Wpis z mikrobloga

"Piękni dwudziestoletni" Marek Hłasko
Nie spodziewałem się że to będzie taka interesująca książka, czyta się trochę jak opowiadanie, Jana Himilsbacha, może trochę jak Trylogię złodziejską Sergiusza Piaseckiego, #kiedystobylyczasy bo rzeczywiście inaczej się wtedy żyło. Jest klimat.

#faragment #ebook #cytat #pasta #ksiazki #literatura

I #lekturyszkole

....nie mam nawet zbliżonego pojęcia o literaturze ojczystej. Przypuszczam, iż zawdzięczam to nauczycielom od polskiego, którzy męczyli mnie zawsze klasycznym pytaniem: "Co poeta miał na myśli?"; wstrętu do czytania Pana Tadeusza nie mogę przemóc nawet i dziś. Nauczanie literatury w szkole powinno być karane kryminałem. Dziwię się, że commies nie wpadli na to; wiele arcydzieł socjalizmu jest obowiązkową lekturę w szkole; to w dużym stopniu przesądza dalsze zainteresowanie młodych ludzi tym właśnie typem literatury.

II #kino #zydzi ale i tez trochę #ciekawostkihistoryczne

...W kinie tym, którego nazwy już nie pamiętam, nie było połowy krzeseł - gdyż widzowie zaczynali bić się w czasie przedstawienia, jeśli ktoś rzucał pod adresem Constantine'a parę szyderczych uwag, nie przekonany co do słuszności jego działania. I tam również widzowie - jak warszawscy mieszkańcy kamienicy - włączali się do akcji, dając artystom dobre rady lub przeklinając ich głupotę i nie było w tym żadnego szyderstwa, lecz po prostu chęć uczestniczenia w dramacie. (...) Potem kino to spalono; jak mi opowiadali przyjaciele z Tel-Avivu, wyświetlano tam obraz pod tytułem Panna, produkcji amerykańskiej. Była to historia bohaterskiej Niemki, amerykańskiego jeńca i nikczemnych sowieckich oficerów, których przedstawiono w sposób prosty, wyrazisty: otóż jeden z nich grając na fortepianie przerywa produkcję duszoszczipatielnych pieśni tylko po to, aby celnym strzałem położyć następnego członka osłupiałej rodziny niemieckiej, której rzeczona już panna była córką. Tak się skończyła historia tego kina, gdzie bilet kosztował tylko sześćdziesiąt piastów. Obraz duszy rosyjskiej przedstawiony w ten sposób wydał się publiczności izraelskiej zbyt uproszczony; kino puszczono z dymem, a kierownika, ciężko pobiwszy - z torbami.
  • 4