Wpis z mikrobloga

Planowanie sesji.

Rozpoczynając treningi medytacji możesz zastanawiać się czy robisz to dobrze. Czy wybierasz dobrą technikę, w dobrym czasie i wystarczająco długo? Niepotrzebnie, nie ma gotowego zestawu do praktykowania Mindfulness więc wszystko zależy od Ciebie. Niektórzy wybiorą konkretną technikę i przy niej zostaną, inni spróbują każdej i będą korzystać z nich w zależności od potrzeb. Jon Kabat-Zinn zaprojektował 8śmio tygodniowy plan który daje duże prawdopodobieństwo, że poczujesz korzyści wychodzące z regularnej medytacji. Jak już wcześniej pisałam, po przedstawieniu technik możemy skorzystać z planu przedstawionego w książce i zrobić wykopowe wyzwanie medytacyjne, jeśli będą chętni. Są to 4 tygodnie dla początkujących, 6 tygodni początkujący oddech, ciało i wnętrze oraz 8 tygodni pełnej praktyki.

Nie ma nic złego w ustalaniu dla siebie optymalnego czasu sesji. Wg jednego z badań w którym badano medytujących przez 8 tygodni uczestnicy którzy medytowali średnio około 23 minuty dziennie mieli większą aktywację w mózgu obszarów dotyczących dobrego samopoczucia i zmniejszone w tych dotyczących stresu. Jednak nie ma nic złego jeśli jesteś w stanie odczuwać korzyści medytując tylko 10 minut dziennie.

Praktyki które są przedstawione w książce które przybliżę to:
1. Oddech
2. Ciało-i-oddech
3. Koncentracją na obiekcie
4. Skanowanie ciała
5. Chodzenie
6. Medytacja miłującej dobroci/ życzliwości
7. Medytacja góry

Mniej formalne:
1. Zamiatanie liści
2. Obowiązki domowe

Notatki z książki "Practical mindfulness A step-by-step guide"

#mindfulness #rozwojosobisty #medytacja #czytajzwykopem #medytacjapraktyczna
  • 2
@dioxyna: jestem za tym żeby zrobić takie wyzwanie na wykopie! Chciałbym się nauczyć nowych technik. Najpierw zacząłem od totalnego oczyszczenia umysłu i odpychania myśli od siebie. To pozwoliło mi wyrzucić z siebie negatywne emocje i uspokoić się. Potem zacząłem używać aplikacji mindspace i tam mistrz mówił żeby nie uciekać od myśli ale być obok nich. Przyglądać się. Nie dało mi to wybitnego efektu ale widzę ze potrafię teraz obok stresującej sytuacji