotykowym ekranem. Musisz mieć folię do ochrony ekranu, inaczej po roku będzie podrapany. Po pierwszych zadrapaniach kupiłem folię i wymieniam co jakiś czas. W złych warunkach oświetleniowych utrudnia to czytanie mapy. Z Etrexem miałem do czynienia tylko kilka razy, pożyczonym i czytelność ekranu dużo lepsza.

Mapa garminowska jest słaba, nie warto za nią płacić ani złotówki a i za darmo szkoda zajmowanej pamięci

Ja stosuję
  • Odpowiedz