Wpis z mikrobloga

Mam kilka pytań odnośnie przecinków w j. polskim. Napotkałem kilka razy różne sytuacje i nie jestem pewien jak jest poprawnie.
* - poprawnie moim zdaniem (proszę poprawić jeżeli źle myślę) :)

1a) toksyczną siłą, że gdy wszedł do kopalni złota
1b) toksyczną siłą, że, gdy wszedł do kopalni złota *

2a) radaru Dedca i, gdy eskadra zbliżała się *
2b) radaru Dedca i gdy eskadra zbliżała się

3a) miasto, po którym *
3b) miasto po, którym

4a) Poza tym, zawsze, któryś z lekarzy mógł *
4b) Poza tym, zawsze któryś z lekarzy mógł

5a) dodać warunek, że złoto, które on *
5b) dodać warunek, że złoto które on

#polski #jezykpolski #poprawnapolszczyzna #ortografia #szkola #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 11
  • Odpowiedz
@MisiekD Dlaczego tak uciąłeś zdania? Nikt nie da Ci poprawnej odpowiedzi, skoro nawet nie widać, czy coś nie jest tu wtrąceniem. Na przykład w pierwszym przykładzie na upartego oba warianty mogłyby być poprawne.
  • Odpowiedz
@Szalamaja: :/ Kurcze, a ja myślałem, że są pewne stałe zasady. Mnie uczyli, że przed niektórymi łącznikami stawiamy przecinek i już. I takie spójniki to np.: że, iż, gdy, ponieważ, bo, ale, ...
  • Odpowiedz
@MisiekD też nie jestem mistrzem przecinków, więc możesz brać moje słowa z pewną dozą nieufności xD
Ale to nigdy nie jest tak, że masz jakieś sztywne zasady. Spójrz na przykład na wyrażenia "po którym" lub "pomimo że" – nie stawiasz przecinków przed "którym" i "że" tylko przed całym takim wyrażeniem.
  • Odpowiedz
@MisiekD no to taką kolejną zasadą może być stawianie przecinków przed i po jakimś wtrąceniu. Jeśli mógłbyś takie wtrącenie zamknąć np. w nawiasach, to równie dobrze możesz do tego użyć przecinków. W Twoich przykładach 1, 2 i 5 postawiłabym przecinki tak jak Ty. Tylko koniecznie zamknęłabym wtrącenie przecinkiem. Np. "(...) toksyczną siłą, że, gdy wszedł do kopalni złota, coś tam się wydarzyło."
  • Odpowiedz
@MisiekD Najlepiej jest patrzeć na zdanie jako całość. Sporo rzeczy można zrobić na czuja. Choćby w Twoim ostatnim zdaniu przecinek jest tam, gdzie w rozmowie zrobiłbyś pauzę. :D
  • Odpowiedz