Wpis z mikrobloga

Mircy z #budownictwo #prawobudowlane mam pytanie, jeżeli jest dom wolnostojący, murowany z drewnianym stropem i nie użytkowym poddaszem to co trzeba zrobić, jakie formalności trzeba spełnić żeby takie poddasze zaadoptować jako użytkowe? Chyba nie ma potrzeby robić pozwolenia na budowę skoro nie ma w planie zmiany dachu ani przyłączy gazu?
  • 8
@dolan_plusk: Jeżeli zmiana ta będzie miała wpływ na zmianę warunków bezpieczeństwa pożarowego, pracy, zdrowia, warunków powodziowych, higieniczno-sanitarnych, ochrony środowiska lub zmianie ulegną wielkości i układ obciążeń (zmiany konstrukcyjne), to wówczas taka zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego podlega pozwoleniu na budowę
@dolan_plusk: jak wyżej, dodatkowo taka zmiana pewnie będzie się wiązała z wycięciem części stropu i wstawieniem schodów, do tego trzeba by było sprawdzić, czy strop przeniesie zwiększone obciążenie. Też uważam, że bez pozwolenia na budowę się nie obędzie.
@dolan_plusk: @Jankes89: @aksal89: Nie zgadzam się z poprzednikami.
Na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego, którego obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane wystarczające jest zgłoszenie.

Chociaż dokumenty które składasz do Urzędu są takie same jak w przypadku pozwolenia na budowę. Administracyjnie wygląda to inaczej, m.in. w zgłoszeniu po 21 dniach tzw. milczącej zgody możesz już zacząć działać, przy pozwoleniu musisz czekać na
@odishewo: Prawda, zgłoszenie wchodzi w grę, nawet o nim nie wspomniałem, bo ono właściwie nic nie zmienia w całej procedurze (poza czasem trwania). W moim poście miałem na myśli głównie to, że nie jest to zakres prac, które można sobie po cichu, samodzielnie zrobić. ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
@odishewo: i dodatkowo art. 71
@odishewo: @aksal89: Mi się wydaje, że przebudowa, która nie wymaga pozwolenia na budowę, nie może dotyczyć przegród zewnętrznych (ścian zewnętrznych, dachu) ani elementów konstrukcyjnych (więźba dachowa, strop, schody). Jeśli dotyczy któregoś z powyższych jest to PnB jeśli nie to zgłoszenie.