Wpis z mikrobloga

TLDR: Zastanawiam się nad kupnem auta, więc na dole sonda, głosujcie choć i tak wiem co wygra ;). Jeśli jesteś posiadaczem któregoś z wymienionych modeli, dej konstruktywną krytykę za i/lub przeciw. A jak masz inną propozycję też dej. #motoryzacja #samochody #dacia #mazda6 #mazda3 #mazda #hyundai

Ma to być oszczędne kombi w benzynie, najlepiej z 6 biegową skrzynią i to tyle wymagań ;). Po części dlatego że jestem minimalistą, a jedyne dotychczas auto w posiadaniu to było obecnie już 20 letnie poczciwe VW Polo III 1.9 SDI.W związku z tym że auto będzie jednak więcej stało niż jeździło (to po co kupować debilu?), szedłbym w opcję budżetową, stąd najpierw wybór padł na 1-2-letnią Dacię Logan MCV II Stepway 0.9 TCe. Tak wiem, pomysł typowy dla janusza motoryzacji, ale z drugiej strony dlaczego nie? Nie ma 6 biegu, silniczek od kosiarki z turbosprężarką i ponoć nieco się chwieje przy gwałtownych manewrach ze względu na miękkie zawieszenie i beczkowatą konstrukcję, ale jest całkiem pakowne, spala ok 6L/100km i ponoć tanie w utrzymaniu. Tym modelem nie jeździłem, ale za to rodzinnym minivanem Lodgy - a to oprócz gabarytów prawie te same auta - szału nie ma, ale daje radę. Potem jednak pomyślałem że wezmę nową z salonu, chociaż to za wiele nie zmienia, ale za kilka k więcej można mieć nowe auto.

Myśląc dalej doszedłem do wniosku że to rumuńskie blachy na francuskich kółkach i po obejrzeniu krasztestów, stwierdziłem że jednak może coś innego. Wybór padł na kilkuletnią MAZDA 6 III KOMBI 2.0 SKYACTIV-G. Co prawda trzeba kolejne kilka k CHF dorzucić, ale bezpieczeństwo, wygląd (i prestiż - możesz już wrzucać zdjęcia z autem na fejsa bez obawy że zostaniesz wyśmiany) i wykonanie znacznie wzrasta. Niestety wersje po pierwszym fejslifcie pojawiają się jeszcze dość rzadko i trzeba za nie dorzucić kolejne kilka k franków, więc ostatecznie wyjdzie że mógłbym mieć 2 używane Dacie. No ale do konkretów. Celuję więc w wersję pierwszą najlepiej rocznik jak najbardziej zbliżony do 2015. Co ssie ponoć w tym aucie to słabe blachy, nawigacja (w sumie nie potrzebuje wbudowanej, ale jak już jest to niechże dobrze działa) i bywają problemy ze skrzynką biegów. Oprócz tego spalanie również w przedziale 6-6.5L/100km w zasięgu.

Myślałem jeszcze opcjonalnie nad Hyundaiem i40 w kombi (a w ogóle jakiż czas temu chciałem sprawić sobie Sonatę ( ͡° ʖ̯ ͡°) ) ale za wiele tematu nie zgłębiłem. Dodatkowo jako że Mazda 6 to jednak kawał krowy (chociaż prowadzi się zajebiście), to inny znajomy ma z kolei 3 , którą jechałem jako pasażer i też w sumie mogłaby przypasować, chociaż to już ciut mniejsze auto. Także ostatecznie czekam na dobrą okazję od handlarza i nadal nie wiem w co jak w dym wchodzić ;)

Pytanie dodatkowe do Mirków ze #szwajcaria, bo tu będzie kupowane auto, o wszelkie protipy które związane są z procesem kupna auta w tym pięknym kraju. Mało jest ofert prywatnych (chociaż tu też wiem że należy uważać - znajomym kupno BMW zakończyło się procesem o zatajenie - kasę odzyskali, ale nie było letko), a większość to dealerzy - więc lekko się cykam bo wiecie jakie u nas janusze autami z lawety handlujo.

Które auto kupić?

  • Dacia Logan MCV II Stepway 0.9 TCe (2017-2019) 9.6% (8)
  • MAZDA 6 III KOMBI 2.0 SKYACTIV-G (2014-2015) 43.4% (36)
  • Mazda 3 (2015-2016) 25.3% (21)
  • Hyundai i40 KOMBI 1.6/2.0 GDI (2014-2015) 21.7% (18)

Oddanych głosów: 83

  • 21
@Harmideron: to fakt, słyszałem, ale też to że to mit - może to dotyczy starszych modeli - w nowszych wiara mówi że to mit (może dlatego że się jeszcze nie zestarzały ( ) ).
@madstorm Ja bym brał Hyundaia. Mam kilka przykładów wśród znajomych w i30/i40 i wszyscy zadowoleni raczej.

@Zakopczak nowe vagi z np. 1.4 TSI to spoko fury, silniki bezproblemowe, jeździ się tym ok, pali niewiele. Dla zwykłego pokonywacza kilometrów do pracy co w nich złego?
@madstorm Bez turbiny z sensownych konstrukcji poza Hyundaiem i Kia (pomijam Fiata w którym 1.4 padają strasznie i dacie z dobrym 1.6 sce bo dacia) nie ma zbytnio wyboru. Masz jeszcze mazdę która gnije, jak co 3 lata zmieniasz to luz, jak chcesz trzymać dłużej to kiepsko.
Turbiny nie padają co tydzień, jeżeli chodzi o eksploatacje, zazwyczaj robi się ją raz i ma się spokój, a te w vagowych benzynach trzymają raczej
@tomaszq: nie mam parcia na depnięcie, więc dla mnie turbina z przyczyn natury pragmatycznej może nie istnieć. Niestety w tym wybranym modelu Dacii nie ma opcji wolnossącej o której piszesz i o której czytałem dużo dobrego. Kumpel kupił 5 letnią Mazdę we wrześniu, z prywatnych rąk, sprawdził ją dokładnie w ASO - zero powodów do niepokoju. Tak jak pisałem wyżej jedni mówią ze to mit, inni że to minus tego tych
@madstorm Jeśli chodzi o mazdę to w kwestii rdzewienia jest lepiej, niż kilka lat temu, ale generalnie szału nie ma. Mazdy nie są ocynkowane, więc w perspektywie 10 lat trochę zerdzewieje na pewno.
@madstorm: Odniosę się tylko do CH. O oferty prywatne rzeczywiście trudno, choć sąsiad sprzedawał kiedyś bezpośrednio i nie miał z tym większego problemu. Raz z kolei do sąsiada przyjechał polski Mirek handlarz. Więc sprzedaż bezpośrednia, także za granicę - zdarza się. Ale Szwajcarzy po prostu nie lubią się bawić w ganianie za klientem. Handlarze bywają różni. Kiedyś robiłem podejście do zakupu auta u Serba, ale temat zaczął śmierdzieć i odpuściłem. Tym
@qrcok: dlatego CH bo tu mieszkam. Rozważałem też kupno w DE bo jestem przy granicy, ale mam mieszane uczucia, czy prywatnie, czy od tureckiego dealera - i jak mówisz, może w stosunku do nowszych i droższych aut gra jest warta świeczki bo masz kilka % do zwrotu na granicy, ale z używanymi raczej nie ma to sensu.