Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
#anonimowemirkowyznania

Mirki i Mirabelki,
zastanawiam się mocno nad przyszłością i postanowiłem tutaj napisać. Tak się złożyło, że kilka lat temu skończyłem studia na #energetyka specjalność #energetykajadrowa. Nie mam za wiele doświadczenia w branży, a poza tym zdałem sobie sprawę, że nie do końca dobrze wybrałem studia. W dodatku szczyt możliwości jaki obecnie widzę to praca w elektrowni za 4,5k zł netto. Zastanawiam się nad podjęciem jeszcze jednych studiów (zaocznych oczywiście) tak żeby się przebranżowić. Jednak trochę szkoda mi poświęconego czasu i próbuję znaleźć coś, gdzie można by wykorzystać skończone studia.

Opcje jakie widzę i problemy jakie mogą się pojawić:

1) studia z zarządzania, project management i próbować w #zarzadzanieprojektami - brak doświadczenia w tym aspekcie, ponadto "zarządzać każdy by chciał, a robić to nie ma komu"

2) mityczne #it i #programowanie - #!$%@?ąc od tego, że teraz każdy idzie w tę stronę i za kilka lat rynek już nie będzie taki kolorowy, czy projektach it dla przemysłu, szczególnie energetyki, są poszukiwani specjaliści łączący znajomość programowania i daną branżę? Wydaje mi się, że w it dla medycyny, lekarze nie kodzą ( ͡° ʖ̯ ͡°)

3) mechanika i budowa maszyn - turbiny i pójście w stronę przemysłu lotniczego

4) #budownictwo - ekologiczne budynki i modernizacje, coś na studiach z tego było, ale wydaje się, że w budownictwie jest nadmiar chętnych do pracy.

Pozostałe opcje, które uważam za mniej sensowne: #elektrotechnika - prozaicznie, nie jara mnie praca z prądem, #oze - w tym wypadku nie tyle przebranżowienie ile uzupełnienie wiadomości, ale przeglądając oferty to praca jest, dla monterów, albo naganiaczy do zakupy paneli.

Jakie Wy widzicie inne opcje? Ktoś tez miał takie dylematy?


Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Dodatek wspierany przez: Wyjazdy studenckie
  • 26
@AnonimoweMirkoWyznania: Mechanika i budowa maszyn - poczytaj trochę o tym. Masa osób uległa mitowi, że potrzeba absolwentów tego kierunku i wielu ma problemy ze znalezieniem pracy w zawodzie. Co do IT, w chwili obecnej jest boom, chociaż i tak bańka powoli pęka. Konkurencja ogromna, dzisiaj nawet piekarz chce zostać programistą. Próbować można, ale żeby zostać programistą i tak nie musisz mieć studiów, więc lepiej uczyć się samemu niż inwestować pieniądze i
@AnonimoweMirkoWyznania: punkt 2 - tak informatyke z energetyką się łączy, informatycy robią różne programy do pomocy w sterowaniu tak aby kotły/turbiny pracowały ze swoją maksymalną sprawnością itp. ale to raczej wąska branża plus trzeba sie przygotować na ciągłe delegacje. No i tutaj raczej potrzebna jest raczej większa wiedza z programowania niż energetyki.
mechanika i budowa maszyn - turbiny i pójście w stronę przemysłu lotniczego


@AnonimoweMirkoWyznania: podobno trzeba mieć tytuł doktora, że robić nawet jakieś inkrementalne rzeczy.
"wszystko" robi za ciebie program, a 80% pracy to podobno babranie się 10 wymiarowych arkuszach excela i ludzie po roku zapominają tego co było na studiach

czytałem na reddicie więc to musi być prawda
@PaprykarzXL: nie tyle informatycy sie tym zajmuja, ale automatycy. Reszta sie zgadza- kasa bajonska ale ciagle delegacje. Praca mega ciekawa i rozwijajaca, ale majac rodzine to katastrofa.
Co do samej energetyki- jesli masz doswiadczenie w pracy w elektrowni- tymczasowo mozesz zglosic sie do pracy w firmach rozruchowych- mozna nabrac bardzo duzo doswiadczenia. Tyle ze tez wieczne delegacje i multum godzin miesiecznie.
Od siebie polecam firmy: SBB Energy, Energotherm, Termall z Belchatowa,
OP: Dziękuję za odpowiedzi :)

