Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 10
Siemianowice Śląskie, okolice ulicy Bohaterów Westerplatte (dawnej Wieczorka) i widok na linie kolejową 161 oraz jeden z familoków kolonii robotniczej Richter.

Okolica mi dobrze znana. Przez pół życia się wychowałem na tych familokach. Same familoki chyba przez ponad 100lat swojego istnienia się nie zmieniły. Jednak zmieniła się okolica Richteru...

Zamknięto kopalnie (zostawiając jeden szyb który dziś służy do zjazdów związanych z odwadnianiem ale używają do tego masz y przenośnej a nie całego kompleksu nadszybia z maszynownią który jeszcze stoi) a co za tym idzie pociągnęło to zmiany w postaci likwidacji infrastruktury kopalnianej w tym i kolejowej.

Krótko później zlikwidowana i rozkradziona została wąskotorówka Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

W międzyczasie dla mieszkańców została otwarta jedna drogą która lata była częścią terenu zamkniętego kopalni.

Sama linia 161 na tym odcinku (to jest kierunek Siemianowice - Dąbrówka Mała) utraciła bocznice kopalnianą.

Jeszcze widać że na ścianach zagłębienia gdzie są tory usunięto wszystkie drzewa a dawniej służyły one dzieciakom (w tym i mnie) np do budowania swojej bazy

Dodatkowo ten odcinek wykorzystywany jest do kradzieży węgla przez lokalnych i nie tylko (i to od dziesiątek lat). Teraz jednak widzę że niedawno PKP zamontowała tam kamery

W tle zdjęcia po lewej mamy Elektrociepłownie Katowice a po prawej kominy i fragmenty budynków Ciepłowni Siemianowice.

#slask #siemianowice #siemianowiceslaskie #kolej #wspomnienia #pkp
sylwke3100 - Siemianowice Śląskie, okolice ulicy Bohaterów Westerplatte (dawnej Wiecz...

źródło: comment_hK8nC89PZcCHNBc1rHojmvUpzA9DM4Yy.jpg

Pobierz
  • 4