@powaznyczlowiek: z taką pracą jest wszystko ok, większy problem to taką pracę dostać. Wśród znajomych widzę, że jedynie garstka ma pracę w elektrowni i to w większości przypadków po znajomości. Na tym etapie życia, za takie pieniądze i w elektrowni to idę w ciemno, bardziej martwi mnie co za ok. 10 lat, bo taka praca wydaje się stabilna, ale z drugiej strony awansować nie ma
OP: Dziękuję za odpowiedzi :)

@powaznyczlowiek: z taką pracą jest wszystko ok, większy problem to taką pracę dostać. Wśród znajomych widzę, że jedynie garstka ma pracę w elektrowni i to w większości przypadków po znajomości. Na tym etapie życia, za takie pieniądze i w elektrowni to idę w ciemno, bardziej martwi mnie co za ok. 10 lat, bo taka praca wydaje się stabilna, ale z drugiej strony awansować nie ma
@AnonimoweMirkoWyznania: Hehe Nuclear Eng. w Polsce, to byly czasy ten boom w 2008 na swiecie, zaraz przed Fukishima, otwarli ten kierunek (dla naiwnych:) chyba na kilku uczelniach w Polsce. Sam rozpoczelem studia w tym okresie na Nuclear Eng. ale w UK, po pierwszym roku i warsztatach z elektroniki zmienilem na czysty Electronics Eng. i to byl nalepszy pomysl. Koniec koncow po studiach spedzilem ponad 4 lata w elektrowni z AGR'em ale
@AnonimoweMirkoWyznania:
Jeśli chodzi o budownictwo to zdecydowanie odradzam, może w branży drogowej i mostowej można zarobić niezłe pieniądzie (niezłe jak na budownictwo to 10-13k). W kubaturze jako naprawdę ogarnięty kierownik budowy po 7-10 latach zarobisz może 7k i to jest optymistyczna wersja. Oczywiście praca po 10h, napięte terminy, poprawki, ganienie podwykonawców, pilnowanie budżetu i odpowiedzialnośc karna.
No, chyba że masz charakter do własnego biznesu to wtedy można robić na prawdę niezłe
@AnonimoweMirkoWyznania: szukaj a znajdziesz. znam firmy IT powiązane z energetyką, które szukają pracowników. nie słuchaj tutaj wykopowych specjalistów, w szczególności PANA OPERATORA KOTŁA, który oczywiście wie, że projektami IT dla energetyki zajmują sie AUTOMATYCY. no śmiech na sali xD a jak nie to poleca firmy ROZRUCHOWE lol

niestety doradzający tutaj zachowują się jak konie z klapkami na oczach. nie widzą nic więcej poza tym, gdzie ktoś byłby skory ich przyjąć.
OP: @kaktusak: Do tej pory nie rozważałem pracy za granicą, wychodziłem z założenia, że w każdym kraju z sektorem jądrowym, mają swoje kształcenie kadr. Ale chyba trzeba zmienić tok myślenia. Dzięki za info o firmach, zwłaszcza o edf graduate scheme bo o tym programie nie słyszałem.

@Mareluk22: Mógłbyś odblokować PW?

@blend: Kosmonautykę ludzie studiują, a w kosmosie jak dotąd z Polaków był tylko Hermaszewski XD A na poważnie,
@losBamberos88: no napisales... napisales co wiedziałeś. kolega pytał o oprogramowanie dla energetyki. Ty siedzisz na kotle, i widzisz dyżurnego automatyka co chodzi i myślisz, że to on sie tym zajmuje. to też ci zarzucam - widzisz tylko na metr od siebie, a z tej perspektywy wypowiadasz sie na tematy. w innym temacie piszesz o regulacji OZE i jako argument na podparcie wiedzy mowisz, ze jestes OPERATOREM KOTŁA. no brawo Ty -